Je vám pořád zima a nemůžete se zahřát? Možná vám chybí tento důležitý prvek!
Sedíte doma ve svetru a huňatých ponožkách, zatímco váš partner chodí po bytě v tričku? Na pracovní poradě se choulíte do deky a narážky okolí odbýváte s tím, že jste zimomřiví odjakživa? Nemusí to tak být. Zimomřivost totiž může způsobovat nedostatek železa. Co se s tím dá dělat?
Pozor na únik tepla
Pocit zimy jsme automaticky zvyklí řešit teplejším oblečením. Ne vždy ale stačí navýšit počet vrstev. Významná část tepla z těla na procházkách uniká z hlavy. Pokud se necítíte přímo na čepici, určitě si nezapomeňte alespoň čelo zakrýt šátkem či čelenkou, a to zvláště za větrného počasí. Vyhnete se tak bolesti hlavy způsobené zánětem dutin.
Důležité je, aby na sebe oblečení dobře doléhalo. Slabými místy garderoby mohou být i stále tolik módní odhalené kotníky nebo bedra. V teple a především v suchu musejí být také nohy. Pokud vyrážíte ven do promáčené či zasněžené přírody, přibalte si pro jistotu do kabelky či batůžku náhradní silnější ponožky.
Když vám chybí železo
Období, kdy kolem řádí nemoci, není vhodnou dobou na přísné redukční diety (ostatně jako žádná jiná část roku). Co může pomoci, je naopak pestrý a vyvážený jídelníček. Především ženám v něm však často chybí dostatek bílkovin a stopových prvků a nevýhodu mají také vegetariáni a vegani. Pocit neustálé zimy totiž může způsobovat mimo jiné nedostatek železa. Jeho primární úlohou je přenášet kyslík v krvi do každé buňky v těle. Pokud železo v těle chybí, může být oslabena tvorba červených krvinek a hemoglobinu, orgány nejsou dostatečně okysličeny a může trpět celý imunitní systém.
Nedostatek železa se ale neprojevuje navenek jen zimomřivostí. Poznat ho můžete i podle toho, že se cítíte unavení a slabí, i když dostatečně spíte. S nedostatkem železa souvisí také popraskané koutky, výraznější padání vlasů, bledší kůže nebo takzvaný syndrom pica, tedy chuť na věci, které nejsou potravinami, například křída nebo jíl.
5 TIPŮ, JAK PŘÍRODNÍ CESTOU OMEZIT PADÁNÍ VLASŮ
Pomůže vám správné jídlo i bylinky
Železo se ve větší míře nachází v mase, játrech a některých dalších vnitřnostech, ale lze jej doplnit také z rostlinných zdrojů, například některými luštěninami, obilovinami nebo třeba mákem či oblíbenou zelenou řasou chlorellou. Pokud trpíte nedostatkem železa, můžete si vypomoci také bylinkami. „Vhodné jsou tinktury z tamaryšku, který též podporuje tvorbu červených krvinek, dále můžeme využít dangšen či gemmoterapeutikum z jedle a kopřivy,“ radí česká bylinkářka Jarmila Podhorná.
Poměrně opomíjenými pomocníky v boji s nedostatkem železa jsou také houby, které mohou zároveň podpořit imunitní systém a orgány podílející se na krvetvorbě. „Z těchto prostředků můžeme využít lesklokorku, penízovku či houbu šiitaké,“ vypočítává Podhorná.
Je dobré mít zároveň na paměti, že například nápoje s kofeinem nebo černý čaj brání vstřebávání železa. Naopak vitamín C jeho vstřebávání podporuje.
Kdo je nejohroženější?
Obzvlášť pozor by si na nedostatek železa měly dávat ženy kolem menstruace, po porodu nebo ve vyšším věku. Důvodem nedostatku bývají i radikální diety, nevyvážená nebo jednostranně orientovaná strava. A často se deficit železa objevuje také v době puberty, kdy se dětský organismus rychle vyvíjí a zásoby železa tělu už nestačí. Doporučená denní dávka železa pro ženy od 19 do 50 let je 18 mg, u těhotných dokonce 27 mg. Naproti tomu mužům stačí jen 8 mg železa denně.
Při problémech se železem je dobré podporovat i celkovou činnost imunitního systému. Důležitá je pestrá strava, pravidelný pohyb, dostatečný pitný režim (ideální je voda, ale ne příliš studená, vynechání alkoholu, omezení kávy), co největší eliminace stresu. A pomohou zde opět i bylinky. „Pro zlepšení prokrvení je možno podpořit cévní systém a krevní oběh bylinkami, jako je jinan, gotu kola, kotvičník či kaštan. Na zlepšení imunitního systému, který vše řídí, lze použít eleuterokok, echinaceu nebo gemmoterapeutikum z černého rybízu, lesního bezu a ořešáku,“ dodává bylinkářka.