Odbornice řekla, co jíst při snaze o početí. Omezit byste pak měli kofein i sacharidy
Když dojde řeč na početí, je spousta věcí, které člověk nemůže ovlivnit, ale také dost těch, které naopak ovlivnit může, a to dost výrazně. Pokud plánujete otěhotnět, měli byste s partnerem podle odborníků přehodnotit také svůj způsob stravování. Co je vhodné při snaze o miminko z jídelníčku vynechat?
Takzvaná plodnostní dieta se netýká jen nastávajících maminek, důležité je i stravování mužů. Specialistka na plodnost Dr. Jane Frederick v rozhovoru pro magazín Patient řekla, že někteří lidé ve snaze o početí dodržují takzvanou středomořskou dietu. „Když se snažíte otěhotnět, musíte přijímat pestrou, zdravou stravu složenou ze zdravých tuků, ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a ryb,“ vysvětlila.
Čtěte také: Do toho dorosteš, slýchají bezdětné dívky. Některé Češky se však do těhotenství nehrnou
Lékařka pro magazín také sestavila seznam pochutin, kterým by se ideálně oba partneři měli vyhnout nebo je omezit, pokud se snaží o dítě. Uvedla i jednotlivé důvody a mnohdy jsou překvapivé. A bohužel chuť některých z těchto vybraných dobrot může konzumentům chybět.
Alkohol
Zcela bezkonkurenčně první příčku na seznamu toho, čemu se při snaze o početí vyhýbat, zaujímá alkohol. Pokud je to možné, měli byste se mu vyhýbat, protože snižuje počet spermií a v případě těhotenství pak také škodí vyvíjejícímu se nenarozenému dítěti. Páteční lahvinku vína po náročném pracovním týdnu proto bude lepší si odpustit.
Kofein
Pokud si ráno dopřejete šálek kávy nebo čaje, což představuje asi 200 miligramů kofeinu, snažte se během dne si další nedávat. Jeden šálek je totiž v tomto případě skutečně zdravý limit. Cokoli nad něj by mohlo ovlivnit sliznice v děloze, jejichž dobrý stav je potřebný k tomu, aby se spermie snadno dostaly k vajíčku.
Nezdravé tuky
Transmastné kyseliny (nazývané jako nezdravé tuky) jsou obsažené ve zprocesovaných potravinách a takzvaných hotovkách. Pokud se snažíte otěhotnět, měli byste je pokud možno omezit, protože zvyšují inzulinovou rezistenci. Jejich konzumace je spojena především s rozvojem srdečně-cévních onemocnění.
Čtěte také: Věkový trend se otáčí: Párů, kde je žena starší, je o 30 procent více. Na děti nespěchají
Rafinované cukry a sacharidy
Při snaze otěhotnět byste také měli co nejvíce omezit konzumaci rafinovaného cukru. Ten se nachází například ve sladkostech a ochucených slazených nápojích. Podle doktorky Frederick může jejich příjem zvýšit hladinu cukru v krvi a zvýšit riziko poruch ovulace. Totéž platí pro „skryté“ rafinované sacharidy, které jsou v některých bílých chlebech či sušenkách. I když jsou chutné, je lepší stáhnout jejich konzumaci na minimum.
Umělá sladidla
Leckdo si pomyslí, že negativním efektům konzumace cukru se vyhne tím, že bude kupovat dietní náhražky produktů s umělými sladidly. Ale i ta mají stinné stránky. Pozor si dejte například na aspartam a sacharin. Místo nich doporučuje lékařka používat přírodní sladidla, jako jsou med a agáve – i ta ovšem v rozumném množství, protože celkový nadbytek jednoduchých cukrů v jídelníčku není vhodný. Světová zdravotnická organizace navíc varovala, že nahrazování cukrů sladidly může časem způsobit cukrovku 2. typu nebo srdeční onemocnění.
Lepek
Lepek, který obsahují různé obilné výrobky, jako jsou chléb a těstoviny, může podle Jane Frederick vyvolat zánětlivé reakce. „Jezte tak, jako byste už byla těhotná. Stejné potraviny, které jsou dobré pro rostoucí děti, jsou vhodné i pro plodnost a prospívají vám i v jiných ohledech,“ poradila na závěr. Nutno ale říct, že zásady racionálního jídelníčku lepek nijak nezatracují – pokud jste zdraví a jeho konzumace vám nečiní žádné potíže (nemáte např. potvrzenou intoleranci). Pečivo si klidně dopřejte, vyhledávejte především celozrnné výrobky a zároveň myslete na to, aby byl váš jídelníček pestrý a nechyběly v něm žádné důležité živiny.