Mocný doktor Google: Ví o zdraví všechno, ale opravdu vám dokáže správně poradit?

„Doktor Google“ všechno zná a všechno ví, alespoň se tak tváří. Je stále k dispozici, fronty se u něj nečekají, tak proč bychom se ho nezeptali na naše zdravotní problémy? Na co se nejčastěji ptají Američané, co zajímá nás Čechy a proč potřebujeme být zdravotně gramotní, aby nám dr. Google opravdu pomohl?

Konzultace s dr. Googlem o zdravotních potížích je pro Američany běžnou součástí života. Informační gigant vydal nedávno zprávu o tom, jaká témata je nejvíce zajímala v roce 2019. Nejvyhledávanějšími zdravotními otázkami byly: Jak snížit krevní tlak; Co je keto; Jak zastavit škytavku a co ji vlastně způsobuje; Jak dlouho trvá chřipka; Co způsobuje ledvinové kameny; Co je HPV; Jak snížit hladinu cholesterolu; Kolik kalorií mohu spotřebovat denně; Jak dlouho v těle zůstává alkohol apod.

Epidemie hýbou Googlem

V České republice mají velký vliv na statistiku různé domácí epidemie, ale samozřejmě i ty celosvětové. Pro příklad uveďme současný problém epidemie koronaviru v Číně. Během minulého roku se nikdo na tento virus neptal, proč také. V první polovině ledna roku 2020 strmě stoupala křivka dotazů a výraz koronavirus a témata s ním příbuzná dosáhla na Googlu „průlom“, tedy vyhledávací dotaz vzrostl o více než 5000 %! Stejně je tomu i se slovem chřipka v současném období, kdy je tato nemoc na vzestupu. Ještě jeden příklad související s epidemií, a tím je výraz žloutenka. Obrovský zájem ve vyhledávání proběhl v říjnu minulého roku, kdy v Libereckém kraji propukla epidemie hepatitidy typu A.

10 MÝTŮ O CHŘIPCE: OPRAVDU VÍTE, JAK SE NENAKAZIT A JAK JI LÉČIT?

Zdravotní evergreeny

Existují však zdravotní problémy, které vzbuzují zájem v průběhu celého roku. Jedním z nich je HPV virus, lidský papillomavirus zodpovědný za více než 99 % případů rakoviny děložního čípku. Jeho vyšetření v rámci preventivních gynekologických prohlídek jednoznačně přispívá ke včasnému záchytu infikovaných žen, které mají vysoké riziko vývoje rakoviny děložního čípku.

Lidé si také začínají mnohem více uvědomovat, že alkoholismus je nemoc a s naším zdravím úzce souvisí. Mezi hlavní rizika spojená s alkoholismem patří poškození jater, nemoci kardiovaskulárního systému, zvýšený výskyt některých nádorových onemocnění, zánět slinivky, poškození nervového systému. To samé se týká kouření, které je velmi četným vyhledávaným výrazem. Lidé se ptají na vliv pasivního kouření nebo na způsoby odvykání.

MĚSÍC BEZ ALKOHOLU: VÍTE, CO UDĚLÁ S VAŠÍM TĚLEM?

Z četnosti dotazů na Google je zřejmé, že nás trápí bolesti zad a různé psychické problémy. Na vzestupu jsou i dotazy na problematiku štítné žlázy, Crohnovy choroby, pohlavních chorob. Zájem o tato témata potvrzuje i profesor MUDr. Jaroslav Racek, DrSc.: „Na náš informační portál LabTestOnline.cz přicházejí nejčastěji dotazy na infekční nemoci, z toho nejvíce na přenášené pohlavní cestou. Hlavní náplní portálu je laboratorní diagnostika, proto se lidé ptají především na testování. Zajímají se o testování lipidů, tumorových markerů, hormonů štítné žlázy, celiakie, diabetu, alergie, vitamínů. To je zhruba pořadí zájmu. Ale musím zmínit i vliv různých internetových dezinformací, které přivádějí na naše stránky vystrašené lidi pátrající po vyšetřeních na těžké kovy, roztoče apod.“

Nevěřte všemu, co si „vygooglíte"

Internet je mocný informační nástroj, ale je velmi důležité, abychom uměli nabízené informace třídit, vyhodnocovat a použít je pro svůj prospěch. Říká se tomu zdravotní gramotnost. Znát, chápat a rozumět nám dává možnost přijímat správná rozhodnutí. S dostatečným přísunem důvěryhodných informací budeme lépe chápat význam zdravého životního stylu, nebudeme zanedbávat preventivní prohlídky u lékaře a v případě vlastních zdravotních problémů nebudeme odkládat vyšetření. Takže pokud se vyzbrojíme zdravým rozumem a nezanedbáme svoji zdravotní gramotnost, můžeme se od dr. Googlea dozvědět o svém zdraví mnoho potřebných informací.

-ak-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.