Ludvík Hess o vzkazech v babyboxech: Je to alibismus. Co k dítěti rozhodně nedávat?

Babyboxy jsou speciální schránky, do nichž mohou rodiče odkládat své děti v případě, že se o ně nemohou či nechtějí postarat. Jejich zakladatel Ludvík Hess už několikrát zmínil i to, že rodiče miminku dali něco na cestu. Jak často se to děje, proč to nemá velký smysl? A na co si při odkládání dítěte dát pozor?

V roce 2005 byl v České republice nainstalován první babybox. Od té doby se tyto schránky rozšířily po celé republice a odloženo do nich bylo téměř 250 miminek. Zakladatel o každém novém odloženém dítěti informuje veřejnost prostřednictvím tiskových zpráv a kromě jména a míry obvykle prozradí také jinou zajímavost. Čas od času se stane například to, že u dítěte je vzkaz.

„Občas se v babyboxu vyskytne dopis, ale je to velmi zřídka. Já tomu říkám alibistický dopis. Nebývají tam zásadní informace a je to výjimečné,“ prozradil Ludvík Hess redakci Prima Ženy. Obsah těchto dopisů přitom vzhledem k soukromé povaze nezveřejňuje. Upozorňuje ale, že zatímco dopis je v pořádku, rodný list se k odloženému dítěti nevyplatí přikládat.

Nechtěné komplikace

„Ve dvou případech tam byl rodný list, čímž si ten odkládající zadělal akorát na nepříjemnosti. Ten smysl babyboxu je v anonymitě. Bylo to i v případě prvního odloženého dítěte v roce 2006. Byla to holčička Soňa a ta u sebe měla i rodný list, takže ji samozřejmě sociální pracovníci museli evidovat a museli kontaktovat matku,“ zavzpomínal Ludvík Hess na první miminko z babyboxu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Smutné nálezy mrtvých miminek. Některé případy se policistům dodnes nepodařilo vyřešit

Příběh Soničky, která je dnes už teenagerka, měl nepříliš hezké pokračování. Po všech opletačkách pro ni ale nic nedopadlo zle. I když s její matkou to bylo trochu složité. „Nakonec se ji podařilo přesvědčit, aby si to dítě vzala zpátky. Nebylo to ale nic platné, protože jí dítě nakonec odebrali a dali ho někomu v rodině. Je to komplikovaná historie,“ prozradil Hess.

Jsou babyboxy bezpečné? Odpovídá jejich zakladatel Ludvík Hess

Co do babyboxu nedávat?

„Já v zásadě nedoporučuju odkládajícím, aby tam přidávali rodné listy, protože tím zkomplikují situaci všem, i dítěti. Nemůže pak být předáno někomu hned k adopci, ale až po vyřízení úředních formalit a administrativních záležitostí,“ řekl Ludvík Hess pro Prima Ženy, proč k odloženému dítěti nepřikládat jeho rodný list.

Čas od času se stane, že kromě dopisu je v babyboxu u dítěte i něco jiného. Rodiče už do schránky odložili například i tašku s věcmi pro dítě nebo plyšáka. Je nicméně otázkou, zda se tyto věci k dětem dostanou, až odrostou. Zůstane jim to, co jim rodiče dali s sebou?

„Asi nezůstane. To dítě je malé a než se dostane k pěstounům, tak jde přes nemocnici. Záleží na mnoha lidech, jestli mu to dají s sebou. Nemůžu ale říct konkrétní odpověď, protože to už se mě netýká,“ dodal zakladatel schránek, které zachraňují odložené děti.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.