Šedivění vlasů lze zastavit a dokonce zvrátit. Původní barvu jim může vrátit méně stresu
Šednutí vlasů bývá považováno za víceméně přirozený proces doprovázející stárnutí. A o tom, že někteří z nás šediví kvůli velkému stresu, se spíš vtipkuje. Věda však nyní potvrdila spojitost mezi chronickým stresem a šedivěním. Má to ale i své pozitivum. Vědcům se zároveň podařilo zjistit, že snížení stresu může vlasům pomoci vrátit se opět ke svému přirozenému odstínu.
Byť máme tradičně šedé vlasy spojené se stářím jako takovou samozřejmost, moderní rychlá doba mnohým z nás může jejich příchod citelně urychlit. Američtí vědci z několika různých prestižních univerzit ve své dosud největší studii na toto téma, která byla publikována v časopisu eLife, totiž potvrdili dvě zásadní věci.
Jednak to, že šedivění vlasů je velmi často možné spojit s obdobími zvýšeného, konstantního stresu, respektive našeho celkového psychologického zdraví. Čím více stresu či úzkosti dlouhodobě zažíváme, tím rychleji či intenzivněji mohou vlasy v důsledku šednout. Co však zaskočilo i samotné vědce, byl fakt, že snížení stresu u sledovaných jedinců u nich vyvolalo ústup šedivění a návrat vlasů k jejich přirozenému odstínu.
„Naše závěry naznačují, že pro mnoho lidí, kterým šedivějí vlasy, existuje aspoň po určité časové období šance tento proces zvrátit. A jde to pravděpodobně mnohem snáze, než jsme si až doposud mysleli,“ uvádí spoluautor studie Ralf Paus, dermatolog z University of Miami. Další z autorů studie, biolog Martin Picard, se tímto tématem začal zabývat již před lety, když přemýšlel nad tím, zda by se z vlasu, který je pouze částečně šedivý – a tedy de facto dvoubarevný – dalo zjistit, kdy k jeho šedivění došlo a následně si položit otázku, zda se v životě daného člověka ve stejnou dobu nestalo něco, co tuto změnu zapříčinilo.
Čtěte také: Ženám na velikosti záleží. Průzkum odhalil výsledky týkající se mužské chlouby
Vědci tak začali s hledáním lidí různých věkových kategorií, pohlaví i etnik ve snaze najít co největší vzorek osob, u nichž bylo možné najít kromě přirozeně zbarvených vlasů i takové, které již částečně šedivěly. Nakonec se skrz sociální sítě a další kanály podařilo do studie najít celkem 14 účastníků, mužů i žen, ve věku 9 až 65 let několika různých etnik. Ti následně vědcům poskytli vzorky svých jedno i dvoubarevných vlasů z různých částí těl.
Výsledky byly pro samotné vědce obrovským překvapením – u deseti účastníků totiž našli vlasy i tělesné chlupy, které zšedivěly a následně opět získaly svou původní barvu. „Když jsme tento fenomén našli i u pubického ochlupení, došlo nám, že je to reálná věc, která se nestala jen jednomu člověku a jen ve vlasech, ale může se dít u mnoha osob napříč celým tělem,“ popisuje Picard.
Čtěte také: Vlasy v těhotenství a po porodu: Hlavní roli hrají minerály, barvení není tabu
Následně tým výzkumníků porovnal spojitost mezi šednutím vlasů a obdobím vyššího stresu u jednotlivých účastníků. Analýza došla k jasnému výsledku – šedivění vlasů u nich jednoznačně korespondovalo s obdobími většího stresu. A teď pozor – období odpočinku a relaxace bylo pro změnu možné spojit s obrácením tohoto procesu, díky čemuž jejich částečně šedivé vlasy opět získávaly původní barvu.
Než vědci budou moci se 100% jistotou říci, že šedivění vlasů zejména u mladších jedinců daleko od důchodu pramení z vysokého stresu a jeho snížení jim může garantovaně pomoci, aby se jim vrátila přirozená barva vlasů, bude to chtít ještě další, detailnější výzkum. Tato odhalení však bezpochyby ukázala, že šedivění vlasů má spojitost s mírou stresu a tím, jak se duševně cítíme. Přičemž je s velkou pravděpodobností možné tento proces zvrátit, pokud si naordinujeme větší klid a pohodu.
Nehrbte se. Cvičitel Václav Krejčík radí, jak předejít bolestem zad i kloubů: