Prima maminka

17. prosince 2014 06:00

Iva Kropáčková

Diskutované téma: Porod doma. Proč jsou lékaři proti?

V dnešní době a ve většině rozvinutých zemích děti přicházejí na svět převážně v porodnici. Ne každé ženě je ale typické nemocniční prostředí příjemné a hledá alternativu. Tou může být například porod doma.

Takové řešení má své výhody i nevýhody. Známé prostředí může ženě velmi pomoci odolávat bolesti nebo stresu, ale ne ve všech případech skončí porod doma šťastně. I přesto, že ještě před několika desetiletími byl porod doma naprosto běžný, dnes je to vzácnost. Podle předního českého porodníka, docenta Antonína Pařízka, je prý často slýchávaný argument, že se v zahraničí rodí běžně doma, jen částečná pravda. "Ve vyspělých zemích obvykle porodí dobrovolně doma pouze několik žen z tisíce. Výjimkou je pouze jediná země na světě, a tou je Nizozemsko, kde počet domácích porodů dosahuje 38 procent", říká docent Pařízek.

Každou středu on-line seriál o těhotenství a péči o dítě!

Proč právě Nizozemsko?

Nizozemští experti vysvětlují domácí porody ve své zemi náboženskými důvody a tradicí. V této zemi je proto dokonale vypracován speciální systém porodnické péče. Jsou k dispozici sanitní vozy vybavené pro resuscitaci matky i dítěte, které jsou do deseti minut v nejbližším porodnickém zařízení. Nizozemsko je malá a rovinatá země, kde v zimě nehrozí sněhové kalamity. V tomto systému je důležitý i stavební charakter lidských obydlí, převažuje nízkopodlažní zástavba bez výtahů. V Nizozemsku se pro porod doma rozhoduje více než 60 procent žen, to znamená, že zhruba jedna třetina porodů je stejně nakonec ukončena v porodnickém zařízení. Přitom v sousední Belgii, která je charakterem téměř totožná s Nizozemskem, chtějí ženy rodit doma jen sporadicky.

NÁŠ TIP: Jste těhotná a zajímá vás, co se s vámi a miminkem děje týden po týdnu? Založte si těhotenský kalendář! Najdete ho ZDE!

Lékaři jsou proti

Porody doma mají své zastánce i odpůrce. Lékaři jsou z důvodu malé bezpečnosti matky a dítěte domácím porodům jen málokdy nakloněni, a to do­kon­ce i samotní nizozemští porodníci. Komplikace, které mohou při porodu nastat, nelze předpovídat v porod­nic­kém zařízení, natož v domácnosti. Přitom je nikdy nelze vyloučit, dokonce ani v případech, kdy celé těhotenství probíhalo bez rizika a komplikací. Počet neočekávaných příhod při porodu, kdy je nutné akutně ukončit porod císařským řezem, kleštěmi nebo chirurgickým vybavením placenty, postihne každou osmou až desátou původně zcela zdravou maminku.

Máte-li jakékoliv otázky, ptejte se lékařů na www.porodnice.cz. MUDr. Michal Koucký MUDr. Andrea Pašková

Dítě v ohrožení

Při porodu doma se však v největším nebezpečí ocitá nezaviněně dítě. Naprostá většina akutních císařských řezů a klešťových porodů se provádí z dů­vo­du ohrožení dítěte nedostatkem kyslíku. Plod se může udusit pro náhle utažený pupečník nebo nedostatečnou činnost placenty během několika minut. Pokud se dítě přesto narodí "přidušené", pak rozhoduje rychlost, s níž musí erudovaný dětský lékař zakročit při oživování, a doba nutná k přepravě malého pacienta na vysoce specializované oddělení péče o novorozence.

Porod je z hlediska vývoje dítěte významným okamžikem. Dnes je možné naprosto přesně určit, v jakém stavu bylo dítě porozeno. Poporodní hodnocení dítěte, Apgar skóre, se dnes již považuje jen za orientační, protože se nejedná o zcela přesné měření a je velmi subjektivní. Rozhodující je vyšetření krevních plynů z krve pupečníku. Po oddělení dítěte od pupečníku se odešle jeho krátká část na laboratorní rozbor krve dítěte. Výsledek je znám do několika minut. Tímto vyšetřením se přesně potvrdí, zda se dítě narodilo v pořádku nebo zda během porodu trpělo nedostatkem kyslíku. A pokud ano, zda se jedná pro jeho další budoucnost o významnou nebo nevýznamnou epizodu.

Porod v nemocnici je "novinka"

Porod byl "přenesen" do porodnic z hlediska vývoje člověka teprve "nedávno". Ani z vesničky vzdálené 20 kilometrů od nejbližší porodnice nebylo ještě před 90 lety technicky možné včas transportovat rodící ženu po nástupu porodnícho bolestí do zdravotnického zařízení. Porodnice by v dnešní době měla navodit psychosociální pohodu rodící ženy. V příjemné atmosféře je porod jemnější, plynulejší a je i snížená potřeba bolest utišujících léků. Dnešní porodnická lůžka umožňují při porodu nejrůznější polohy.

Co je alternativní porodnictví? Nejen porod doma, ale i do vody nebo metoda podle Michela Odenta. A to není vše. Zajímá vás, proč ženy hledají jiné vedení porodu a v čem takové porody spočívají? Přečtěte si článek Co je alternativní porodnictví?

Tým lékařů v pozoru

Riziko pro maminku je nižší, ale pokud u ní nastane třeba masivní krvácení po porodu placenty, tak o její záchraně rozhodují ne minuty, ale často desítky vteřin. V každé porodnici je 24 hodin denně připravený tým, který se skládá z porodní asistentky, porodníka, anesteziologa, dětského lékaře, dětské sestry, sálové sestry, eventuálně chirurga, kteří jsou připraveni provést císařský řez nebo jiný časově neodkladný operační zákrok. Odborní lékaři se dnes často neobejdou bez vysoce specializovaných služeb krevních a biochemických laboratoří.

Co všechno budete potřebovat pro miminko, až se narodí? Porodní asistentka připravila praktický seznam věcí a několik dalších rad, které najdete v článku Výbava pro miminko

Porodnice by měly ideálně ženě navodit pocit domova

Porod doma většinou láká ženy, které mají obavy z "přehnané techniky" u porodního lůžka a příliš nemocničního vzhledu porodnic. Tyto ženy chtějí přivítat dítě doma, spolu s otcem, v intim­nější a vřelejší atmosféře. Protože ale není domácí porod pro matku a dítě bezpečný, jsou v České republice proti nejen téměř všichni porodníci, ale i naprostá většina porodních asistentek. Vývoj porodnictví nelze zastavit a porody se domů už podle docenta Pařízka nevrátí. "Byl by to krok zpět. Je třeba však mít stále na mysli zvelebování a vybavení porodnických zařízení, která by se měla čím dále tím více podobat domácímu klidnému prostředí, ovšem s možností včasného řešení akutně vzniklé situace ohrožující život maminky nebo dítěte," uzavírá porodník.

Tyto a mnoho dalších informací se dočtete v nejprodávanější knize o této oblasti s názvem Kniha o těhotenství a dítěti, jejímž autorem je doc. MUDr. A. Pařízek, CSc. (Galén, Praha 2009)

Kniha o těhotenství a dítěti zároveň vyšla jako 1. e-kniha v ČR s tímto tématem. Objednávejte ZDE.

Těhotenství i rodičovství je krásné, ale zároveň náročné. Víme to z našich zkušeností, víme to ze zkušeností žen, které se na nás obracejí. Pro všechny (na)stávající rodiče připravujeme ve spolupráci se špičkovými odborníky z internetového portálu www.porodnice.cz tyto články plné odborných rad i zajímavých informací. Každou středu.

Příště se můžete těšit na dojemný vánoční příběh...

Psali jsme také:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.