Celebrity

31. března 2022 15:01

Mojmír Sedláček

Několik podob hvězdné Meryl Streep. V jaké roli se vám líbí nejvíc?

Madisonské mosty - teaser

Nejoceňovanější herečka Hollywoodu a bez přehánění stroj na silné, propracované role – to všechno je dvaasedmdesátiletá Meryl Streep. Její herecké schopnosti můžete posoudit ve snímku Madisonské mosty. Zazářila ale i v jiných filmech. Ve které roli se vám líbila nejvíc?

Tak schválně, koho byste označili za nejlepší filmovou herečku všech dob? Pokud se pokusíme do této velmi subjektivní kategorie přinést trochu objektivity, můžeme se podívat na nejprestižnější filmová ocenění – tedy populární Oscary.

Se čtyřmi soškami a 12 nominacemi kraluje Katharine Hepburn, tři sošky ze sedmi nominací proměnila další legenda klasického Hollywoodu Ingrid Bergman. V jednom ohledu se však obě tyto slavné divy stříbrného plátna dívají na záda hvězdné Meryl Streep. Ta si totiž připsala neuvěřitelných a nedostižných 21 nominací, z nichž tři rovnou proměnila v zisk Oscara. Podívejme se chronologicky na pět skvělých rolí rodačky z amerického New Jersey – za všechny si samozřejmě připsala minimálně nominaci na nejprestižnější cenu.

Kramerová versus Kramer

Manželská bitva mezi Meryl Streep a Dustinem Hoffmanem, dvěma hvězdami Nového Hollywoodu, dodnes patří mezi nejkvalitnější (a také nejznepokojivější) vztahové filmy. Za film z roku 1979 si připsala svého prvního Oscara. Pro oba herce se přitom jednalo o velmi vyhrocené natáčení – Hoffman procházel vlastním rozvodem a Streep se vzpamatovávala ze smrti svého partnera, herce Johna Cazaleho. Nemluvě o tom, že na práci s puntičkářským Hoffmanem božská Meryl nevzpomínala zrovna s radostí. Výsledek však rozhodně stojí za to.

Sophiina volba

Epická adaptace oceňované knihy pod režií Alana J. Pakuly stojí na známém principu, který pronikl i do běžné řeči. Ne nadarmo tento film vešel ve známost hlavně díky hereckému koncertu hlavní herečky, což bylo i v roce 1983 oceněno Oscarem. Přitom nechybělo málo a ve válečném melodramatu se místo Streep objevila Magda Vášáryová…

Madisonské mosty

Další úžasnou příležitost nabídl Meryl Streep slavný Clint Eastwood, který s ní ve filmu Madisonské mosty zažil i krátký románek. Přestože knižní předloha se řadí spíše mezi červenou knihovnu, režiséru Eastwoodovi a scenáristovi Richardu LaGravenesemu se podařilo příběh sympaticky zdramatizovat a vystavět ho – samozřejmě – okolo hvězdné hlavní herečky. Ta si (na rozdíl od zmíněné spolupráce s Dustinem Hoffmanem) toto natáčení velmi pochvalovala. Hvězdné obsazení si můžete připomenout ve čtvrtek 31. března na Prima MAX a v neděli 3. dubna na Prima Love.

Železná lady

Prozatím poslední oscarový úspěch Meryl Streep je spojen i se skvělou prací maskérů, jimž se podařilo slavnou herečku proměnit k nepoznání. Životopisný snímek se vrací do 80. let a snaží se představit pohnuté soukromí i pracovní život snad nejslavnější političky 20. století – britské premiérky Margaret Thatcher. Samozřejmostí je ze strany hlavní herečky pečlivá příprava, jež jí umožnila perfektně simulovat političčinu dikci i veřejné vystupování.

Akta Pentagon: Skrytá válka

Spolupráce se Steven Spielbergem vynesla Meryl Streep zatím poslední oscarovou nominaci, přestože její zdejší výkon nestrhává takovou pozornost jako jindy. Precizně vystavěné dobové drama vzpomíná na utajovanou událost z počátku 70. let, kdy zámořští novináři čelili etickému dilematu ohledně zveřejnění tajných zpráv týkajících se války ve Vietnamu. Ansámbl žurnalistů pod vedením šéfredaktora Toma Hankse a vydavatelky Streep nepateticky prochází vrstevnatým příběhem, který nenabízí snadné a černobílé odpovědi.

Sdílejte článek
Štítky film Hollywood herec Clint Eastwood Madisonské mosty Ceny Oscar madisonské mosty meryl streep clint eastwood Margaret Thatcherová Meryl Streepová Dustin Hoffman Ingrid Bergmanová

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.