19. února 2019 06:00
Martina Čerňanská5 tajemství hubnutí, která odborníci řekli jen svým známým
Myslíte si, že o hubnutí a správném stravování víte všechno, a přesto se vám stále nedaří nějaké to kilo shodit? Možná jste netušili těchto 5 věcí...
1. I zdravé jídlo může být kalorická bomba!
„Měl jsem kamaráda, který ve 40 letech najednou přibral skoro 7 kilo. Bylo mi to opravdu hodně divné, protože jsem věděl, že jí velice zdravě a navíc pravidelně sportuje,” vypráví výživový poradce Šimon. „Trochu jsem ho vyzpovídal a zjistil, že si začal připravovat doma své vlastní pečené müsli, které si dával každé ráno k snídani a někdy i na svačinu. Aby mu nechutnalo! Bylo plné ořechů a sušeného ovoce, slazené medem, prostě dobrota,” směje se Šimon, který tak přítele upozornil na to, že si dopřává každé ráno sice domácí, ale super kalorickou bombu. Navíc si svou ranní dávku energie doplnil o smoothie s banány a ovocem.
Pokud nepoběžíte maraton nebo váš nečeká hornická šichta, s podobnými zdravými lahůdkami opatrně. Ovoce je sice skvělá alternativa dezertu, ale musíte počítat s vysokým obsahem cukru. Ořechové svačinky jsou také prima, ale i tady znamená, že méně je více. Místo ořechů raději volte mandle, které mají nižší obsah kalorií a zároveň chrání srdce a cévy. Banány, hrozny a meruňky vyměňte za hrst lesních plodů, které mají výrazně nižší obsah sacharidů.
2. Vaše džíny prozradí víc než váha
Tak už jste se do toho konečně dali, dřete jako koně ve fitku a váha neklesá? „Nedávno mi volala naprosto frustrovaná přítelkyně, která po několika týdnech usilovného cvičení neztratila ani deko,” říká tanečnice Eva. „Doslova brečela vzteky a proklínala svou genetiku do pátého kolene. Byla zralá všechno své úsilí vzdát. Požádala jsem ji, ať se změří okolo pasu a sleduje namísto váhy centimetr. Naštěstí poslechla,” směje se. Fyzika je neúprosná a svaly prostě váží více než tuk. Zatímco jste se procvičili k tomu, že tělo začalo konečně spalovat nebezpečný tuk z oblasti břicha, váha může skutečně ukazovat pramalé změny k lepšímu. Nedejte na ni a vytáhněte džíny z hubených let. Ty vám ukážou daleko přesněji, jak jste na tom doopravdy. Nejde o to, kolik vážíte, ale jak skutečně vypadáte!
3. Jídlo není antidepresivum
Patříte-li mezi emoční jedlíky, určitě znáte ten pocit úlevy, když zajíte smutek, stres nebo obyčejnou nudu. Jenže téměř vzápětí přichází pocit selhání, deziluze ze sebe samých a chabé sliby, že tentokrát to bylo naposledy. Naši vůli v tomto případě podrývá působení stresového hormonu kortizolu, který žadoní o přísun glukózy. A my mu rádi vyhovíme. Cukry nás rychle uspokojí, ale stáhnou zase kousek ke dnu. Zacyklený emoční jedlík pak jede v programu: stres, jídlo, výčitky, stres … „Pro začátek si budete muset prostě přiznat, že máte problém. Pokud přejdete rovnou do ´nápravné´ hladovky, moc to nevylepšíte,” varuje kouč Roman, který se věnuje právě problematice přejídání ze stresu.
„Se svými klienty se snažím docílit toho, aby převzali kontrolu nad svým tělem a nenechali se stresem šikanovat. Na krizi se dobře připravte. Vyhoďte z domácnosti vše, co dělá z vašeho těla odpadkový koš, a až na vás stres zaútočí, řekněte mu: ok, tady máš proteiny a dej si, kolik chceš. Připravte si maso, ryby a zeleninu a potřebujete-li jíst, jezte. Zjistíte, že brzy budete mít dost. Bílkoviny vás zasytí daleko lépe a dlouho nebudete mít hlad. Navíc eliminujete výčitky svědomí a konečně převezmete opratě.”
4. Hubený, nebo tlustý?
Věřte nevěřte, existují hubení tlustí lidé. Možná patříte mezi ně, aniž to vlastně netušíte. Na první pohled normálka, štíhlé nohy, drobná ramena, trochu ochablé svaly, ale stále se pyšníte velikostí 36/38. Jenže při bližším ohledání si musíme přiznat, že tu pneumatiku kolem pasu maskujeme čím dál úporněji. „Změřte si břicho a zjistěte, zda máte zdravotní problém: u žen by obvod pasu neměl přesáhnout 88 centimetrů,” radí dietoložka Mirka. Ještě před dvaceti lety to byl přitom výjimečný jev. Ženy přibíraly nejčastěji do zadků, stehen a prsou, velká břicha byla čistě doménou mužů. „Dnes je bohužel čím dál víc žen a hlavně náctiletých mladých dívek, které mají velké břicho, i když jsou jinak celkem štíhlé,“ podotýká Mirka.
Podle endokrinologů za takzvaný útrobní tuk mohou hormony, dědičnost, špatné držení těla, podpatky, nedostatek přirozeného pohybu a v neposlední řadě špatné stravování. „Tady ale jen změna jídelníčku nepomůže. Je třeba jít opravdu do sebe a výrazně zpevnit břicho a střed těla pohybem. To, co může být v mládí nepodstatný špíček na bříšku, vám v pozdějších letech může podrazit nohy, i když vypadáte vlastně pořád relativně štíhle.”
5. Silový trénink není nepřítel
Ženy se často děsí toho, aby neměly příliš veliké svaly a nevypadaly jako mužatky. „Vzpomínám si na paní, která chodila každý týden k nám do fitka. Sedla si na rotoped, vytáhla časopis a v poklidu si odšlapala svých třicet minut. Ani se nezapotila. Kdyby si s tím časopisem sedla do kavárny, efekt by byl asi stejný. Dámy často volí čistě aerobní typy cvičení, ze silových tréninků mají hrůzu a nikdo jim to nevymluví,” říká trenér a majitel posilovny Honza. „Svaly jsou přitom metabolicky aktivnější a osvalené tělo spaluje jako stroj, i když zrovna odpočíváte. Svaly jsou možná těžké, ale zároveň zabírají daleko méně místa než tuk a budete vypadat skvěle.” Navíc doby, kdy vládly „heroine chic” modelky nebo androgynní bledé krásky, jsou pryč. Dnes letí ženské zadky, oblé boky a štíhlé pasy a to vše v superpevném provedení.
-ku-