Celebrity

29. srpna 2022 12:00

Tomáš Durčák

Nedělej Zagorku! Jak vznikla legendární hláška a co na ni říkala sama zpěvačka?

„Ježiš, nedělej Zagorku a pojď s námi, bude sranda!“ Asi nikoho nepřekvapí, že byť zpěvačka Hana Zagorová u mladších generací se svým repertoárem neslavila tak velký úspěch jako v minulosti, její jméno i přesto všichni znají. Může za to nesmrtelná hláška, která zřejmě zpěvačku o několik generací přežije.

V pátek 26. srpna zasáhla Českou republiku smutná zpráva – zpěvačka Hana Zagorová pouhých 11 dní před svými 76. narozeninami prohrála dlouhodobě komplikovaný boj o život. Kromě toho, že po sobě podle všeho nejprodávanější česká zpěvačka v historii zanechala sbírku více než 900 písní, zůstala po ní ještě jedna naprosto kultovní a nesmrtelná věc – zlidovělá hláška „nedělej Zagorku“.

Tu znají úplně všichni a pravidelně ji tak nějak automaticky používají, aniž by zdlouhavě přemýšleli nad jejím vznikem nebo nad tím, že se týká populární české zpěvačky. Co vlastně znamená „dělat Zagorku“, odkud se toto přirovnání vzalo a co na něj říkala zpěvačka?

Sama Zagorová byla na zlidovělou hlášku hrdá

„To je takový zlidovělý pojem, na to můžete být určitě hrdá,“ vysvětlil v roce 2014 Haně Zagorové Jan Kraus ve své Show. „Jsem, hrozně si toho vážím,“ odvětila tehdy s úsměvem zpěvačka. „Naposledy jsem slyšela jedno vysvětlení – a to se mi moc líbí, protože to slovo jsem tak moc neznala – nedělej ofuky,“ popsala tehdy Janu Krausovi Zagorová svou oblíbenou definici, kterou jako vysvětlení uvádí například i web vyznam-slova.cz.

„Je ale super, že se někdo zatváří tak, že evokuje představu vás, to je přece úžasné,“ pokračovala radostně Zagorová a se smíchem dodala: „Moc se na to těším, říkejte to dál!“ Sama ale přiznala, že vůbec netuší, kde tohle slovní spojení vzniklo. „Poprvé jsem ho slyšela někde v rádiu, kde se mě ptali, jestli vím, jak to vzniklo a co to znamená. To jsem tehdy ani jedno vůbec nevěděla,“ vysvětlila zpěvačka, která se svým věčným optimismem ještě dodala: „Tak po mně něco zůstane!“

Kořeny pojmu „nedělej Zagorku“ sahají až do 80. let

Když se ale na chvíli oblékneme do hávu jazykovědce a budeme pátrat po tom, jak obrat „nedělej Zagorku“ doopravdy vznikl, dostaneme se až do roku 1980. Tehdy byl totiž natočen film Trhák, v němž Hana Zagorová hrála po boku Juraje Kukury (75), který se ji celý film snaží získat pro sebe. A tak s ní flirtuje, ukazuje jí své sympatie, a kde může, tam jí nadbíhá.

Zagorová si však stejně dlouho dává na čas, nedokáže mu nikdy říct jednoznačné „ano“ ani „ne“ a jedním slovem je zkrátka nerozhodná. I proto se zlidovělá hláška spojená se Zagorovou často používá u lidí, kteří s něčím neustále otálejí, neumějí se rozhoupat k akci nebo se konečně rozhodnout. Asi nejblíže má k tomuto výrazu z pohledu významu další hláška „nedělej Nasťu“ nebo zlidovělé spojení „nebuď labuť“.

V loňském roce rovněž vznikl dokumentární a životopisný snímek Nedělej Zagorku! natočený k příležitosti 75. narozenin Hany Zagorové a pojmenovaný právě podle zlidovělé hlášky, kterou znají a i nadále budou znát všichni bez ohledu na to, jestli její muziku znají a poslouchají, nebo ne.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 9. 2023

Vaše inspirace a představivost dnes stoupá, Berani. Možná se budete chtít pustit do nějakého uměleckého projektu. Výsledek by vás mohl příjemně překvapit. Vaše intuice je také na vysoké úrovni a vaše porozumění lidem kolem vás se výrazně zvýší. Nebojte se jednat na základě instinktu. Toto je jeden z těch dnů, kdy by měl zvítězit nad racionalitou a logikou.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.