reklama

Přílohy k jídlu: Po kterých se netloustne?

Přílohy k jídlu: Po kterých se netloustne? Foto:
Přílohy k jídlu: Po kterých se netloustne?
Foto: istock.com

Nedovedete si představit maso bez oblíbené přílohy? Nemusíte se jí hned vzdávat, stačí jen vybrat tu správnou.

Ani přílohy nemůžeme házet do jednoho pytle. Existují totiž přílohy vhodné a nevhodné. Velmi vždy záleží na vašich osobních cílech. Dalo by se říct, že úplně pro všechny nejsou vhodné smažené hranolky a knedlíky. Kromě jednoduchých sacharidů a tuku totiž neobsahují žádné cenné nutriční látky.

Těstoviny

Co se týče těstovin, je situace podobná. Těstoviny jsou složené převážně z bílé pšeničné mouky a vody, proto ani ty vám žádné benefity nepřinesou. Jsou rychlým zdrojem energie, který se ale bez dostatku pohybové aktivity uloží ve formě podkožního tuku. Pokud máte těstoviny rádi, zaměřte se na ty celozrnné, které obsahují více minerálních látek, déle se vstřebávají a mají nižší glykemický index. Nezapomínejte, že kuskus je také těstovina!

Pečivo

Jíst pečivo téměř ke všemu je také spíš otázkou zvyku. Pokud chcete hubnout, nebo si rozumnou hmotnost udržet, snižte jeho příjem na minimum. Světlé a sladké pekárenské výrobky nejezte vůbec, volte spíš produkty s velkým obsahem celozrnné mouky.

Brambory a luštěniny

Průmyslově nezpracované potraviny jsou nejlepší, proto jezte brambory, batáty, rýži, jáhly, pohanku, proso, kroupy, amarant či quinou. Každá z uvedených surovin má jiný poměr živin a jinou energetickou hodnotu, ale také chuť. Jídelníček by měl být pestrý, proto je optimální tyto přílohy střídat.

Zelenina

Nejzdravější a nejdietnější přílohou je jednoznačně zelenina. Když si dáte dušenou mrkev, hrášek či kukuřici, získáte spoustu sacharidů, které vám dodají energii na cvičení. Ostatní druhy zeleniny, jako je brokolice, zelené fazolky, špenát a podobně, obsahují sacharidů i kalorií velmi málo, proto je vhodné zařazovat je do jídelníčku právě v době hubnutí. Aby vaše hmotnost nerostla, dávejte si přílohy s obsahem sacharidů hlavně dopoledne a k obědu. Večer pak na sacharidech uberte.

Jídelníček na míru

Konkrétně by jídelníček mohl vypadat tak, že si ráno připravíte kaši z ovesných vloček, k obědu si dopřejete porci rýže a tofu a večer si dáte kousek libového masa s dušenými fazolovými lusky.

V pozdních odpoledních a ve večerních hodinách už nejezte pečivo (ani celozrnné, ani knäckebroty), nejezte rýži, brambory ani těstoviny. Zeleninu si naopak můžete naložit v téměř jakémkoliv množství (kromě již zmíněné mrkve, hrášku a kukuřice).

Jíst menší množství příloh a větší množství masa a jiných proteinů je sice trochu dražší, ale uvidíte, že se vám to nakonec vyplatí – proteiny vás totiž zasytí na mnohem delší dobu.

Typické chyby

Největší dietní chybou, kterou můžete udělat, je celý den nejíst skoro nic a večer si dát velký talíř těstovin. Nevyužité sacharidy se velmi snadno přemění v tuk, rozkolísáte si hladinu krevního cukru a navíc budete mít opět po chvíli pocit hladu.

Odnaučte se jíst přílohy automaticky vždy a ke všemu, ale přemýšlejte o tom, co si do úst vkládáte. Přesně to totiž pak bude vidět v létě v plavkách.

Mohlo by vás také zajímat:

Článek

Ani když hubnete si dortíky úplně odpírat nemusíte Foto:

Honí vás mlsná? Klidně hřešte, ale ve správnou dobu!

I když se snažíte jíst zdravě nebo držíte dietu, hřešení není nic trestuhodného a zakázaného. Hřešit ve správnou dobu vám totiž neublíží, ba naopak může vaší formě dokonce...

Článek

Kalorická hustota: Princip japonského vnímání jídla Foto:

Kalorická hustota: Princip japonského vnímání jídla

Japonky zachovávají u stolu velice zvláštní postoj, který nazývají hara hachi bu: uspokojí totiž hlad jen asi z 80%, protože pečují o své trávení a velmi důkladně...

Článek

Rádi byste zhubli? Zkuste to s opuncií Foto:

Rádi byste zhubli? Pomůže vám tento kaktus

Při shazování nadbytečných kil vám může pomoci jedna velmi cenná a užitečná rostlina pocházející ze Střední Ameriky.

Zdroj: Fithall.cz

Horoskopy 2018

reklama

reklama