Zdraví a nemoci

29. března 2025 07:45

Ema Bártová

Změna času škodí spánku i srdci. Melatonin může pomoci, ale možná bude lepší levandule

Češi zneužívají doplňky na spaní

S přechodem na letní čas se dočkáme také o hodinu kratšího spánku. Změna má negativní dopad na lidské zdraví, zvláště u citlivějších jedinců. Jaké potíže jim hrozí a jak se s nimi vyrovnat? Pozor, brát prášky či melatonin na lepší spaní může situaci ještě zhoršit.

Letos na letní čas přecházíme v neděli 30. března nad ránem, kdy pomyslné ručičky hodin ve dvě poskočí hned na tři hodiny.

Část lidí se těší na to, že bude odpoledne a navečer déle světlo a jsou ochotní se smířit i s tím, že je to bude stát hodinu spánku a že případně chvíli potrvá, než se jejich biorytmy zase srovnají. Další vnímají především negativa v podobě toho, že se pořádně nevyspí a budou se potýkat s únavou.

Vědci a lékaři dávají za pravdu spíše těm druhým, protože změna času má měřitelný negativní dopad na lidské zdraví a chování. Večer je sice déle světlo, ale ráno zase o něco déle tma, protože dny jako takové se teprve budou prodlužovat. Výsledkem jsou narušené biorytmy a může trvat dny nebo dokonce týdny, než se s tím lidské tělo srovná.

Existují dokonce studie, které dávají změnu času do souvislosti se vzestupem počtu případů srdečních infarktů a mrtvic. Jiné dokázaly, že v těchto dnech dochází k více dopravním nehodám. Dohnat chybějící hodinu spánku přitom není zase tak snadné, vzhledem k tomu, že lidé už tak mají tendenci spát méně než doporučovaných sedm až osm hodin denně.

Naše biorytmy, přesněji řečeno náš cirkadiánní rytmus, je nastaven na zhruba čtyřiadvacetihodinový cyklus, v jehož rámci bdělost střídá ospalost a následný spánek. Tomu předchází vzestup tvorby hormonu melatoninu, právě on ospalost vyvolává. Pokud je však večer náhle více světla, než jsme zvyklí, nefunguje to, melatonin se nezačne tvořit tak, jak bychom potřebovali.

Nedostatek spánku je spojen se srdečními chorobami, obezitou, poklesem soustředění a mnoha dalšími problémy. Cirkadiánní hodiny navíc neovlivňují jen noční odpočinek, ale také třeba srdeční frekvenci, krevní tlak či tvorbu stresových hormonů.

Na změnu času se dá aspoň trochu připravit tím, že budete postupně chodit spát o patnáct až dvacet minut dříve a zároveň budete o stejnou dobu dříve vstávat. Pokud jste to nestihli zavést, můžete po změně času chodit po ránu, až se rozední, ven, abyste si užili světla a nastartovali váš cirkadiánní rytmus. Můžete také o něco posunout třeba čas, kdy snídáte nebo cvičíte. Naopak zejména odpoledne omezte kávu.

Přečtěte si také: Jako snílek, nebo voják. Změňte polohu, v které usínáte, a budete spát celou noc

Pozor na melatonin, zkusit můžete i levanduli a ženšen

Posun času a o hodinu kratší spánek má zkrátka na zdraví někdy větší dopad, než si lidé připouští. Existuje mnoho těch, kterým změna vážně rozhodí biorytmy a spánek a oni hledají řešení. S tím, že nechtějí sahat po lécích na spaní, už proto, že jsou na předpis, a proto jako přírodnější volbu volí melatonin. Ten se dá běžně koupit v lékárnách.

Jenže melatonin v tabletách, který má nahradit to, že si ho tělo samo nedokáže vyrobit dost, nezabírá zdaleka všem. „A co hůř, dlouhodobé užívání může spíše uškodit než pomoci. Pokud si tělo zvykne na přísun melatoninu zvenčí, může si ho přestat vytvářet samo. Výsledkem je že nespavost, kterou jsme jeho užíváním chtěli vyřešit, se ještě zhorší,“ upozornila lékárnice Pavla Horáková.

Podle ní se narušení biorytmu skutečně může projevit potížemi se spánkem a kromě toho únavou, podrážděností, špatnou koncentrací. Ovšem sahat po melatoninu je třeba až po pořádném uvážení a probrat svou volbu například s farmaceutem. Krátkodobě skutečně melatonin někomu pomoci může.

Zkuste přírodní léčbu rozhozených biorytmů

Alternativy podle Pavly Horákové existují a nejde jen o babské ničím nepodložené rady. Doporučuje například adaptogeny, látky pomáhající tělu zvládnout změnu, jako je rhodiola, čili rozchodnice, nebo ženšen. Mohou totiž člověku pomoci zvládat stres, zatímco bylinky jako meduňka nebo levandule podporují přirozenou relaxaci. Byliny lze v různých formách koupit v lékárně.

Důležitý je také pravidelný režim, nezkracování doby spánku, pořádně vyvětraná ložnice a tak dále. Pořád se objevuje i varování před modrým světlem z mobilu, které má narušovat spánek - nová velká studie to nepotvrdila, respektive vliv je podle ní jen malý. Přesto má smysl před spaním mobily včas odkládat, protože lidé mají tendenci do nich koukat mnohem déle, než by si například četli knihu.

Video: Podívejte se na příspěvek o obezitě, i ta může souviset s nekvalitním spánkem

Lékaři z mnoha zemí už delší dobu upozorňují na to, že střídání času představuje pro lidský organismus zbytečnou zátěž a pro ekonomiku už dávno neznamená žádný přinos. V Evropě, stejně jako například v USA, se už několik let mluví o tom, že by se od tohoto zvyku upustilo.

V rámci Evropské unie už mělo střídání skončit, ale země se nedokázaly shodnout na tom, zda trvale zavedou letní nebo zimní čas, ten druhý je podle odborníků přirozenější a proto vhodnější. Rozhodnutí proto odložily do roku 2026. Pokud shodu najdou, neskončí střídání hned, ale s nějakým časovým odstupem.

Zdroje: publichealth.jhu.edu, edition.cnn.com, apnews.com, www.webmd.com

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 4. 2025

Dnešní den může být plný konfliktů, kdy vás nohy ponesou jedním směrem, zatímco srdce vás bude táhnout úplně jiným směrem, Berani. Nenechte se chytit do nepříjemné situace, jako je tato. Pokud se budete neustále pohybovat jako automatický pilot, může se stát, že přijdete o to, po čem vaše srdce skutečně touží.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.