80 % lidí neumí používat antiperspirant, aby zabránil pocení. Důležité je, kdy a jak
Po rychlé ranní sprše na sebe napatláte antiperspirant, který má zabránit pocení. To je pravidlo většiny lidí, kteří se chtějí vyhnout koláčům potu v podpaží během parných dní. Takto antiperspirant bohužel nefunguje. Jak ho správně používat?
Pocení slouží k odvádění škodlivých látek z těla a k regulaci naší teploty. Bez něj bychom se přehřívali, což by bylo životu nebezpečné, stejně jako usazování toxinů v našem organismu.
„Pot je tekutina složená z 99 % z vody a z 1 % solí. Produkují ho žlázy uložené v podkoží. Člověk má na těle zhruba 2–3 miliony tzv. ekrinních neboli pravých potních žláz, které v klidu vytvoří asi 200 ml potu denně,” popisuje MUDr. Pavla Myslíková z Lékařského domu Praha 7.
Jaký je rozdíl mezi antiperspirantem a deodorantem?
Mnoho lidí nerozlišuje mezi deodorantem a antiperspirantem, ale rozdíl mezi nimi skutečně je. Deodoranty pouze omezují a překrývají zápach z pocení. Je proto příhodné je používat několikrát během dne. Naproti tomu antiperspiranty tvorbě potu přímo zabraňují, a to tím, že mechanicky uzavřou potní žlázy. Používání antiperspirantů nemá vliv na tělesnou termoregulaci. Oblast podpaží má plochu maximálně 200 cm2, což je pouze asi 1 % povrchu celého těla. Je tedy příliš malá na to, aby narušovala termoregulaci.
CO JSTE NEVĚDĚLI O POCENÍ A JAK SE HO EFEKTIVNĚ ZBAVIT
Antiperspiranty jsou oblíbené zéjmena proto, že pot není viditelný na oblečení a my se tak cítíme příjemněji. Problém je v tom, že většina z nás antiperspirant nepoužívá správně. Přípravek zabraňující pocení má jasná pravidla, při kterých se zvyšuje jeho účinek. Při špatné aplikaci tak v podstatě využíváte pouze vlastnosti deodorantu – ten dokáže překrýt zápach potu.
Jak správně používat antiperspirant?
Aplikace antiperspirantu je účinná jen v některých denních dobách. Jeho použití není úplně nejšťastnější v dopoledních hodinách nebo po sprchování, účinné složky se v tuto dobu hůře dostávají do potných kanálků a mohou je ucpat.
Aplikovat antiperspirant je ídeální večer před spaním, jelikož se potíme z celého dne nejméně. Přípravek se tak rychle neodplaví. Navíc má během toho, co spíme, možnost nerušeně působit. Kanálky se zúží, pocení se zmírní a postupně zastaví a účinek bude trvat celý další den. Proto nemá význam používat antiperspirant těsně před tréninkem a očekávat, že se nebudeme potit, připravek nemá dostatečný čas na to, aby začal pracovat, ale stále vás dokáže uchránit před nepříjemným pachem z potu. DEODORANT NEPATŘÍ JEN NA PODPAŽÍ. POMŮŽE I NA JINÝCH ČÁSTECH TĚLA
Pokud se rozhodnete používat antiperspiranty ve spreji, je potřeba je před aplikací nejprve důkladně protřepat, aby se aktivní antiperspirační látky (hliníkové soli) v nádobě rovnoměrně rozptýlily. Vhodné je používat antiperspiranty, které obsahují aluminium chlorid, jenž účinně působí na zužování potních žláz. Není dobré používat přípravky na podrážděnou kůži (například po holení). Míra pocení se začne snižovat přibližně po týdnu pravidelného používání antiperspirantů.
Jak zabránit nadměrnému pocení
Pokud máte pocit, že se nadměrně potíte, dá se s potem bojovat i jinými způsoby než jen používáním deodorantů a antiperspirantů. Částečně může pomoci i změna životního stylu. Zkuste se vyhnout kořeněným jídlům a vynechat alkohol a cigarety.
Hyperhidrózou, tedy nadměrným pocením, trpí 3–4 % populace. Primární hyperhidróza je vrozená a dědičná. Cílem léčby je omezit činnost potních žláz. Sekundární hyperhidróza je reakcí na nějaké jiné onemocnění nebo stav. Možnými příčinami sekundární hyperhidrózy jsou například zvýšená činnost štítné žlázy, cukrovka, nádor, obezita, těhotenství, menopauza, některé léky, alkohol nebo drogy. Kromě antiperspirantů vám tak lékař může předepsat tzv. anticholinergika.
Botulotoxinové injekce proti pocení
Botulotoxinové injekce proti pocení fungují. „Ano, injekce této látky mohou omezit činnost potních žláz na různých místech na těle. Využívá se stejné vlastnosti, jako u vyhlazení pleti, totiž to, že botulotoxin blokuje přenos nervového vzruchu,” vysvětluje MUDr. Miloš Kravciv, dermatolog z Lékařského domu Praha 7. Výsledek se projeví do 2–5 dnů a vydrží asi 5–8 měsíců. Ošetření lze po odeznění účinku kdykoliv zopakovat. Nevýhodou je cena zákroku, která se pohybuje nad 10 000 Kč.
Odstranění potních žláz laserem
Miniinvazivní chirurgický zákrok, kdy laser působením tepla zničí neposlušné žlázy, lze aplikovat jenom v podpaží. „Laserový zásah probíhá ambulantně, v lokální anestezii, trvá asi hodinu. Prvních 24 hodin po zákroku máte podpaží zalepené, poté doporučujeme místo ošetření chladit a po 2–3 dnech rekonvalescence se můžete opět zapojit do běžného života, ale už bez obtěžujícího pocení,” objasňuje průběh plastický chirurg.