zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Bohužel nezapadám do představ, jak má vypadat zpěvačka, říká autorka podcastu Sádlo

Ridina Ahmedová
Autor: Se svolením projektu Žena v zenu Ridina Ahmedová
Anna Kopečková , Vydáno: 21.07.2021
Má nádherný hlas, přesto sklízí často kritiku. Není totiž krásná a štíhlá, jak se u zpěvačky očekává. Hudebnice a zpěvačka Ridina Ahmedová kvůli své nadváze zažívala šikanu už od dětství. Její podcast Sádlo rozvířil debaty na téma ženského vzhledu a je velkým krokem na cestě k přijetí vlastního těla nejen pro ostatní, ale i pro ni samotnou. Nejen o tom se rozpovídala v projektu Žena v zenu věnovaném ženám, které se nebály vystoupit z davu.

reklama

Přestože se několikrát nedostala na konzervatoř, je Ridina Ahmedová skvělá zpěvačka. A nejen to. Je také autorkou nebo spoluautorkou hudby k několika divadelním představením i filmům, byla nominována i na cenu Anděl, vytvořila projekt Zpěvomat, který přináší živý zpěv do veřejných prostor ve městech, vede hlasové dílny, kde učí lidi přijmout svůj hlas, věnuje se hlasové improvizaci...

A také je autorkou podcastu s názvem Sádlo, který má podtitul „jak se žije v těle, které neodpovídá společenskému ideálu” a který vzbudil bouřlivé reakce. Zabývá se totiž tlakem společnosti na ženský vzhled a tím, jak spletité jsou cesty k přijetí vlastního těla. S tím má Ridina bohaté zkušenosti. Odmala byla totiž šikanovaná kvůli své váze a kritické a často nepříjemné komentáře týkající se jejího vzhledu o sobě čte dodnes.

  • Váš podcast Sádlo může na mnohé působit dost provokativně. Jaké jsou na něj reakce?

Záměrem podcastu určitě provokace nebyla. Má podtitulek 'Jak se žije v těle, které neodpovídá představám okolí' a chtěla jsem v něm spolu s ostatními ženami, které si hledají vztah vůči sobě a svému tělu, sdílet naše zkušenosti. Až když jsem pak podcast vypustila do světa, došlo mi, jak moc velké a problematické téma to je, a kolik emocí na všech stranách vzbuzuje. Kromě děkovných dopisů od žen za to, že se touhle oblastí zabývám, se vynořily i kritické komentáře o tom, že propaguji obezitu. Přitom to tak vůbec není. Jen říkám, že i lidé, kteří nemají ideální váhu, si zaslouží nějakou základní lidskou úctu a ne šikanu, ponižování a znevažování, což bohužel často zažívají.

  • Čtete diskuze na sítích?

Čtu jen na svých profilech, jinde to nemám zapotřebí. Postupem času jsem si uvědomila, že kritika ani není o mně, že ty lidi neštve Ahmedová, ale dané téma samo o sobě. Na internetu jsme každý den konfrontováni se stovkami podnětů, a pokud se nám něco nelíbí, není nic jednoduššího, než danou stránku zavřít. Pokud to ale neudělám a rozhodnu se tam poslat svou energii, nenávist, agresi, tak je to o mně, protože to já mám v sobě ten přetlak, který chci ventilovat.

Takže u kritiky na jednu stranu s tím člověkem soucítím a na druhou stranu se učím si ty hejty nebrat, protože nejsou moje. Vybudování takové ochranné zdi je velká mentální práce, ale jde to. Člověk se v tomto směru pořád vyvíjí, pozoruji na sobě, že už se necítím tak ohrožená, jako jsem se cítila třeba před třemi měsíci nebo před rokem.

  • Máte velmi zenový přístup. Dotkl se vás přesto nějaký komentář, například i v hudbě?

Řekla bych, že hudba je tolerovaná, není tak konfrontační. Stejně ale existují sdílené představy, jak by zpěvačka měla vypadat, a já do nich nezapadám. Také jsem se třeba o sobě dočetla: „divná slonice, která vydává divné zvuky“. Každopádně v hudbě mě to nikdy moc nezasahovalo, protože vím, že ji dělám dobře. Zato třeba téma Sádla je pro mě velmi emoční a plné nejistoty, spojené se šikanou v dětství. Nakonec jsem ale za ten tlak, kterému jsem vystavovaná, vlastně vděčná, protože mi dává příležitost být silnější a učí mě budovat si hranice.

  • Co vám pomáhá, když se dostaví mizerný pocit?

Důležitá je podpora mého muže, který mě přijímá bez výhrad. V jeho blízkosti se vždycky zklidním. Pak funguje samota, procházky, čas pro sebe a také terapie, na kterou sice nejezdím pravidelně, ale občas si ji dopřeji, protože mi velmi pomáhá na danou situaci získat nový náhled.

 

Podívejte se na celý rozhovor:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Žena v zenu - Ridina Ahmedová

Připraveno ve spolupráci s projektem Žena v zenu, který představuje české ženy z různých sfér, jejich příběhy o překážkách, odmítání nebo nepřejícnosti. A především to, jak se s takovými jevy, které mají často u žen dost specifickou formu, vyrovnávají. 

 

 

Nora Fridrichová

Novinářka Nora Fridrichová: Útoky na můj vzhled, věk i inteligenci zažívám denně

Nina Špitálníková

Samoživitelka Nina Špitálníková miluje tetování a japonskou bondáž: Chodí mi stovky hejtů

Terapeutka Barbora Englischová: Když má žena problém, je často za hysterku

Terapeutka Barbora Englischová: Když má žena problém, je často za hysterku

 

Adéla Hořejší

Advokátka Adéla Hořejší: Mnoho žen má po porodu trauma, může za to porodnické násilí

 

Herečka a moderátorka Eva Decastelo: Bojím se, jak jednou děti budou reagovat na mé erotické fotky

Eva Decastelo: Bojím se, jak jednou děti budou reagovat na mé erotické fotky

Magdalena Davis

Politička Magdalena Davis: Oslovení holčičko je tu bohužel stále dost běžné

reklama

Související témata: kritika , Žena v zenu , Ridina Ahmedová , podcast Sádlo

reklama

Přečtěte si také

reklama