Nejdepresivnější den v roce je právě dnes. Víte proč?
Ke zjištění, že nejdepresivnějším dnem roku je třetí pondělí v lednu, dospěl už v roce 2005 britský psycholog Cliff Arnall. Vlastně lze říci, že ho „vypočítal" s pomocí rovnice, ve které hrálo roli hodně různých faktorů…
Mezi zásadní faktory řadil nevlídné počasí (to ale může trvat celou zimu) a dobu od uplynutí Vánoc, které člověka naladily na pozitivní a láskyplnou notu. Další dny odpočinku v nedohlednu, až o Velikonocích. Tři týdny jsou podle něj doba (a v tom se shoduje s majiteli fit center či obezitology), kdy vyšumí většina novoročních předsevzetí. Jejich nesplnění vede k pocitu selhání, zklamání ze sebe sama.
Deprese kvůli moři?
Nicméně už krátce poté, co Cliff Arnall svůj článek publikoval, se objevily spekulace, že takzvané Blue Monday, jak jev v angličtině nazval, byl marketingový trik pro cestovní kancelář, která chtěla prodat dovolenou u moře! „Počasí, hlavně nedostatek slunce a denního světla vůbec kvůli brzkému stmívání, chlad, přeháňky, to všechno má na psychiku opravdu negativní dopad. Ale neplatí to všeobecně. Mnozí lidé jsou proti rozmarům přírody více nebo méně imunní," tvrdí Jakub Šimek z Psychiatrické kliniky 1. LFUK a VFN v Praze s tím, že nelze brát všechny výsledky výzkumů absolutně.
zima se blíží ilustrace
Depresivní zima
Na potvrzení svých slov ukáže prstem z okna, kde je úplně modré nebe bez mráčku, což spíš náladu zvedne, než pokazí. A to, že by nejen třetí lednové pondělí, ale jakýkoli jiný den byl depresivnější než jiný, vyvracejí i lékařské statistiky. Je ale fakt, že zimní období bývá ze všech čtyř, pokud jde o deprese, z výše uvedených důvodů nejčetnější. Mnoho lidí si je jen plete s náladovostí, pocity psychické i fyzické únavy, špatným spánkem, stresem. I když pocity jsou podobné – smutek, negativní zážitky, zklamání –, u depresí není žádný spouštěč, který by je vyprovokoval. Ten, kdo jimi trpí, nemusí mít vůbec žádné problémy, přesto se cítí hrozně," vysvětluje doktor Šimek.
I princové mají deprese
Deprese u člověka úplně změní nejen vnímání vlastního života, ale světa celkově. Projevuje se nezájmem o cokoli, včetně věcí, které rád dělal. Všechno kolem se mu náhle zdá nepříjemné, nezajímavé, nedůležité. Vysává z něj energii, motivaci k tomu, aby ráno vůbec opustil postel, když ho čeká jen další hnusný den. Neumožňuje mu cítit potěšení z věcí, z nichž je dřív měl. Nesouvisí vůbec se společenským postavením, finanční či rodinnou situací. Před časem se k depresím „přiznal" i jeden z členů britské královské rodiny!
Práce shazuje vlasy 1 Zdroj: istock.com
Příčiny známé i neznámé
Všechny příčiny vzniku deprese neznáme. Je předpoklad, že jde o mnoho různých vlivů od genetických přes psychologické, osobnostní, biologické, vliv má snížený výdej některých neurotransmiterů (serotoninu, noradrenalinu i dopaminu). Na druhou stranu například špatné zážitky z dětství včetně týrání nebo nadměrný stres samy o sobě k jejímu vzniku nestačí. „Často má souvislost s nespavostí, nebo naopak nadměrnou spavostí, ztrátou chuti k jídlu, pocity viny či výčitkami svědomí kvůli věcem, za které člověk nemůže, v nejhorším případě až myšlenkami na sebevraždu. Podle průzkumů trpí nějakou formou deprese 5 % populace. Někdy je jediným řešením léčba antidepresivy v délce několika měsíců," uzavírá MUDr. Jakub Šimek.