Móda a krása

17. listopadu 2017 06:00

Anna Kopečková

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s kousáním nehtů?

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám chce tělo naznačit problémy s kousáním nehtů?

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Kousání nehtů se odborně nazývá onychofagie. Podle výzkumu kanadských pediatrů z University of Calgary si nejčastěji koušou nehty děti, a to v rozmezí mezi 10. - 18. rokem. Až 23 % tvoří mladí lidé ve věku od 18 do 22 let. Dospělí kousání odbourají, nejčastěji do svých 30. narozenin. A jak výzkum prokazuje, chlapci si koušou nehty mnohem častěji než dívky. Nejčastější příčinou kousání nehtů je stres, nuda, skrytá agrese a třeba i nedostatek vápníku.

Po okousání nehtů se konečky prstů stanou citlivé, v oblasti nehtových lůžek se tvoří záděrky, drobné ranky, které vznikají z okusování nebo oškrabávání kůžičky. Člověk má pak neurotický pocit tyto záděrky neustále odstraňovat a okusování se provádí pořád dokola a tím se vytvoří jakýsi bludný kruh. Omezuje se tak léčba samotných záděr, ale taky neurózy v podobě onychofagie. Tímto procesem se tak zvyšuje riziko vzniku různých mikrobiálních a virových infekcí či hnisavých puchýřů. Slinami se můžou do rozdrásané kůže přenést bakterie, což způsobí začervenání a infekci.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s kousáním nehtů?

Kousání nehtů svědčí o naši frustraci. Užíráme vnitřně sami sebe. Může se jednat i o vztek na některého z rodičů. Nehty si okusují lidé s nízkým sebevědomím, úzkostí, skrytou agresí. Tento zlozvyk přináší vybití si agrese a nespokojenosti. Člověk tím říká, že se mu dějí v životě věci, které nechce, a zlobí se tak na okolní svět. Také děti, které jsou ve škole šikanovány, si okusují nehty, protože se cítí méněcenné a nedokážou s tím nic udělat. Pokud malé dítě slyší kritiku, většinou první, co udělá, je, že si strčí prst do pusy.

Položte si následující otázky:

Mám rád/a sama sebe? Cítím agresi? Co mne trápí, čeho se bojím? Co mne rozčiluje? Jsem ve stresu? Cítím se méněcenně?

Pamatuji si období, když jsem chodila na základní školu a v té době si skoro všichni moji spolužáci kousali nehty. Nechápala jsem, co na tom ostatní mají. Tak jsem se rozhodla to také vyzkoušet, ale nejspíše mi to nebylo (díky bohu) souzeno a přestala jsem s tím hned, jak jsem začala. Ve své praxi jsem se setkala s mnoha klienty, kteří přišli s problémem okusování nehtů. Je pravda, že to byli většinou adolescenti. Vše se po několika sezeních vyřešilo a jejich úzkosti se vytratily. Přeci jenom, manažer, který si kouše nehty, není úplně skvělým kandidátem na šéfa.

Jak k nám problémy s kousáním nehtů promlouvají?

Kousáním nehtů.

Jak si vyléčit problémy s kousáním nehtů?

Nejlepším prostředkem, jak okusování zastavit, je zjištění, za jakých okolností si nehty koušeme. Zda z nervozity, ve smutku, depresi, z nudy. Kousání nehtů je typické pro děti, které jsou pod tlakem svých rodičů, děti, na které mají jejich rodiče větší nároky, než mohou splnit. Také stres ze školy může přivést dítě k okusování nehtů. Některé šikanované děti si také okusují nehty. Rozvádějící se rodiče, kteří se často hádají, působí negativně na své děti a ty mohou vlivem stresu sklouznout ke kousání nehtů. Kousání je tlak velké úzkosti a nedostatku sebedůvěry a sebeobviňování.

Na fyzické úrovni je pomůckou třeba lakování, protože nalakované nehty chutnají hořce, také umělé nehty se špatně okusují. Další možností jsou speciální laky, které jsou velice nechutné. Při stresu je dobré si najít jinou uvolňující techniku, třeba mačkání papíru, žvýkání, kreslení, použijte rukavice, namočte prsty do pepře, odměňte se za to, že si je nějaký čas nekoušete, nebo odveďte pozornost jinam a opakujte formulku „Klid, zvládnu to.“

Afirmace pro léčbu: „Mohu si dovolit dospět a vyrůst. Baví mne žít život, který zvládám a je plný lehkosti a štěstí.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Save

Save


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 11. 2024

Nezbytný úklid nebo opravy v domácnosti by vás mohly inspirovat k tomu, abyste se pustili do rekonstrukce. Zbavte se starého nábytku nebo jiných vyřazených věcí, abyste uvolnili místo novým předmětům, díky nimž bude váš domov vypadat atraktivněji. Přátelé a vaše vyvolená osoba by vám mohli dobrovolně pomoci. Udělejte si z toho večírek. Všichni se budou dobře bavit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.