zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

BOOM dvojčat: 9 měsíců pod drobnohledem lékařů

Dvakrát víc radosti i starostí
Autor: thinkstock.com Dvakrát víc radosti i starostí
iva.kropackova , Vydáno: 26.11.2014

reklama

V současné době se počet narozených dvojčat téměř zdvojnásobil. Ještě před dvaceti lety se rodila na osmdesát porodů jedna dvojčata, dnes je to 1:50. Důvod? Hlavně hormonální léčba, asistovaná reprodukce, ale také otěhotnění do půl roku po vysazení antikoncepce. Moderní postupy léčby neplodnosti i metody plánovaného rodičovství tak často nakonec rodičům nadělí hned dvojnásobnou radost. Ale i starost. A to už během těhotenství. Podle lékařů je každé vícečetné těhotenství považováno za rizikové.

Dvakrát více všeho...

Každou středu on-line seriál o těhotenství!

Organismus ženy je zatěžován mnohem více, než když čeká jedno miminko. Zejména děloha, srdce s celým oběhovým systémem, plíce, játra, ledviny a hormony tvořící orgány jsou vystaveny ve druhém a třetím trimestru obrovským nárokům na to, aby se úspěšně vyvinuly zdravé děti.

Bývá běžné, že žena čekající dvojčata přibere kolem 20 kg, někdy i víc. Dvojčátka před porodem váží dohromady asi 5–6 kilo, více než jedno kilo připadne na placentu, asi 1 kilo váží plodová voda a maminka sama přibere 8–10 kilogramů. Vícečetné těhotenství s sebou přináší i větší nebezpečí vzniku různých těhotenských problémů (například těžší formy těhotenského zvracení, anémie, krvácení, vysoký tlak, hrozící potrat, preeklampsie, cukrovka, větší množství plodové vody, porucha růstu jednoho nebo obou plodů, předčasný porod), a proto vyžaduje i zvýšený lékařský dohled (zejména pokud jde o jednovaječná dvojčata) a často i preventivní hospitalizaci.

NÁŠ TIP: Jste těhotná a zajímá vás, co se s vámi a miminkem děje týden po týdnu? Založte si těhotenský kalendář! Najdete ho ZDE!

Včas k lékaři!

Důležité proto je včasné rozpoznání vícečetného těhotenství. Přestože se žena může cítit úplně v pořádku a některá lékařská opatření jí připadají zbytečná, jakékoliv riskování a hrdinství nejsou v žádném případě namístě. Každopádně by maminka měla zůstat v pracovní neschopnosti v klidu doma, a to nejpozději od 20. týdne těhotenství, i když nepociťuje žádné potíže. Pracovníci Klubu dvojčat a vícerčat potvrzují, že je dost maminek, kterým včasná a zdánlivě bezdůvodná hospitalizace zachránila jejich děti. Včasnou lékařskou kontrolou se předešlo často neočekávaným problémům dětí, které byly ještě v děloze své matky. Bylo pak dostatek času k vyřešení komplikací.

Lze ovlivnit pohlaví dítěte?

Holka, nebo kluk... Je možné ovlivnit pohlaví dítěte?

Největší riziko? Předčasný porod

Zkušenosti sice dokazují, že pro dvojčata je příznivější těhotenství trvající 37–38 týdnů (jednoplodové těhotenství trvá 40 týdnů), přesto až 50 procent všech dvojčetných těhotenství končí před 37. týdnem. Porody v období mezi 26.–37. týdnem těhotenství jsou u dvojčat až 10krát častější než u samostatně narozených dětí. Při předčasném porodu hrozí u narozených dvojčat nebezpečí dýchacích a neurologických komplikací. Naopak dvojčatům narozeným po 38. týdnu hrozí, že jejich placenta nebude mít dostatečnou kapacitu pro přívod kyslíku a živin a odstraňování kysličníku uhličitého a zplodin.

 

Polohy dvojčat Foto:

Proč jsou miminka-dvojčátka většinou malá a neváží tolik, kolik by měla? Důvodů je víc. Jak se stane, že jsou sourozenci v břiše mámy dvouvaječní nebo jednovaječní? Podrobně v článku Vícečetné těhotenství

 

 

Máte-li jakékoliv otázky, ptejte se lékařů na www.porodnice.cz. MUDr. Michal Koucký Foto: www.porodnice.cz
                
MUDr. Michal Koucký                                        MUDr. Andrea Pašková Foto: www.porodnice.cz                     

MUDr. Andrea Pašková
Důsledkem předčasných porodů je nízká porodní hmotnost, tedy miminko vážící méně než 2500 gramů. Jelikož v České republice je průměrná porodní hmotnost u dvojčat asi 2400 gramů (u dětí jednotlivě narozených okolo 3500 gramů), je jasné, že těhotenství u dvojčat je i z tohoto pohledu rizikové.

Den "D" s dvojčaty

Každý porod dvojčat by měl proběhnout v dobře vybavené porodnici. Zejména z důvodu předčasných porodů je nutné, aby i novorozenecké oddělení bylo náležitě vybaveno pro příjem dvojčat s nízkou a nebo dokonce velmi nízkou porodní hmotností (pod 1000 g).

Pokud porod proběhne v běžné, byť nejbližší porodnici, pak musí být nemocný novorozenec na specializovaná pracoviště transportován v inkubátoru.

Dvojčata jen na chvilku...

Prostřednictvím včasného ultrazvukového vyšetření se zjistilo, že až jedna třetina dvojčetných těhotenství se v průběhu prvních tří měsíců změní na těhotenství jednoplodová. Tento jev se nazývá syndrom mizejícího dvojčete. Odumřelý plod může být z dělohy vypuzen při slabém krvácení, nebo je vstřebán placentou. Vývoj přežívajícího plodu tím není nijak narušen. V některých případech ho vstřebá přežívající plod. Paradoxně tak může dojít k tomu, že člověk, bez větších zdravotních problémů, nosí pozůstatek svého dvojčete ve svém těle.

 

 

Kniha o těhotenství a dítěti Foto:

Tyto a mnoho dalších informací se dočtete v nejprodávanější knize o této oblasti s názvem Kniha o těhotenství a dítěti, jejímž autorem je doc. MUDr. A. Pařízek, CSc. (Galén, Praha 2009)

 

 

Kniha o těhotenství a dítěti zároveň vyšla jako 1. e-kniha v ČR s tímto tématem. Objednávejte ZDE.

Těhotenství i rodičovství je krásné, ale zároveň náročné. Víme to z našich zkušeností, víme to ze zkušeností žen, které se na nás obracejí. Pro všechny (na)stávající rodiče připravujeme ve spolupráci se špičkovými odborníky z internetového portálu www.porodnice.cz tyto články plné odborných rad i zajímavých informací. Každou středu.

Příště o antikoncepci. Jaké jsou metody a které jsou pro koho vhodné...

Psali jsme také:

Péče o miminko

MANUÁL pro novopečené mámy: Jak správně pečovat o děťátko?

Období po porodu je pro každou ženu (nejen) psychicky náročné...

Duše po porodu je velmi křehká. Čím vším žena může procházet?

(Spo)kojené miminko

Levné a zdravé... aneb Výhody kojení pro matku i dítě

Žena se během těhotenství hodně změní

Radikálních devět měsíců aneb Jak moc je těhotenství "jiný stav"?

Příprava na těhotenství

10 inteligentních kroků, které připraví vašemu dítěti úspěšný start do života!

Porod bez (větších) bolestí? 7 způsobů, jak toho lze dosáhnout

Porod bez (větších) bolestí? 7 způsobů, jak toho lze dosáhnout


Těhotenství velmi často provází nějaké nepříjemnosti

Křečové žíly, otoky, nevolnosti... aneb Těhotenství z méně příjemné stránky ROZHOVOR


Boj o těhotenství

Bez odpovídající péče by následky těhotenské cukrovky mohly být fatální! ROZHOVOR


V těhotenství je důležitý optimismus.

Nedělejte z těhotenství vědu! Porod pak může být snazší... ROZHOVOR

Nejvyšší čas otěhotnět...

Když se nedaří otěhotnět... Jak mohou pomoci lékaři?

reklama

Související témata: Dvojčata , těhotenství , porod

reklama

Přečtěte si také

reklama