15. ledna 2025 06:00
Komerční sděleníPrima kondice s inSPORTline: 1. trénink a tipy od nutriční terapeutky
Prima kondice s inSPORTline, 1. trénink
Vítáme vás u série domácích tréninků s inSPORTline a zkušenými odborníky. Josef a Týna vás provedou cvičebním plánem a nutriční terapeutka Sandra poradí, jak začít se změnou jídelníčku. Tak pojďme na to!
Co vás dnes čeká? Kondiční trenér Josef Toman a nutriční koučka Týna Skalická vás provedou intervalovým tréninkem, který si můžete upravit dle svých možností.
Budete potřebovat:
- Podložku
- Ručník
- Pití
- Pokud máte, tak i činky, expander a gymnastický míč
Tip: Veškeré cvičební pomůcky seženete na inSPORTline.cz
1. trénink
Začneme rozcvičkou. Po ní bude následovat 7 cviků, které můžete zopakovat v několika sériích, dle toho, jak se budete cítit. Každý cvik zabere jednu minutu – Josef a Týna budou cvičit vždy 30 vteřin, dalších 30 vteřin bude čas k odpočinku. Vy si můžete trénink upravit podle svých možností, například cvičit 20 vteřin a 40 vteřin odpočívat, nebo naopak 40 či 50 vteřin cvičit a zbývající čas do minuty si dát pauzu.
Rozcvička:
- Jumping Jacks / skákací panák s rozpažením
- Vysoká kolena s plácnutím
A to vše si dáme dvakrát.
Hlavní trénink:
- Rozpažky s činkami vsedě
- Kardiochůze s činkami
- Sklapovačky na šikmé břišní svalstvo
- Kladivový zdvih na biceps s expanderem
- Boxerský běh
- Plank / prkno
- Kroužení ramen s činkami
A nakonec přijde lehké protažení. Jdeme na to!
Začínáme se změnou jídelníčku
Cvičení je jen jednou z částí zdravého životního stylu, proto jsme pro vás s nutriční terapeutkou Sandrou připravili rady a tipy, jak upravit jídelníček. „Kroky k udržitelné změně mohou být pro každého jiné. Je potřeba si zanalyzovat aktuální návyky i jídelníček a snažit se cíl postupně rozdělit na jednotlivé body, které budeme postupně zlepšovat. Klidně se nebát oslovit odborníka, protože ten celý proces může urychlit a nasměrovat vás tou správnou cestou,“ radí Sandra Figalová.
„Pro někoho to může být to, že se začně soustředit na pravidelnost v jídelníčku, a někdo zase zařadí nejdříve více zeleniny a bílkovin. Vždy doporučuji rady a jídelníček personalizovat sobě samému, protože jen tak dosáhneme dlouhodobých výsledků. Obecné rady co si přečtete na internetu rozhodně nefungují na každého a mnohdy mohou více uškodit než pomoci,“ dodává.
5 zásad zdravého stravování podle Sandry Figalové
- Konzistence – Najít si režim, který nám vyhovuje a snažit se jím řídit. Méně se pak necháme ve stravě vykolejit nějakou nenadálou situací a umíme s ní lépe pracovat.
- Vyváženost – Jídelníček by měl obsahovat pestrou škálu potravin, díky čemuž budeme mít dostatečný přísun všech potřebných živin a zároveň nebudeme kumulovat v jídelníčku potenciálně škodlivé látky.
- Kvalita – Preferovat bychom měli nezpracované, čerstvé potraviny s vysokou výživovou hodnotou.
- Míra – Nic se nemá přehánět a to platí i u zdravého jídelníčku. Pokud si budeme neustále něco zakazovat, dříve či později selžeme.
- Nespoléhat jenom na stravu – Součástí zdravého životního stylu by měl být vždy dostatečný pohyb, spánek a regulace stresu.
Jak neztratit motivaci
„Motivace je pomíjivá. Věřte tomu, nebo ne, nikdy se nebudeme cítit sto procent času motivováni a je to naprosto normální. V takovém případě je pak důležité spolehnout se na naše návyky, které se budeme snažit dlouhodobě budovat a z jisté části i sílu vůle, na které můžeme rovněž pracovat,“ říká Sandra Figalová.
„Důležité je stanovit si reálné cíle a rozdělit si je na menší, snáze dosažitelné úkoly. Někdy pomáhá i najít si parťáka, který v tom bude s Vámi a budete se navzájem podporovat. Plánování a jistá míra konzistence také vždy pomůže,“ dodává.
A jaká je její rada pro případy oslav a zvláštních událostí, když se snažíme zhubnout a zároveň si chceme akce užít? „Nejít na takovou událost hladoví a pokud nejsou každý den, užít si je s chutí. Není potřeba to s ničím přehánět, zároveň jeden chlebíček či sklenička vína určitě vaši snahu nezmaří. Důležité je, co děláte po zbytek dní v celém roce.“