7 tipů, jak ozdravit vlasy po létě
Máme pro vás několik tipů, díky kterým vaše vlasy, které během léta celkem dost trpěly, získají znovu zdravý a lesklý vzhled.
Celé léto dostává naše hříva pořádně zabrat. Vlasy nesčetněkrát namáčíme v chlórované nebo mořské vodě, mokrou kštici svazujeme gumičkou do culíku, zacuchané vysušené vlasy kartáčem drsně rozčesáváme a ty se ještě k tomu smaží pod slunečními paprsky.
Po létě si proto zaslouží vydatnou péči, aby získaly zpět svůj půvab.
Zastřihněte konečky
I když konečky zkrátíte byť jen o kousek, hned budou vypadat zdravěji a nebudou se tolik cuchat. Ideální je navštívit kadeřníka. Domácí zastřižení je sice pohodlné a nic vás nebude stát, ale na druhou stranu mohou domácí nůžky způsobit nežádoucí třepení.
Při návštěvě kadeřnického salonu se rovnou zeptejte na hydratační regenerační masku. Profesionální přípravky jsou totiž zpravidla efektivnější než ty, které pořídíte v drogerii. Pokud pak přece jen nechcete utrácet za kadeřnické služby, pořiďte si ostré nůžky a poproste o zastřižení třeba manžela.
Nechte vlasy odpočinout
Zkuste se na čas vyvarovat nešetrnému zesvětlování vlasů nebo trvalé. Snažte se co nejméně používat gumičky do vlasů, které vlasy lámou. Pokud bez culíku nemůžete žít, zkuste jej vždy udělat na jiné pozici, abyste nezatěžovala stále jedno a to samé místo. Řešením mohou být i spirálové gumičky, které jsou teď hodně oblíbené. Tento typ v podobě telefonního drátu je k vlasům šetrnější a neláme je.
A ještě jedna rada: nechoďte spát s mokrými vlasy, které během noci uschnou zlomené a zbytečně se zatěžují.
Namíchejte si domácí masku
Příroda je mocná, zkuste si proto namíchat domácí výživnou masku. Pro suché a poškozené vlasy je ideální avokádo se skvělými zvláčňujícími a hydratačními vlastnostmi. Obsahuje velké množství nenasycených tuků a zároveň vysoký obsah minerálů a vitamínů A, B a C. Příprava masky je jednoduchá. Vyloupejte a našlehejte jedno avokádo, přidejte trochu olivového oleje a dvě lžičky medu v tekutém stavu. Jestliže máte sklony k mastným vlasům, vyměňte olivový olej za tvaroh. Masku nechte působit půl hodiny a poté ji pečlivě opláchněte. Následně použijte šampon a kondicionér, jak jste zvyklá. Po pouhém opláchnutí vodou by vám totiž zůstaly vlasy kvůli oleji mastné a zplihlé. Nebojte se, účinek masky tím nezrušíte. Tuto kůru si dopřejte alespoň jednou týdně.
Šampon patří ke kořínkům
Při mytí hlavy nanášejte šampon jen ke kořínkům a vyhněte se konečkům, které byste tím ještě více vysušila. U kondicionéru pak platí naopak. Zbytečně jej nedávejte k pokožce hlavy, jinak se bude rychle mastit. Chcete-li mít jistotu, že se kondicionér dostal ke všem vlasům, pročešte je ideálně hřebenem. Také nezapomínejte, že byste si vlasy nikdy neměla mýt moc horkou vodou, protože je vysušuje. Zvolte raději vlažnou nebo studenou. Vlasy nedrhněte ručníkem, vodu jen lehce vysajte nebo je zabalte na chvíli do ručníku. Pro rozčesávání volte šetrné kartáče. Jako prevenci před fénováním a žehlením hřívy použijte termoregulační produkt na ochranu vlasů před horkem. Jestliže nosíte vlasy rovné, snažte se co nejméně používat žehličku a zkuste vlasy vyfoukat do rovného tvaru přes kulatý kartáč. Dejte pozor, abyste konečky moc nepřesušila. Jakmile budou suché, už je znovu horkému vzduchu nevystavujte a dofoukejte jen vlasy u hlavy, které zpravidla zůstávají vlhké nejdéle.
Pokud přece jen chcete vlasy narovnat pomocí žehličky, použijte žehličku s kvalitním keramickým povrchem a nenastavujte ji na moc vysokou teplotu.
Řešením může být barva
Pokud máte vlasy opravdu hodně poškozené, zaručenou pomocí je barva na vlasy, která strukturu poškozeného a vysušeného vlasu vyplní. Kštice tedy hned vypadá zdravější, lesklejší a silnější. Zkusit můžete i hennování, které vlasy posílí a zabrání jejich lámání a třepení. Není také od věci udělat si výlet do drogerie či lékárny a koupit si regenerační produkty na mytí vlasů, které však budou zároveň odpovídat typu vaší hřívy. Také pomáhají různé potravinové doplňky. Před nákupem tedy zkuste ideálně zapátrat na internetu a přečíst si pár recenzí, co opravdu funguje. Nečekejte však, že po jednom spolknutí pilulky a umytí vlasů regeneračním šamponem budete mít vlasy jako nikdy. Je to dlouhodobý proces a účinné látky obsažené v produktech musí chvíli působit, než se dočkáte změny.
Regenerace pomocí keratinu
Silný regenerační účinek má i brazilský keratin, který se zažehluje do vlasů teplou nebo infračervenou žehličkou a opravuje jejich poškození. Výsledkem jsou pevné, hladké a lesklé vlasy. Brazilským keratinem se navíc dají vlasy šetrně dlouhodobě narovnat a hodí se pro všechny typy vlasů. Po 3 až 4 měsících se keratin vymyje a aplikace se musí opakovat. Vlasy se vrátí do stavu jako před použitím výrobku. Brazilský keratin aplikují zpravidla v kosmetických salonech, existují ale i přípravky, které jsou určené pro domácí použití.
Důležitý je i životní styl
Nezapomínejte na to, že i když budete dodržovat všechny rady zmíněné výše, může vás dohnat váš životní styl. Je třeba řešit i příčinu a ne jen důsledek. Proto se příliš nestresujte a snažte se jíst vyváženou stravu. Proti roztřepeným konečkům lze bojovat například tím, že budete dlouhodobě pravidelně konzumovat olivový olej, který pomáhá vlasy regenerovat. Nezapomínejte ani na ovoce, zeleninu, ořechy, luštěniny, ovesné vločky, celozrnné produkty, ryby a vejce. Naopak se co nejvíce vyvarujte smaženým jídlům a cukru.