Smrt učitelky otřásla před lety českým školstvím. Studenti ji půl roku šikanovali
Pokud se mluví o šikaně v souvislosti se školou, bývají většinou agresory i jejich oběťmi děti, případně jde o situace, kdy učitel šikanuje dítě. Jenže jsou i případy, kdy je to naopak a děti ubližují dospělým, tedy svým učitelům. Sice se o nich tolik nemluví, přesto mohou mít někdy až katastrofální důsledky. Důkazem je případ, který otřásl v roce 2016 českým školstvím.
Šikana má různé podoby. Může jít jak o fyzické útoky v podobě bití, vydírání, loupeží, poškozování věcí, tak i útoky slovní v podobě nadávek, pomluv, vyhrožování či ponižování. Šikana může mít i formu sexuálního obtěžování až zneužívání nebo také ignorování či přehlížení. Dnes je navíc čím dál tím častější a nebezpečnější takzvaná kyberšikana, která se odehrává hlavně prostřednictvím internetu a mobilu. Vždy jde ale o cílené a opakované útoky. Často se mluví jen o přímých aktérech, ale neměli bychom zapomínat, že účastníky šikany jsou i ti, kteří jen mlčky přihlížejí. V případu, který se stal před několika lety, přihlížející sice nemlčeli, bohužel byli ale vyslyšeni příliš pozdě. Co se tehdy vlastně stalo?
Začátkem roku 2016 zemřela učitelka Ludmila Vernerová, které bylo 55 let. Přestože podle policie její smrt nezavinila cizí osoba, předcházelo jí několik měsíců šikany od studentů pražské průmyslovky Na Třebešíně. Vezměme to ale hezky od začátku.
Šikana se stupňovala
Ludmila Vernerová učila na střední průmyslové školy ruštinu a angličtinu. Práce pro ni byla posláním a potřebovala ji. Musela zajistit dceru na studiích a postarat se o nemocnou maminku. Vše údajně začalo už na jaře roku 2015, kdy tři žáci začali učitelku šikanovat. Tehdy ale ještě nešlo o nic vážného. Až na podzim se šikana začala stupňovat. Studenti učitelce sprostě nadávali, vysmívali se jí, tahali ji za vlasy, házeli po ní mandarinky nebo zabarikádovali dveře, aby nemohla odejít ze třídy. Vše se zhoršilo v říjnu, kdy ji mladíci začali pronásledovat i po chodbách školy a své nadávky zintenzivnili. Také jí říkali, že ze školy brzy odejde.
Vedení školy nic neudělalo
Přestože si učitelka na chování studentů opakovaně stěžovala u ředitele školy, nic se nestalo. Celé hodiny brečela v kabinetu a domů se vracela naprosto zdrcená. „Věděla jsem, jak moc je pro mamku ta práce důležitá a jak moc ji bolí, když jí tohle říkají. Myslím, že i z toho vyplýval strach nějak proti nim sama za sebe bojovat. Protože se bála, že opravdu o tu práci přijde,“ řekla v rozhovoru pro Českou televizi dcera zesnulé profesorky Kateřina.
I spolužáci měli už šikany dost
Zdravotní stav paní Ludmily se kvůli neustálé šikaně zhoršoval, trpěla hlavně psychickými problémy. A trpělivost už docházela i ostatním studentům ze třídy, kteří si začali stěžovat na průběh vyučování. Když ale vedení školy na jejich stížnosti nereagovalo, studenti natočili počínání svých tří spolužáků na mobil a videozáznam předali 12. ledna vedení školy. Tehdy už ředitel školy musel začít jednat a o dva dny později se konala schůzka, kde se profesorka sešla nejen se svými tyrany, ale i s jejich rodiči. Studenti dostali jako trest podmínečné vyloučení a trojku z chování.
Náhlá smrt učitelky
Vše se zdálo být v pořádku, paní Ludmila byla podle slov ředitele školy po schůzce plná optimismu, doufala, že trojice kluků už jí přestane ubližovat. Dokonce dostala květiny. Jenže krátce nato se její stav prudce zhoršil, začala mít závratě a sanitka ji odvezla do nemocnice, kde začátkem února zemřela.
Vedení školy: My za to nemůžeme
Vedení školy tehdy souvislost mezi šikanou a úmrtím profesorky popřelo. „Jednalo se o fatální zdravotní problém naší kolegyně nesouvisející s amorálním jednáním některých žáků,“ uvedla pro ČTK zástupkyně ředitele školy Taťjana Kubíková, která byla ve spojení s ošetřujícími lékaři kolegyně a na základě jejího svolení dostávala zprávy o jejím zdravotním stavu.
Nebýt nešťastné smrti, celá věc by se nejspíš ututlala. Jenže o tom začala psát média, videa zobrazující brutální šikanu se dostala na internet a věci se konečně pohnuly. Případ začala konečně šetřit policie a dva studenti byli ze školy vyloučeni. Do věci se vložila i Česká školní inspekce, která dospěla k závěru, že vedení školy selhalo a ředitel školy byl odvolán. Začátkem prosince pak stanuli všichni tři agresoři před soudem s hrozbou roku vězení za výtržnictví a omezování osobní svobody. Protože jde ale o mladistvé, jejich jména, to, jak vypadají ani konečné usnesení soudu se nejspíš nikdy nedozvíme. A i kdyby ano, stále tu bude zbytečně zmařený život paní Ludmily.
Kde byl školský ombudsman?
Už v roce 2014 byla zřízena funkce školského ombudsmana, jehož úkolem je řešit problémy, s nimiž se rodiče, studenti i učitelé setkávají ve školách. Patří mezi ně hlavně šikana, ale často také nedobré vztahy mezi učiteli, vztahy mezi učiteli a rodiči nebo mezi rodiči a vedením školy. Ombudsman ale přichází na řadu až jako poslední možnost poté, co problém nedokázal vyřešit třídní učitel, ředitel ani zřizovatel školy. V případu šikanované učitelky určitě mohl pomoci, jeho role ale evidentně selhala, což potvrdili i studenti. „Zajímá nás role školského ombudsmana, která se v celém případu vůbec nezmiňuje. Ta zde vůbec nezafungovala," řekl po smrti učitelky v rozhovoru pro Český rozhlas Plus předseda České středoškolské unie Štěpán Kment. Podle něj studenti ani netušili, že nějaký školský ombudsman existuje a mohou se na něj obracet. Situace se zlepšila s příchodem nového ombudsmana už na podzim roku 2016 a o větší popularizaci této funkce se jistě zasloužila i dcera paní Ludmily Kateřina. V roce 2017 začala spolu s ombudsmanem navštěvovat české školy a diskutovat se studenty o problematice šikany učitelů s jasným cílem – o podobných případech se nesmí mlčet.