Kozí kosmetika: Hydratuje, vyhlazuje vrásky a hojí ekzémy

Již staří Římané považovali kozí mléko za elixír krásy a dlouhověkosti. Vysoký obsah minerálů a vitamínů ho staví na přední příčky mezi mléky. Kromě kladného efektu na vnitřní metabolismus je neméně důležitý i jeho efekt na pleť.

Kozí mléko je známé pro vysoký obsah minerálních látek, vitaminů a také kyseliny listové, která je důležitá pro správný vývoj organismu, je tedy obzvlášť doporučována v těhotenství. Mimo to obsahuje i velké množství dalších látek, jako je fosfor, vápník, vitamin D a riboflavin. Jeho konzumace pomáhá imunitnímu systému, působí příznivě na zažívací trakt a je doporučována při onemocnění kloubů, plic či neurologických potížích.

Omlazuje a hydratuje

Kozí mléko však nezažívá svou renesanci jen v podobě nápoje, ale i ve formě kosmetiky právě díky zásadním účinkům na pleť. Dodnes se u mnoha horských národů používá kozí máslo smíchané s bylinkami jako základ pro léčebné masti. V kosmetických přípravcích se z kozího mléka využívají dvě hlavní složky, a to tuk a syrovátka. Tuk přenáší účinné látky do hlubších vrstev pokožky, obsahuje fosfolipidy a ceramidy a obnovuje povrchový film pokožky, který chrání pleť před nepříznivými vnějšími vlivy. Syrovátka stabilizuje pH pokožky, podporuje hydrataci kůže, zabraňuje vysušování, zlepšuje prokrvení pokožky, pomáhá obnovovat kožní bariéru a aktivuje regeneraci stárnoucí kůže (pokožku omlazuje, vyhlazuje a zvláčňuje). Kyseliny mléčná a citronová obsažené v syrovátce zlepšují mikrocirkulaci a hydrataci pokožky, hojí a působí antibakteriálně. Skvěle se hodí pro citlivou a dehydrovanou pleť a také pro mastnou a problematickou pleť se sklonem k tvorbě akné.

Pomáhá i s ekzémy

Kosmetické produkty z kozího mléka pomáhají například při onemocněních kůže, jako je lupénka nebo atopický exém. Velmi dobré účinky mají na problematickou pokožku a pomáhají vyspravit i drobné nedokonalosti pleti. Ta je tak díky pravidelnému užívání kozí kosmetiky vláčnější, pružnější a dobře hydratovaná. Hydratační a hojivé účinky kosmetických přípravků s extraktem z kozího mléka si chválí nejedna žena. Blahodárně však působí také na vlasy, kterým napomáhá obnovit narušenou strukturu a dodá ztracený objem a lesk.

Nemáte rádi specifický zápach produktů z kozího mléka? U kosmetických přípravků se nemusíte bát. Výtažky používané v kosmetických přípravcích se odebírají z čerstvého kozího mléka, které nezapáchá. Produkty s kozím extraktem jsou naopak oblíbené mimo jiné i pro svou příjemnou vůni.

Chrání před rakovinou, nervozitou nebo migrénami

Zajímavostí také je, že kozy neznají rakovinu – po analýze čerstvého kozího mléka bylo zjištěno, že kozí mléko obsahuje látky, které chrání tělo před rozvojem rakovinných buněk. To ale zdaleka není všechno, čím je kozí mléko výjimečné. „Bylo zjištěno, že kozí mléko obsahuje látky, které pomáhají podpořit správný vývoj mozku u dětí a navodit duševní rovnováhu,“ říká výživová poradkyně Bc. Iva Šmrhová a vysvětluje: „Pomáhají podpořit paměť a soustředění, mírní pocity úzkosti. Kozí mléko obsahuje významný podíl nenasycených mastných kyselin a dalších látek nezbytných pro správný vývoj a činnost mozku. Tyto poznatky je možné využít také u dětí neklidných, citlivých a úzkostných. U kojenců, kteří nemohou být z nějakého důvodu kojeni, je velmi prospěšné podávat kojeneckou výživu na bázi kozího mléka, neboť se jedná o přirozený zdroj nenasycených mastných kyselin, který kojená miminka přijímají z mateřského mléka.“

Z uskutečněných vědeckých studií také vyplývá, že kozí mlého se může pozitivně uplatnit při stresu, může pomoci zmírnit vnitřní napětí a navodit duševní rovnováhu. Pravidelná konzumace kozího mléka u dospělých napomáhá také ke snížení nervozity a předpokládá se i snížení počtu záchvatů migrén.

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.