Celebrity

20. listopadu 2022 06:30

Tomáš Durčák

Jana Novotná tenisu obětovala lásku i založení rodiny. Její smrt šokovala celý svět

Byl to šok pro Česko i celý tenisový svět. Slavná a oblíbená tenistka Jana Novotná v listopadu 2017, jen pár týdnů po svých 49. narozeninách, zemřela. Ženská tenisová organizace (WTA) tehdy informovala, že známá dříčka a velmi skromná sportovkyně podlehla rakovině.

Rodačka z Brna ostatně jen dva roky před svou smrtí v rozhovoru pro v rozhovoru pro web iDNES.cz prohlásila: „Na tenisu jsem závislá. I den bez něj by byl hrozný.“ Tomu ostatně odpovídaly i její sportovní výsledky. Na profesionální tenisovou dráhu se dala v roce 1987 a už o tři roky později zúročila svou píli, když se stala světovou jedničkou ve čtyřhře.

S rakovinou před lety bojovala i tenistka Martina Navrátilová:

Jana Novotná na kurtech ve dvouhře a čtyřhře posbírala celkem 100 titulů, a když v roce 1998 v téměř 30 letech vyhrála slavný Wimbledon, stala se nejstarší vítězkou prestižního turnaje. Kromě toho posbírala celkem 12 grandslamů v ženské čtyřhře a další čtyři ve smíšené čtyřhře.

V roce 1996 si navíc odvezla bronz z Letních olympijských her v Atlantě a rok nato vyhrála prestižní Turnaj mistryň. Novotná si dle odhadů ve své kariéře jen za oficiální finanční odměny z vyhraných turnajů vydělala celkem 11,25 milionu dolarů, v přepočtu zhruba 260 milionů korun.

Láska, vztahy a děti musely stranou

I přestože její jméno dnes stále mnoho z nás zná, o jejím soukromí se toho všeobecně neví mnoho. Jana Novotná se totiž celou kariéru soustředila primárně na tenis a její skromnost se mimo jiné projevovala i v tom, kolik informací o svém soukromí veřejně sdílela.

Jisté je, že nikdy nezapomněla na rodné Brno, a byť žila například v Belgii nebo ve vlastním bytě na Floridě, po konci kariéry se usadila opět doma –⁠ ve vesnici Omnice nedaleko Brna si koupila dům. O svých partnerských vztazích příliš nemluvila, důvody, proč zůstala bezdětná, se však netajila.

„Když se tenista zamiluje, nebo chce mít dokonce děti, jeho kariéru to neovlivní. Holka si to dovolit nemůže. Pokud chce hrát na nejvyšší úrovni, láska musí stranou. Je spousta hráček, které mají vztah, ale jakou to má cenu? Lepší je se tím nerozptylovat,“ vzpomínala Novotná v roce 2010 po konci své kariéry v rozhovoru pro iDNES.cz na fakt, že svému sportovnímu úspěchu musela obětovat vše.

Novotná neměla osudové muže, nýbrž ženy

Až postupem času začaly na veřejnost vyplouvat další a další informace, které naznačovaly, že Jana Novotná zřejmě preferuje ženy před muži. První spekulace se rozproudily okolo vztahu s její trenérkou Hanou Mandlíkovou (60), s níž dosáhla svých největších úspěchů.

Tenistky spolu žily, avšak milostný vztah niky nepotvrdily ani nevyvrátily. Novotná o soukromí dále odmítla říct byť jediné slovo a její domnělá partnerka rovněž mlčela. Až po zmíněném vítězství na Wimbledonu v roce 1998 se náhle odloučily a dle Mandlikové dokonce zcela přestaly být v kontaktu.

Druhou známou partnerkou Jany Novotné údajně byla polská tenistka Iwona Kuczyńská (61), s níž měla po konci kariéry žít nedaleko Brna. „Bydlí v domě s ženou přibližně v jejích letech. Je to asi nějaká cizinka, protože mluví jen anglicky,“ řekl pro deník Blesk tehdejší soused tenistky.

„Jen proto, že jsem úspěšná, nemusí hned všichni vědět, s kým žiji, kde bydlím nebo jaké řídím auto,“ zněla ovšem nekompromisní odpověď Novotné na dotazy týkající se soukromí. Její smrt pouhých 17 měsíců poté, co jí byla diagnostikována rakovina vaječníků, šokovala sportovní svět a byla smutnou tečkou za jejím veleúspěšným, avšak nezaslouženě krátkým životem.

Sdílejte článek
Štítky smrt láska rakovina život vztahy tenis Wimbledon soukromí ženy lesba partnerka Jana Novotná rakovina vaječníků Hana Mandlíková Iwona Kuczyńská

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.