Velký pátek: Neperte prádlo, nepracujte s hlínou a nic si nepůjčujte
Velký pátek je tady a s ním i celá řada tradic, zvyků a pověr, které se s tímto tajemným a nejtišším dnem celých Velikonoc pojí. Proč byste neměli nikomu nic půjčovat? Proč se nesmí hýbat se zemí, uklízet a prát?
Velikonoce jsou nejen křesťanským svátkem připomínajícím ukřižování Ježíše Krista, ale také oslavou jara. V dřívějších dobách se lidé mnohem více přizpůsobovali cyklům přírody a žili v souladu s ní. Po Masopustu a následném přísném půstu se mohli začít zase bavit a přivítat jaro s otevřenou náručí. A právě proto jsou velikonoční dny spojeny s celou řadou tradic a rituálů.
Mohlo by vás zajímat: Objevte staré lidové velikonoční tradice: Od Květné neděle po Červené pondělí
Nepracujte na zahradě a nic nepůjčujte
Jedním z rituálů, který lidé dodržovali, byl přísný zákaz práce na polích a zahradách. V tento den byl odsouzen, ukřižován a pohřben Ježíš a lidé tak nemají právo rušit truchlící zemi. Lidé věřili, že kdo tohle pravidlo poruší, nebude mít žádnou úrodu aneb „Kdo na Velký pátek orá, tomu se chleba nedostává.“ Ani půjčovat byste nic neměli, protože taková věc by se vám později mohla vrátit očarovaná.
Ani úklid, ani praní
Zapovězeno bylo také praní prádla, protože to byste prý prali v krvi Ježíše. A kdybyste se chtěli vrhnout na úklid, tak také ještě zadržte, protože voda má totiž při Velkém pátku významnou očistnou moc. Místo praní se raději vydejte k tekoucí vodě a tam se důkladně omyjte, podle pověry vám to zajistí zdraví a sílu po celý rok. Uklízet se také nesmělo, veškeré domácí práce byly zakázány, lidé se měli soustředit na modlitby a rozjímání. Tak si užijte den klidu nebo se vydejte na lov pokladů.
Země vydává své poklady
Velký pátek je podle lidové tradice významný také tím, že se otevírá země a vydává své poklady, které je možné nalézt v jeskyních. V noci prý vykvétá zlaté kapradí, které dokáže vyléčit jakoukoliv nemoc. Magického času využívaly i mladé dívky, které se chtěly vdát. Vyrážely s hřebenem pod vrbu, kde si pročesaly vlasy, zapletly cop a do něj přidaly kůru z vrby. To vše proto, aby měly zdravé a dlouhé vlasy a líbily se nápadníkům.
Půst a odpočinek
O Velkém pátku se také dodržoval půst. Nesmělo se jíst maso, jídlo se omezilo na nezbytné množství, na stole tak byla nejčastěji prostá polévka, luštěniny nebo pokrmy z brambor. Děti milovaly škubánky s mákem. A protože lidé velmi často pobíhali venku bosi, měli si právě v tento den namazat nohy slaninou, aby se jim do nohou nezapichovaly trny.
Zdroje: Český lidový a církevní rok (Alena Vondrušková), Lidové obyčeje a nápady pro šikovné ruce Jaro (Martin Bestajovský), Jarní tradinář: Od ledna do června (Martina Boledovičová, Martina Viktorie Kopecká)
Jaký bude týden, který startuje Velikonočním pondělím, podle karet?