Poruchy spánku u dětí: Jak na ně vyzrát s pomocí přírody?
Kvalita a dostatek spánku jsou podle mnohých často důležitější než kvalita stravování. Spánek ovlivňuje jak naši fyzickou stránku, tak i tu psychickou. Obzvlášť u dětí je třeba ho nezanedbávat. Jak se mění potřeba spánku u dětí, k jakým poruchám spánku může docházet a jak se na ně dá vyzrát?
Spánek, základ života
Spánek patří k základním životním potřebám. Kvalitní spánek je klíčovou součástí zdravého životního stylu. Během spánku dochází k obnově tkání, růstu svalů, tvorbě bílkovin či k regeneraci rozumových funkcí mozku. Je nezbytný pro učení se a paměť, ale i pro dobrou funkci imunitního systému. Tato nezbytnost spánku a jeho důležitost se nejvíce projevuje až při jeho nedostatku, přičemž negativní dopad spánkové deprivace je vážný zejména u dětí.
Kolik hodin je dost?
Potřeba spánku u dětí se s věkem mění a postupně zkracuje. Dítě od 3 do 5 let by mělo spát 10-13 hodin denně, ve věku od 6 do 12 let pak 9-12 hodin denně a ve věku od 13 do 18 let pak 8-10 hodin denně. Při zvýšené fyzické zátěži nebo nemoci se potřeba spánku pochopitelně zvyšuje.
Široké spektrum poruch spánku
Do šesti let věku jsou poruchy spánku způsobené obvykle únavou, silným emocionálním prožitkem a zejména narušeným denním režimem poměrně málo časté. Rodiče řeší spíše potíže s usínáním nebo udržením spánku, což může být zapříčiněno i stresovou situací, jako je například obava z návštěvy lékaře, strach ze školky apod.
Poruchy spánku lze rozdělit do tří skupin, a to na poruchy spojené s nedostatečně dlouhým nebo nekvalitním spánkem, nadměrnou spavost (hypersomnie) a nepřirozené stavy doprovázející spánek či probuzení (parasomnie; např. náměsíčnost, noční můry, pomočování atd.).
S nedostatkem spánku opatrně
Spánek je pro normální růst dětí a jejich vývoj velice důležitý. „Nedostatek spánku může konkrétně způsobit podrážděnost dítěte, neklid, úzkost, hyperaktivitu, zhoršit soustředění, rozvoj paměti, abstraktního myšlení nebo řeči, ale může vést i ke zvýšenému riziku obezity, diabetu či dětské deprese,“ vyjmenovává dětská neuroložka MUDr. Irena Borčinová s tím, že nekvalitní spánek se může podílet také na poruchách chování, změnách nálad a emocí. Poruchami spánku, které mohou negativně ovlivnit i prospěch ve škole, pak podle studií trpí každé třetí dítě.
Vsaďte na sílu přírody
Co tedy pro kvalitu spánku svých ratolestí můžete udělat? Základem dobrého spánku obecně je 10 pravidel tzv. spánkové hygieny. Dále dodržování večerních rituálů, ukládání a buzení dětí ve stejný čas každý den nebo dohlédnutí na to, aby hodinu až dvě před ulehnutím nepoužívaly elektronické přístroje (mobil, tablet, počítač, televizi).
Nedejte dopustit také na léčivou moc přírody. Skvělým pomocníkem jsou bylinky proti nespavosti (meduňka, kozlík, mučenka, chmel, heřmánek aj.), které dokáží zklidnit především po psychické stránce. Ideální formou je bylinkový čaj, koupel, ale i tinktura, tablety nebo sirup (např. Barny´s Dětský HypnoX®, Radepur baby, Pediakid).
Zkusit můžete například novinku v podobě zklidňujícího přírodního sirupu Barny´sDětský HypnoX®, kombinujícího aktivní látkuLactium®z mléka*a vitamin B6, který je nenávykový a bez vedlejších účinků,“ doporučuje MUDr. Irena Borčinová.
Mezi babskými radami pomáhajícími ke zklidnění a usínání najdete klasiku v podobě popíjení teplého mléka s medem před spaním, doplnění vitamínů skupiny B v přírodní formě (banán, jablko, mandle aj.). Dále je doporučováno udržovat nohy v teple, ale také být jako rodič přítomen při usínání dětí, číst jim před spaním nebo vsadit na starou dobrou ukolébavku.