10 rad, jak si udržet manželství, když je vám 20, 30, 40, 50...
Co vás drží s manželem pohromadě? Především sdílené zájmy a hodnoty. Každému je jasné, že vztah po 20 nebo 30 letech bude jiný než na začátku. Pokud se ale pokusíte dodržet následující zásady, může vaše manželství překonat všechny nástrahy, které se na vaší společné cestě vyskytnou.
Když je vám 20–30 let
Buďte otevřenější a ohledně vaší budoucnosti se vyjadřujte konkrétněji
Než se vdáte, máte nejspíš jasnou představu o tom, kde chcete žít, kolik budete mít dětí, kdy si je vůbec pořídíte, jak je budete vychovávat a taky za co všechno budete utrácet peníze. Jenže málokdy se člověku splní všechno přesně tak, jak si to vysnil.
Jakmile potkáte partnera, s nímž chcete strávit zbytek života, měli byste se spolu pobavit o tom, jaké máte oba dva plány. Vždycky je dobré vědět, na čem jste, aby si ani jeden z vás nedělal nějaké ideály, které pak bude marně očekávat.
Jednejte na rovinu a snažte si vyjít vstříc. Pokud si například budete chtít udělat nějaký kurz, který je časově náročný, zeptejte se partnera co nejdříve na jeho názor. To samé platí třeba i v případě, že by jeden z vás chtěl hodně cestovat. Jestliže spolu moc nemluvíte, s největší pravděpodobností se ve vztahu začnete dusit a zažívat pocity hořkosti.
Jakmile se vám něco nelíbí, řekněte to
Nelekejte se problémů, s nimiž se můžete setkat hned na začátku vztahu. Je to poměrně častý úkaz, protože jste předtím byli oba dva zvyklí žít single, dělat si všechno po svém. Uvědomte si, že se problémy samy nevyřeší, musíte se k nim nějak postavit a probrat, jak můžete dát nepříjemnost zase do pořádku.
Pokud tedy cítíte, že něco skřípe, promluvte si o tom. Pokuste se daný problém pojmenovat a sdělit partnerovi, jak ho vnímáte, co konkrétně vám vadí a co vás trápí. Pak se ho zeptejte, zda to cítí podobně jako vy. Tato technika vám umožní vidět konflikt očima toho druhého. Díky tomu se budete moci společně pokusit vymyslet, jak problém vyřešíte.
Když je vám 30–40 let
Buďte s vaším plánem víc flexibilní
V tomto věku se nejspíš vaše rodina rozroste o pár drobečků. Mít děti je krásné, je to dar, ale ruku na srdce – váš život se tím opravdu dost změní. Centrem vaší pozornosti se stanou děti. Možná občas nebudete ani vědět, kam se poděl celý den. Jako byste nic neudělala, ale najednou je zase večer. Pokud v tuto chvíli zjistíte, že se vaše plány vyvíjejí jinak, než jste si představovala, pobavte se o tom s manželem a zkuste vaše záměry přehodnotit. Můžete vaši „poradu“ začít slovy: „Vím, že jsme to původně chtěli jinak, ale v současné chvíli to vidím takhle…“ Je opravdu důležité si na sebe s partnerem udělat chvilku času, abyste za pár měsíců nezjistili, že se vaše cesty nějakým záhadným způsobem rozdělily.
Soustřeďte se na to, abyste si užívali sex
Dosáhla jste akorát věku, kdy už naprosto přesně víte, co se vám líbí v posteli. Díky tomu se může mezi vámi zvýšit intimita. Tím získají vaše sexuální hrátky další náboj. Nepropadejte stereotypu, ale naopak si všechno užívejte.
Líbejte partnera tak, jako by to bylo naposledy. Milujte ho tak, aby z vás cítil, že bez něj nejste kompletní, že je vaší nedílnou součástí. Ano, je pravda, že může být s dětmi náročné vyčlenit si chvilku na sex, ale nevzdávejte to, stojí to přece za to. Obzvlášť v případě, že svého muže stále milujete a záleží vám na něm.
Když je vám 40–50 let
Spolupracujte ve výchově
Máte-li v tomto období dospívající děti, můžete se potýkat s problémem odlišného výchovného stylu. Rozbouřené hladiny hormonů je poměrně náročné zkrotit. Proto byste se měli s manželem ve výchově vašich potomků podporovat.
Jestliže děti vycítí, že jsou mezi vámi nějaké neshody ohledně jejich výchovy, mohou se pokusit z toho vytěžit maximum v jejich prospěch. To logicky uškodí vám oběma, protože vás vaše rozmilé ratolesti budou poštvávat proti sobě, což se může stát zdrojem mnoha manželských neshod.
Co můžete v tuto chvíli udělat? Spojte síly s partnerovými a nenechte se dětmi rozdělit. Až budete muset udělat nějaké velké rozhodnutí ohledně dětí, nejprve se zeptejte, jak to vidí váš manžel.
Chraňte si vaše manželství
Tím, že sledujete děti, jak postupně rozpínají svá křídla a stále více se osamostatňují, můžete propadnout určité hořké nostalgii. Vzpomenete si, jaké to bylo, když jste si mohli dělat skoro všechno, na co jste zrovna měli náladu. Zajít si na večeři, do kina, pomilovat se, pracovat na kariéře apod.
Díky tomu, že vaše děti přijímají čím dál víc nezávislosti, můžete se vy cítit naopak víc spoutána ve svém manželství. Jestliže nejste spokojená sama se sebou, udělejte s tím něco. Vraťte se například ke svým zálibám z mladších let. Lepší ovšem bude, vyvarujete-li se činností, které jsou vhodnější pro lidi, kteří jsou bez partnera, tedy pro nezadané.
Když je vám 50–60 let
Zvažte terapii
Možná si v tomto období uvědomíte, že s vaším manželem komunikujete bez empatie, tvrdším způsobem než dřív. Co se stalo? Na vině není fakt, že spolu mluvíte méně než v minulosti, ale skutečnost, že jste se přestali navzájem poslouchat. Přitom empatické naslouchání bez jakýchkoliv předsudků a očekávání dokáže zabránit většině hádek.
Pokud si neuvědomujete, v čem je problém, mohla by vám pomoci třetí strana, tedy terapeut. Zkuste si nějakého vyhledat nebo si nechte poradit od přátel, kteří už mohou mít s odborníky přes vztahy nějakou pozitivní zkušenost.
S terapií byste určitě neměli váhat v případě, kdy si během hádky vyhrožujete rozchodem nebo se obviňujete z nevěry. Odborník vás může zase nasměrovat na společnou cestu.
Vytvořte si nové normy
Syndrom prázdného hnízda, kdy se od vás odstěhují děti a vy začnete prožívat pocity prázdnoty, vás může nečekaně zaskočit. Toto období bývá nejčastější manželskou krizí, která končí rozvodem. Rodiče se totiž velmi často soustředí na své potomky, až zapomenou, s kým to vůbec žijí. Děti se odstěhují a vy si pak s partnerem v lepším případě nemáte vůbec co říct.
Jak postupovat? Opět se vyplatí promluvit si s manželem o vašich pocitech, aby byla šance, že se zase dáte dohromady. Zkuste se domluvit na společných aktivitách, které ovšem nejsou spojeny s vašimi dětmi. Třeba se přihlaste na kurz vaření, jezděte pravidelně jednou měsíčně na prodloužený víkend, nebo se častěji scházejte s vašimi společnými přáteli.
Když je vám 60–70 let
Zvažte odchod do důchodu
Možná si představujete, že se vysoký věk automaticky pojí s odchodem do důchodu. Ale raději se zeptejte sama sebe: „Je moje manželství šťastné? Jsem spokojená v práci?“ Jestliže vás naplňuje manželství i práce, spíše popřemýšlejte, zda je opravdu nutné jít do důchodu.
Se ztrátou pracovních povinností se změní vaše životní tempo, což můžete snášet poměrně nelibě. Měla byste proto s touto situací počítat. Optimálním řešením může být nechat si zkrátit úvazek, pokud s tím ovšem váš zaměstnavatel souhlasí. Jinou možností je najít si nějakou brigádu nebo zkusit dobrovolnictví. Až se večer s manželem setkáte, určitě oceníte, že si budete moci popovídat, co jste během dne oba zažili.
Obnovte nebo udržujte vzájemný kontakt
Přestali jste si s manželem jakýmkoliv způsobem dokazovat lásku kdekoliv mimo váš domov? Pak se řadíte do kategorie většiny párů, která bohužel není úplně spokojená. Šťastné páry se totiž nepřestávají držet za ruce, objímat se nebo líbat na veřejnosti.
Vraťte se k romantice. Není přece důležité, že vám je už přes 60 let. Lásku si můžete vzájemně dokazovat v jakémkoliv věku.