Přibývá žen se zlomeným srdcem. Důvodem není nešťastná láska, ale diagnóza superženy

Ženy mají tendenci upřednostňovat potřeby ostatních před svými a doplácejí na to. Hlavně během pandemie vzrostl počet případů takzvaného syndromu zlomeného srdce, jehož příčinou ale bývá něco úplně jiného než nešťastná láska.

Představa, že někdo zemře na zlomené srdce, může vypadat jako z milostného románu, ale ve skutečnosti jde o velmi reálnou věc a příčinou vůbec nemusí být neopětovaná láska. Důvodem může být i to, že jste doslova zavaleni povinnostmi a nevíte, co dřív.

„Říká se tomu stresová kardiomyopatie a jde o syndrom, který vede k dočasnému oslabení srdečního svalu,“ vysvětluje kardioložka Sandy Charles, ředitelka Novant Women's Heart Center v Severní Karolíně. Tuto poměrně novou a stále častější formu srdečního onemocnění vyvolává intenzivní emoční nebo fyzický stres.

Syndrom zlomeného srdce byl poprvé popsán v 90. letech minulého století. Může ho vyvolat řada věcí, které člověka nadměrně stresují. Jako první vás nejspíš napadne smrt milovaného člověka, ale příčinou bývá i domácí násilí nebo zničující finanční ztráta. Podle ABC News došlo k výraznému nárůstu těchto případů během pandemie covidu-19.

Ženy jsou ohroženější

Zajímavé je, že syndrom zlomeného srdce postihuje hlavně ženy, které jsou jinak zdravé. „Asi 80 procent případů syndromu zlomeného srdce se vyskytuje u žen – ve středním až starším věku,“ tvrdí doktorka Sandy Charles. Jsou to ve valné většině pracující matky, které musí chodit do práce a k tomu se postarat o rodinu. A obojí chtějí dělat maximálně dobře.

Podle ní se tyto ženy potýkají s něčím, čemu se říká fenomén superženy, kdy cítí potřebu zvládat všechno perfektně – svou práci, rodinu a děti i vzhled. K tomu se ještě přidal stres z pandemie, z nejistoty, co bude dál. „Tyto ženy samy sebe a své zdraví staví na druhé místo za zdraví ostatních. To je důležité zdůraznit, protože emocionální stres, který cítíte, může ve skutečnosti fyzicky ovlivnit funkci vašeho srdce,“ varuje lékařka.

Na vině není jen covid

Z toho, co se děje, ale nelze podle lékařů vinit pouze covid, který je jen jednou z příčin vzniku srdečních chorob. „Srdeční choroby jsou hlavním zabijákem žen všech věkových kategorií, včetně teenagerů. Takže je to opravdu něco, co je třeba řešit,“ tvrdí Dr. Noel Bairey Merz, ředitelka Barbra Streisand Heart Center v Los Angeles, podle níž případy syndromu zlomeného srdce u žen středního a vyššího věku za poslední desetiletí vzrostly desetkrát. Časté jsou ale i ve skupině mladších žen.

Jak uvádí web kardiochirurgie.cz, lékaři v americké Miriam Hospital vytvořili registr 70 pacientů s tímto syndromem a zjistili, že většina z nich byly ženy, které zažily velmi stresující fyzickou nebo emocionální událost. Přibližně 67 % z nich obdrželo špatnou zprávu o někom z jejich rodiny nebo byly svědky dopravní nehody, a to těsně před nástupem příznaků. Vědci také odhalili zajímavý a nečekaný objev: K většině případů syndromu zlomeného srdce došlo v průběhu jarních a letních měsíců, což je podle nich v naprostém kontrastu k sezonnímu načasování infarktů, které se obvykle vyskytují v zimě.

Vypadá to jako infarkt, ale není to infarkt

První projevy syndromu zlomeného srdce se sice mohou tvářit jako infarkt, ale není tomu tak. „Je to jiné než infarkt, ale může se to projevovat podobným způsobem,“ říká Sandy Charles. „Zatímco někteří mohou cítit bolest na hrudi, jiní ne. U spousty žen je to jen dušnost, neschopnost vykonávat fyzické aktivity, na které jsou zvyklé, někdy mdloby nebo pocit velké závratě, nízký krevní tlak. Dalšími příznaky jsou poruchy trávení, nevolnost a zvracení nebo neobvyklý srdeční rytmus,“ dodává.

Čtyřiatřicetiletá Jenny Pilja z Kalifornie během pandemie porodila své první dítě. Myslela si, že je na porod psychicky připravená, ale syndrom zlomeného srdce u ní nejspíš vyvolal neplánovaný císařský řez. „Informace, že můj syn možná není v pořádku, u mě syndrom určitě mohla nastartovat, ale spíš za tím bylo trauma z minulosti,“ řekla Pilja ABC News. Přestože měla léky proti bolesti, postihly ji velké závratě a nesnesitelná bolest hlavy, což lékaři později diagnostikovali jako příznaky syndromu zlomeného srdce. „Jako kardiologové si vždy myslíme, že srdce je nejdůležitější orgán. Je to ale mozek, který všechno řídí,“ vysvětlila neobvyklé příznaky a přímou souvislost mezi mozkem a srdcem doktorka Merz.

Většinou se dá zlomené srdce uzdravit

Syndrom zlomeného srdce může postihnout ty, kteří jsou dlouhodobě ve stresu, stejně jako ty, kteří náhle prožijí velké emoční vypětí, například kvůli ztrátě někoho blízkého. Unikátní na syndromu zlomeného srdce je, že se po takovém zážitku příznaky objeví okamžitě. Dobrou zprávou je, že šance na uzdravení jsou velké. Přestože zatím není znám mechanismus, jakým ke „zlomenému srdci“ dochází, je to u většiny pacientů jen stav dočasný a nedochází u nich k žádnému dlouhodobému poškození srdce.

Důležité však je jednat rychle a vyhledat co nejdříve lékařskou pomoc, abyste se vyhnuli riziku komplikací. „Kdykoli cítíte něco, co není úplně normální, je důležité vyhledat lékařskou pomoc a dostat vhodné léky,“ radí doktorka Sandy Charles. I když se člověk rychle uzdraví, je dobré se i pak mít na pozoru. Podle doktorky Bairey Merz každý pátý člověk, který trpí zlomeným srdcem, dostane další záchvat do 10 let. Proto je podle ní důležité pečovat nejen o své tělo, ale i o duši, a věnovat se pravidelně činnostem, které vám pomohou uvolnit se a zpracovat všechny emoce, především ty negativní.

Zdroj: ABC News, Essence.com, kardiochirurgie.cz

Stresu a fenoménu superženy nejčastěji podléhají ženy narozené v těchto znameních:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.