Ledviny nebolí, varuje lékař. Herec Karel Zima daroval tu svou neznámému muži

7 pádů Honzy Dědka (10): Karel Zima

K příležitosti Světového dne ledvin, který připadá každý rok na 9. března, jsme promluvili s hercem Karlem Zimou (51). Ten před několika lety daroval ledvinu muži s nevyléčitelným onemocněním. Gesto bylo o to důležitější, že se tak díky jeho popularitě o problematice dozvědělo více lidí. Jak totiž vysvětlil prof. MUDr. Viklický, o ledvinách se mluví málo. Úzce přitom souvisejí například se zdravím srdce.

prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc.

Je předním českým nefrologem, působí jako přednosta Transplantcentra, přednosta Kliniky nefrologie a vedoucí Transplantační laboratoře IKEM. Je rovněž předsedou České nefrologické společnosti.

„Je typické, že jsou v seriálech transplantace srdce – tam je emoce, asociace s láskou a sílou. Naopak s ledvinami si spíše lidé spojují moč…“ vysvětlil Viklický, proč se těmto orgánům nevěnuje dostatek pozornosti. „Ovšem většina lidí už neví, že léčit ledviny znamená prodlužovat život, zlepšovat jeho kvalitu a v konečném důsledku zachránit i srdce samotné – neboť onemocnění ledvin často vede také k poškození srdce,“ doplnil. Přidal navíc varování, že zhruba do 10 let bude onemocnění ledvin představovat čtvrtou nejčastější příčinu morbidity a mortality, tedy nemocnosti a úmrtí.

Čtěte také: Na bakteriální infekci už antibiotika možná nedostanete. Lékař řekl, proč s nimi musíme šetřit

Ledviny bohužel nebolí

Podle lékaře Viklického existuje jedno pravidlo, které by mělo být více známé. „Ledviny nebolí. Bolestí se ozývají jen tehdy, pokud jsou zvětšené, když se nafoukne jejich pouzdro. To se ovšem stává pouze v případě akutních stavů, které jsou vzácné,“ vysvětlil. U celé řady chronických onemocnění ledvin o nich tedy pacienti nevědí a přijde se na ně až na základě některých příznaků pokročilého onemocnění.

Těmito potížemi přitom trpí zhruba 10 % populace vyspělých zemí. Významnými rizikovými faktory jsou zvýšený krevní tlak, diabetes a obezita a je známo, že onemocnění ledvin je častější u mužů než u žen. Riziko vzniku onemocnění ledvin je možné si orientačně spočítat pomocí této on-line kalkulačky.

Karel Zima průkopníkem v darování orgánu mezi slavnými

Že má srdce na správném místě, nebo možná spíš ledviny, ukázal před několika lety umělec Karel Zima, když daroval jednu z nich neznámému muži. Stal se tak jedním z prvních mezi slavnými, kdo vyšvihnul podobné gesto. Jednoduché to ale nebylo: „Potkal jsem člověka, který měl v háji obě dvě ledviny, a já měl obě dvě dobré. Tak jsem mu jednu dal. Čtyři měsíce jsem jezdil na vyšetření, zas tak jednoduché to nebylo, ale nakonec to klaplo, tak jsme rádi. Lékaři si nejdřív mysleli, že si děláme srandu. Nebyl jsem příbuzný – ani jsme nebyli letití přátelé. Předtím jsme se víceméně neznali. Proklepli si mě, jestli vím, do čeho jdu. Byla to dobrodružná cesta s dobrým koncem,“ řekl dříve herec.

Čtěte také: Karel Zima ze Slunečné daroval ledvinu neznámému muži: Bylo to těžší, než jsem myslel

Nyní s odstupem Karel Zima, kterého můžete znát mj. z oblíbeného seriálu Slunečná, webu Prima Ženy popsal, že je zdravý a žádné potíže spojené s transplantací nepociťuje. „Necítím žádný rozdíl. Jediné, co mi teď zjistili, je vyšší krevní tlak, který s tím může a nemusí souviset. Je otázkou, jestli by mě to potkalo, kdybych si tím neprošel. Jinak chodím každý rok na zevrubné kontroly a vše je v pořádku – i moje ledvina,“ prozradil.

Jaký je postup při transplantaci

Transplantaci ledviny popsal MUDr. Viklický: „Objeví-li se vhodný dárce, je nemocný přivolán do transplantačního centra. Transplantuje se pouze jedna ledvina a umísťuje se do jámy kyčelní. Vlastní ledviny se většinou neodstraňují.“ Darovaná ledvina začne většinou fungovat brzy a zhruba za 10 dnů odchází pacienti domů. Zhruba u 5 % případů zaznamenají lékaři potíže a pacienti se musí vrátit na léčení dialýzou. „Důvodů, proč transplantovaná ledvina přestane fungovat, je celá řada. Na prvním místě jsou to odhojovací imunitní reakce,“ vysvětlil lékař.

Ledvina, kterou daroval Karel Zima muži jménem Karel Vaněk, funguje dobře. Z mužů jsou nyní dobří známí, díky transplantaci mezi nimi vzniklo pouto a ledvině říkají Jitka. Podle lékaře Viklického je transplantace ve všech případech lepším řešením než dialýza, protože pacienti po transplantaci žijí dvakrát déle. „Záleží na tom, jak je ledvina stará, od koho je odebrána. Když je odebrána od žijícího mladšího dárce, není problém, aby fungovala dalších 25 let,“ popsal Viklický s tím, že střední doba funkce ledviny transplantované od zemřelého dárce je oproti tomu jen 12 let.

Život s jednou ledvinou

V dnešní době je život s jednou ledvinou plnohodnotný. Riziko, že zbývající ledvinu postihne onemocnění, je dle lékařů malé, protože dárce je i po odběru pečlivě sledován. Pro Karla Zimu dárcovství znamenalo, že přestal jezdit své oblíbené rallye. Přesto se herec, který se už několikrát ocitl na hranici života a smrti, adrenalinovým zážitkům nejspíš nevyhne.

Redakci webu Prima Ženy popsal například svou nedávnou zkušenost: „Přednedávnem byly vánice, tak jsem zrovna byl ve městě na skútru a na něm jsem se taky musel vrátit. Nebo musel… měl jsem to v plánu, taky jsem ho mohl někde nechat. Ale jel jsem, a to jsem ještě opravdu nezažil, jet ve vánici na sněhu na skútru, kdy vám to tancuje a lítá,“ popsal riskantní jízdu.

Herec, který se nyní v pracovním životě soustředí na dvě stěžejní divadelní hry a v osobním životě se zanedlouho stane trojnásobným tatínkem, popsal ještě další adrenalinový zážitek. „Dostal jsem jako dárek od své ženy k padesátinám let balonem. To byl můj sen, celý život nesplněný, moc jsem si to přál. Bylo to nad zámkem Konopiště. Nedá se to moc slovy popsat, pohled na tu naši krásnou českou zemi. Bylo nás tam asi dvanáct nebo patnáct a každý by to asi popsal jinak. Při rozhledu na krajinu se vám na chvilku všechno zastaví. Jako když se člověk dostane na nějaký bod, ze kterého je vidět věci dole daleko menší,“ rozpovídal se umělec, který je známý veselou povahou a vřelostí.

Dárcovství Karla Zimy bylo důležitým krokem pro osvětu v ČR. „Z nemocnice mi napsali, že se jim před pár týdny přihlásil další nepříbuzný dárce pro jinou pacientku. Tohle je ta obrovská přidaná hodnota. Je to víc, než kdybych vyhrál deset aut v loterii. Jsem šťastný, že mi Karel přišel do cesty. Jsem díky tomu mnohem bohatší,“ vypověděl herec před lety po transplantaci pro web denik.cz.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.