zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Vrať se zpátky k plotně, slýchají často ženy s názorem, říká Krkavčí matka

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Anna Kopečková , Vydáno: 23.09.2021
Spisovatelka a blogerka Veronika Hurdová není úplně klasická maminka. Své tři děti vychovává sama, učí je doma, jezdí s nimi po světě a u toho píše a podniká. K tomu, aby si našla svou cestu a začala psát velmi úspěšný blog Krkavčí matka, ji v podstatě přivedla tragédie. Nejen o tom se rozpovídala v projektu Žena v zenu věnovaném ženám, které se nebály vystoupit z davu.

reklama

Když byla Veronika ve třetím měsíci těhotenství se třetím dítětem, její manžel náhle tragicky zemřel. A přestože zůstala s dětmi úplně sama, nesložila se, ale dokázala k životu přistupovat s nadhledem. Založila si blog Krkavčí matka, který se stal nejčtenějším českým mateřským blogem. Vydala třináct knih a píše čtrnáctou.

Na svém blogu nejen pootvírá svoje nitro, ale pravidelně vytahuje na světlo témata, která jsou často kontroverzní nebo tabuizovaná. Jak sama říká, ráda se šťourá v zaběhnutých status quo a nutí čtenáře k zamyšlení, zda to, co jsme si zvykli považovat za normální, je pro člověka vlastně dobré. Proto i reakce na její příběhy a úvahy nejsou vždy pozitivní, ale umí být i hodně nepříjemné.

  • Jak na negativní komentáře reagujete?

U mě to často záleží na tom, v jaké fázi svého ženského cyklu jsem. Někdy mám pocit, že mohu daný komentář jen vypustit a nemám potřebu se k němu vyjadřovat a vlastně ho ani číst. Naučila jsem se tedy občas i mlčet a je to opravdu uklidňující.

Výhodou také je, že píšu pod pseudonymem, takže vím, že tu „pravou“ Veroniku zná jen omezený okruh lidí. Na blog vědomě pouštím jen kousek sebe samé. Možná by někdo řekl, že to není autentické, ale já tam chci sdílet své myšlenky a ne to, co jsem si ráno dala k snídani, koho jsem navštívila nebo jaké jsou moje děti. Každopádně je zajímavé, že někteří lidé mají dojem, že i na základě toho kousíčku mé osobnosti mě vlastně znají a že mají právo mě hodnotit.

Veronika Hurdová
Autor: Se svolením projektu Žena v zenu Veronika Hurdová
  • Pamatujete si na nějakou humornou situaci?

Jednou jsem na sobě měla bílé šaty a bílé spodní prádlo, které lehce prosvítalo. Jedna paní mi napsala, že to už se nenosí a že kdybych to nevěděla, tak že se pod bílé nosí tělová. To mě velmi pobavilo.

  • Co vás k psaní motivuje a pohání?

Žene mě pocit, že má cesta může někoho inspirovat. A ne v tom smyslu, že by ten daný člověk chtěl být jako já. Ale že když toho jako matka tří dětí, která je na ně sama, tolik zvládám, oni můžou zvládnout zase něco jiného. Baví mě, když mi pak někdo napíše, že jsem ho třeba k něčemu popostrčila nebo mu jinak pomohla.

Myslím, že všechno začíná u jednotlivců. Každý se rodíme se světlem uvnitř sebe a jak rosteme, okolí na nás přenáší balast a očekávání toho, co bychom měli dělat a jací bychom měli být. Když se ale rozhodneme začít své světlo postupně opět odkrývat a v každém okamžiku se ptáme, co my sami chceme a co potřebujeme, tak pak to světlo začíná zase zářit a už tolik nedochází ke konfliktům. Už totiž nemáme potřebu se navážet do jiných a obhajovat sebe sama. Těch třecích ploch je tam najednou hrozně málo.

 

 

  • Mnoho žen říká, že se jich velmi dotýkají nenávistné komentáře ohledně dětí. Zažíváte to také?

Je to zajímavé, ale mé děti nikdo moc neřeší, protože jejich životy beru víceméně bokem a na blogu se o nich zmiňuji jen velmi marginálně. Když už má někdo narážky, tak jen spíš obecně v tom smyslu, že jsou zvědaví, co z těch dětí bude, když se mohou učit, co chtějí. Ale to mi nevadí, protože já své děti vidím každý den a vím, jací z nich rostou skvělí lidé. Takže v tomto směru určitě nepotřebuji názor člověka, kterého neznám.

  • Zasáhla vás vyloženě nějaká situace, komentář a co vám v takové chvíli pomohlo?

Mě tolik nedokáže zasáhnout jedna konkrétní věc, ale spíš situace, kdy si všechno nechám přerůst přes hlavu, například když trávím moc času na sociálních sítích. Tam potom působí i efekt toho, že koukám na výseky života jiných a pak třeba začnu mít pocit, že nejsem dost dobrá, že nedělám dost. V takových chvílích už vím, že je čas vypnout. Naštěstí si díky formě svého podnikání mohu dovolit třeba i na tři týdny z veřejného prostoru odejít, a to je většinou doba, která mi stačí k tomu, abych se uklidnila a znovu nabrala síly.

  • Máte pocit, že kdybyste byla muž, lidé by reagovali jinak?

Možná ano. Přijde mi zajímavé, že v českém veřejném prostoru je poměrně málo žen, které šťourají do různých společenských otázek. A vlastně všechny, které to dělají, dřív nebo později dostanou zprávy typu „Hleď si svého“ nebo „Vrať se zpátky k plotně“. Často musí obhajovat svou kvalifikaci, že se k něčemu „velkému“ mohou vyjadřovat. Nejsem si jistá, jestli tohle muži musí řešit. 

Připraveno ve spolupráci s projektem Žena v zenu, který představuje české ženy z různých sfér, jejich příběhy o překážkách, odmítání nebo nepřejícnosti. A především to, jak se s takovými jevy, které mají často u žen dost specifickou formu, vyrovnávají. 

Ágnes Němečková

Domácí porod mě připravil o spoustu přátel, říká aktivistka, která brání práva rodičů i dětí

Gynekoložka Julie Čuková

Gynekoložka Julie Čuková: Sexistické narážky vůči doktorkám jsou v českém lékařství všudypřítomné

Nina Špitálníková

Samoživitelka Nina Špitálníková miluje tetování a japonskou bondáž: Chodí mi stovky hejtů

Magdalena Davis

Politička Magdalena Davis: Oslovení holčičko je tu bohužel stále dost běžné

 

Nora Fridrichová

Novinářka Nora Fridrichová: Útoky na můj vzhled, věk i inteligenci zažívám denně

Terapeutka Barbora Englischová: Když má žena problém, je často za hysterku

Terapeutka Barbora Englischová: Když má žena problém, je často za hysterku

 

Herečka a moderátorka Eva Decastelo: Bojím se, jak jednou děti budou reagovat na mé erotické fotky

Eva Decastelo: Bojím se, jak jednou děti budou reagovat na mé erotické fotky

 

Jarmila Johnová

Jarmila Johnová: Aktivistku ze mě udělal minulý režim. Díky ní mají chodci na přechodech přednost

reklama

Související témata: kritika , Žena v zenu , Krkavčí matka , blogerka , Veronika Hurdová , výchova dětí , učení doma

reklama

Přečtěte si také

reklama