Žilková a Hanychová čelí kritice za nebezpečnou dietu. Jídlo rozžvýkají a vyplivnou
Už před pár týdny Veronika Žilková v rozhovoru prozradila, jakým způsobem si udržuje štíhlou postavu ona i její dcera Agáta. Dodnes na sociálních sítích její reakce rezonují. Není známo, jestli jejich dietu dodržuje i Kordula, jde ale o metodu přinejmenším kontroverzní.
Sociální sítě jsou mimo jiné galerií a nekonečným zdrojem fotek a videí, kvůli kterým mají lidé neustálý přehled o tom, kdo jak vypadá. A někdy není snadné vyhnout se myšlenkám typu: „Jak je možné, že má i po dětech tak ploché břicho?“ nebo „Jak to, že nemá na čele jedinou vrásku?“ Odpovědi ale mohou být i dost šokující, podobně jako v rozhovoru herečky Veroniky Žilkové a filmového režiséra Tomáše Magnuska v jeho talkshow. Do nebezpečné diety, kterou má provozovat Žilková i její dcera Agáta, se opřeli odborníci i sledující na sociálních sítích.
I kdyby herečka vše myslela jen „ze srandy“, mohla by tím uškodit lidem se sklony k poruchám příjmu potravy. „Víš, jak hubneme s Agátou? My si dáme vepřové maso s cibulí, rozkoušeme ho a pak ho vyplivneme do koše,“ vysvětlila Žilková Magnuskovi a dodala, že tím uspokojí chuťové buňky a zároveň nepřibere. Šokovaný moderátor ji konfrontoval s rozhořčenou reakcí, dostalo se mu však odpovědi: „Ty máš problém s váhou, já ne.“
Lidé v komentářích Veronice Žilkové zároveň vyčítají, že plýtvá jídlem, a nabádají ji, aby si uvědomila, že mít dostatek potravy není samozřejmost. Důvodů, proč je vyplivování pokrmů nevhodným redukčním režimem, je ale hned několik.
- Jak na sociálních sítích upozornil spolek 3pe.online, který se zabývá osvětou v oblasti poruch příjmu potravy, může jít o „cestu do pekel“ pro všechny, kteří mají k těmto poruchám sklony. „Pokud to se sebou myslíte alespoň trochu dobře, nikdy s takovým chováním nezačínejte,“ napsaly členky spolku na Instagramu. Samotné plivání jídla, podobně jako zvracení, je ostatně častým příznakem poruch příjmu potravy, vzniká na něm návyk a není jednoduché se ho zbavit.
- Už při žvýkání jídla začíná proces trávení a vylučování trávicích enzymů. Trávicí trakt očekává, že mu dodáme jídlo, a pokud ho budeme opakovaně pokoušet a potrava nepřijde, může to vyústit například v pálení žáhy, reflux a vznik vředů.
- Pokud porucha vyústí až ve zvracení, může také vést k závažnému poškození zubů.
- I posedlost dietami, cvičením a hubnutím, kterou provází různé formy omezování se, je branou k poruchám příjmu potravy, které jsou zdraví velmi nebezpečné.
- V neposlední řadě se ukazuje, že podobné chování ani nepřináší efekt hubnutí. Jak uvedla klinická psycholožka a psychoterapeutka spolku 3pe.online Tereza, dostupné studie ukazují spíš na souvislost s přibíráním.
Pokud máte vy nebo někdo ve vašem okolí potíže s jídlem, nebuďte na ně sami. Můžete se obrátit například na Centrum Anabell. Spoustu informací a síť kontaktů najdete také na 3pe.online.
Zdroj: autorský článek (autorka je Ing. v oboru výživa a potraviny), citace z 3pe.online
Podívejte se také na rozhovor s psycholožkou Zuzanou Douchovou o tom, jak zlepšit psychiku pomocí jídelníčku: