Celebrity

24. prosince 2022 06:06

Vanesa Havlíková

Minimalismus a kovové logo. Královna kabelek Kate Spade dobyla svět, přesto si vzala život

Návrhářka Kate Spade (†55) se proslavila tvorbou kabelek, které doposud zbožňují ženy po celém světě. Módní ikona, jež se svou jedinečnou tvorbou vryla lidem do paměti, by oslavila 60. narozeniny. Její život bohužel skončil předčasně a tragicky.

Vlastním jménem Katherine Brosnahan založila značku Kate Spade Handbags v roce 1993. Ze začátku se soustředila primárně na kabelky, postupně sortiment rozšířila také na oděvy, boty, brýle či vůně a doplňky do bytu.

Podívejte se, jak si vyrobit stylovou kabelku:

Návrhářka, jejíž kabelky zejména v 90. letech vyvolaly senzaci a i doposud patří mezi ženami k velmi oblíbeným a dostupným, se narodila 24. prosince 1962. V roce 2018 světově proslulá umělkyně spáchala sebevraždu a zanechala po sobě malou dcerku Frances. Za jejím rozhodnutím tehdy zřejmě stály rodinné důvody – manžel se s ní chtěl po 24 letech rozvést. Dle amerických médií také dlouhodobě bojovala s depresemi a bipolární poruchou.

Kabelky si oblíbily ženy po celém světě

Rodačka z Kansas City založila úspěšnou a stejnojmennou módní značku s podporou svého nastávajícího muže Andyho. Přestože návrhářka postupně sortiment rozšiřovala, kabelky zůstaly vlajkovým produktem značky. Bylo období, kdy jednoduchá nylonová taška Kate Spade zdobila každou druhou dámu v New Yorku.

Byznys, který založila s 35 tisíci dolary v kapse, postupně prodala značce Neiman Marcus. Část v roce 1999 za 34 milionů dolarů a zbytek o sedm let později za 59 milionů dolarů. Důvodem bylo zejména to, že návrhářka chtěla trávit více času se svou malou dcerou Frances, jež se narodila v roce 2005. Značku Kate Spade New York dnes vlastní americká společnost Coach.

Dle slov návrhářky byl v 90. letech módní trh plný komplikovaných kousků, které si ne každá žena mohla bez ostychu dovolit vynést. Proto se rozhodla vytvořit kabelky v minimalistickém stylu. Nebála se však zapojit hravost, kombinaci jasných barev, vzory či korálkové aplikace.

Kate Spade se postarala o branding

Kate Spade, Karl Lagerfeld, Michael Kors či Calvin Klein – dnes už patří k běžným věcem, že ženy nosí na svých kabelkách jména návrhářů, kteří tak mají svůj módní kousek hezky podepsaný. Lesknoucí se „autogram“ na přední straně kabelky ale v minulosti nebyl tak běžný. S tímto marketingovým tahem přišla jako první právě Kate Spade.

Těsně před jednou z přehlídek vytrhala kovové logo své značky a nalepila ho na přední stranu kabelky. Její čin se stal ihned revolučním a dodnes ho používají návrháři po celém světě. Kate Spade za svou kreativní, jedinečnou a zejména cenově dostupnou tvorbu dostala řadu ocenění. Kabelky z její dílny jsou doposud prodávané a oblíbené takřka po celém světě.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 5. 3. 2024

Berani, dnes by se vám mohly naskytnout příležitosti k tomu, abyste veřejnosti představili svou tvůrčí práci, kterou umíte nejlépe. Může jít o vystoupení, výstavy, veletrhy nebo festivaly – cokoli, co vyžaduje velkou pozornost veřejnosti. Budete v záři reflektorů a zastíníte téměř každého. Je pravděpodobné, že to bude velká zábava. Rozhodně by to mělo posílit vaše ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.