5 věcí, které rozhodně nedělejte na Velký pátek
Otevírací doba obchodů na Velikonoce
Velký pátek v moderní době znamená především volno a prodloužený víkend. To je ale velká škoda, protože tento den znamená z pohledu tradice mnohem více, dokonce je opředen nemalým počtem pověr, rituálů a zákazů. Kterým činnostem byste se dnes měli zcela vyhnout?
1. Žádná práce na zahradě
Pranostiky a pověry vztahující se k této tradici říkají: „Na Velký pátek se nemá hýbat zemí, neb ona kvílí spasitele,“ anebo „Kdo na Velký pátek orá, tomu se chleba nedostává.“ Veškeré zahradnické a zemědělské činnosti by tedy měly být pro tento den zcela zapovězeny. V tento den byl odsouzen, ukřižován a pohřben Ježíš Kristus, takže je zakázáno vyrušovat truchlící zemi.
Beránek symbolizuje v křesťanské tradici Krista. Zdroj: Profimedia.cz
Na Velký pátek byl popraven Ježíš. Zdroj: Profimedia.cz
Tradici ukřižování si intenzivně připomínají na Filipínách. Zdroj: Profimedia.cz
Práci na zahradě odložte. Zdroj: Profimedia.cz
Pečení by se mělo odložit, hospodyně mají odpočívat. Zdroj: Profimedia.cz
2. Praní odložte na víkend
Dalším křesťanským tabu je pro Velký pátek praní prádla. Dle zvyklosti se zákaz vztahoval na ženy, ale platí všeobecně i pro muže. Proč? Protože voda má totiž při Velkém pátku významnou očistnou symboliku. Dříve bylo zcela běžné, že lidé na Velký pátek vyráželi brzy ráno k řekám a potokům, kde se koupali a omývali svá hospodářská zvířata. Říká se totiž, že v tento den má voda hojivou moc a chrání před nemocemi. Ovšem jen do okamžiku, kdy se jí dotknou první sluneční paprsky.
Proč tedy neprat? Vkládání špinavého prádla do vody je považováno za symboliku toho, jako byste jej v tento významný den máčeli v krvi Ježíše Krista.
3. Zapovězen je i celý úklid
Podobně jako prát je na Velký pátek zakázáno také uklízet, zametat nebo i péct. Pro křesťany jde o den rozjímání, modliteb, smutku a tím pádem i klidu. Veškeré domácí práce jsou tak vesměs zapovězeny.
4. Z domácnosti nic neodnášejte
Každá hospodyně si dříve velmi bedlivě hlídala, aby z její domácnosti na Velký pátek nikdo nic neodnesl, ženy si dávaly pozor, aby tento den nic nepůjčovaly. I proto byly zavřené obchody, spadá sem totiž i prodej nějaké věci někomu jinému. To v Česku letos nevyjde, neboť obchody zůstávají i na Velký pátek otevřené. Říká se, že temné síly mají právě v tento den největší sílu. Nic se proto nikomu nedávalo, aby v domácnosti neubylo a také aby darovaná či půjčená věc někomu neposloužila k něčemu nekalému nebo nebyla uhranuta.
5. Půst
Vyvařování a pečení je na Velký pátek zapovězeno i proto, že by se vlastně příliš jíst nemělo. Je praktikován přísný půst, při němž by nemělo být konzumováno zejména maso, výjimku tvořily ryby. Někteří lidé se postí celý den a nejedí vůbec, jiní se během dne nasytí pouze jedním bezmasým jídlem, další alespoň výrazně uberou z množství a počtu jídel, která za den běžně zkonzumují.
Chcete-li vše shrnout do jednoho tradičního pořekadla, říká se, že: „Na Velký pátek nepohneš zemí, nezatopíš do východu slunce, neupečeš, nevypereš a nevybělíš, nezameteš, nevyneseš z domu, neprodáš, nepůjčíš, nedaruješ a nepřijmeš dar.“