Diety a hubnutí

Aktualizováno 15. listopadu 2022 11:07

Martina Čerňanská

Pravda a lež: 7 dietních lží, které vám ničí postavu

Cukr, tuk a spousta kalorií. Že cesta k vysněné postavě vypadá jinak, ví každý. Ale co když kila nechtějí jít dolů, i když poctivě kalorie počítáte?

Pak jste možná skočili na lep jedné ze sedmi největších dietních lží. Tady jsem pro vás připravili jejich přehled.

#7 Lež o tuku: Tuk přece dělá tuk

Tučný hamburger – to je důvod mít špatné svědomí. Hodně tuku i kalorií, klasická kalorická bomba. Říká se, že kdo chce zhubnout, měl by na něj úplně zapomenout a jíst jenom výrobky bez tuku. Je to pravda? Omyl!

Tuk sám o sobě nedělá nikoho tlustým. A úplně se vzdát tuku není ani zdravé, ani nezajistí zhubnutí. Tělo potřebuje tuk pro látkovou výměnu. Každopádně jen určitý tuk. Tzv. omega-3 kyseliny jsou dobré pro srdce a dokonce mají působit preventivně proti rakovině. Tyto zdravé kyseliny jsou obsažené především v tučných rybách, jako je losos nebo sleď.

Podobné články

#6 Lež o chuťovkách – stačí jíst 5x denně

Někdy je potřeba jen malý trik, aby člověk dosáhl svého cíle. Abychom rychle zhubli, oblafneme zkrátka náš hlad. Místo tří velkých si dáme jednoduše pět malých jídel. To čteme často v dietních rádcích. Ale i tenhle tip je omyl!

O přebytečných kilech rozhoduje jen a pouze celkový počet kalorií. Platí základní pravidlo: abychom zhubli o kilogram za měsíc, musíme odbourat asi 500 kalorií každý den. Tedy buď méně jíst, nebo více spálit. Více menších jídel je na této cestě spíše překážkou. Studie ukazují, že lidé, kteří jedí 5x denně, přijmou v průměru o 250 kalorií více, než při třech jídlech denně.

#5 Lež o cukru

Sladké, výtečné – a zkrátka neodolatelné. Vše s cukrem a pořádným množstvím kalorií, opravdová radost pro mlsné jazýčky. Jen bohužel nic pro štíhlou linii…

Stop! Kompletně se vzdát cukru je nesmysl. Protože kde chybí cukr, je nahrazován umělými sladidly a aromaty. A ty často zapříčiní pořádný hlad. Zadruhé – cukr zásobí energií mozek. Takže úplně se zříci cukru není nic pro chytré hlavy. Vyhněte se ale cukru v kombinaci s tukem, tedy sladkostem, a sáhněte raději po sladkém ovoci.

#4 Lež o ananasu, aneb zázračná dieta modelek

Je oblíbeným ovocem modelek, protože se po něm hubne. Proč? Přece proto, že ananas obsahuje enzym, který rozpouští tuky. Takže kdo jí ananas, může klidně občas zhřešit, aniž by uškodil postavě. Opravdu?

Pravda je, že v každém ananasu je obsažen enzym, který ničí tuky. Ale problém je, že tento enzym je u nás zničen už v žaludku, takže nemůže mít žádný vliv na trávení ve střevech. Ananasová dieta nespaluje žádné tuky, jen radikálně odvodňuje. Míry modelek od ananasu nemůžete očekávat, ale aspoň obsahuje velké množství vitamínů.

#3 Lež o výrobcích „light“ – oblíbené dítě dietních poradců

Znáte to – 0,1% tuku. Nebo dokonce úplně bez tuku. Výrobky „light“ slibují rychlou cestu k vysněné postavě. Zcela bez omezování a přísných dietních plánů. Všechny oblíbené potraviny prostě nahradíte variantou „light“. Díky těmto produktům zhubnete.

Bohužel omyl. Produkty „light“ sice obsahují méně tuku, ale ten je důležitý nositel chuti, takže pokud ve výrobku není, nahrazuje se cukrem, aromaty a zvýrazňovači chutě. A ty často nezvýrazňují jen chuť, ale i hlad.

#2 Lež o sportu – absolutní klasika mezi dietními tipy

Snad žádný pokus o dietu neproběhne bez předsevzetí konečně se více hýbat a sportovat. Trocha sportu má určitě něco do sebe, protože kdo sportuje, může přece jíst, kolik chce…

Ale tak úplně jednoduché to není. Správné to sice je, sport je zdravý a v kombinaci se zdravou stravou vede dlouhodobě ke štíhlé linii, ale ospravedlnění ke konzumaci neomezeného množství jídla přesto nezaručuje. Půlhodina běhu například umožní sníst jednu čokoládovou tyčinku navíc. Navíc trocha běhu jednou týdně moc nepřinese, protože z tuku se musí stát svaly. Čím více svalů, tím více organismus spaluje i v klidném stavu.

#1 Lež o polovičních porcích – ta je obzvlášť vypečená

Naše číslo jedna mezi největšími dietními lži. Hubnutí přece může být tak krásně jednoduché – měj silnou vůli a sněz jen polovinu. Nebyl by to žádný rozhovor o dietách, kdyby alespoň jednou nezazněla tato dobře míněná rada. Vždycky prostě sníst jen polovinu. Zaručená cesta k úžasné postavě.

Ale to si myslíte špatně. Samozřejmě člověk hubne, když dodává tělu méně kalorií. Jenže tělo se nastaví na režim pro nouzovou situaci, především se odvodní, ale tuky neodbourá. Trvale si udržet postavu snů, k tomu existuje jen jedna základní rada: Dlouhodobě změnit stravovací návyky a hubnout maximálně dvě kila za měsíc.

Chcete zhubnout na problematických partiích?

Řešíte, jak zhubnout stehna a břicho nebo jak zhubnout stehna a hýždě? Většina žen řeší nejen stehna, ale i další problematické partie. Je to i váš případ? Podívejte se na naše tipy, jak na hubnutí břicha, nohou nebo zadku. Máme pro vás i návod na hubnutí obličeje a rukou. Inspirujte se také pro hubnutí boků.

(mih)


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.