Gump a jeho herci. Pravda o soužití hvězd a jejich mazlíčků, kteří je naučili žít

Gump - pes, který naučil lidi žít - upoutávka

Fanoušci jim často nadbíhají, někteří se i podbízejí. Ale pes? Ten se před slavnou tváří evidentně na zadek neposadí. Své o tom vědí například herci Ivan Trojan, Bolek Polívka, Eva Holubová, ale i režisér F. A. Brabec nebo římskokatolický kněz Zbigniew Czendlik. Humorné zážitky ze společného soužití hvězd a jejich mazlíčků, vám možná budou hodně blízké.

Slavná jména spojila dohromady nejen filmová novinka Gump – pes, který naučil lidi žít, pojednávající o osudech jednoho čtyřnohého tuláka, ale také láska ke psům, které rozmazlují ve svých domácnostech. Ta je místy až roztomile bezmezná, jak dokládají jejich výpovědi.

Slavní vs. čtyřnozí

„Na psy a kočky mám alergii, o to více je miluji,“ prohlašuje Zbigniew Czendlik, věrný chovatel vlčáka, který ve filmu ztvárnil roli až nebezpeně šitou na míru – roli faráře. „Muž by měl zplodit dítě, vybudovat dům a zasadit strom. Říkám si: dítě nemám, tak zasadím strom. A představte si, že ten můj vlčák třikrát ten dub vytrhl,“ pokračuje. Pro jeho čin má zřetelnou omluvu. „On dobře věděl, proč to dělá. Kdyby ten buk vyrostl, tak by se za nějakých dvě stě let na tu zahradu nevešel. Chytrej pes u blbýho faráře dává najevo: tady to nesázej,“ míní Czendlik, který nakonec pro svůj strom našel jiné místo, kde se mu daří a „připomíná mi toho chytrého psa“.

Eva Holubová by týrání psů tvrdě trestala

„Můj pes mě naučil to, co mě naučili všichni psi předtím – už nechodím na koberec a boty už roztrhám málokdy,“ uvedla herečka Eva Holubová, která se už dříve přihlásila k výchově fenky Afinky, čtyřměsíčního štěněte labradorského retrívra. „Byl to pejsek ze střediska výcviku vodicích psů pro nevidomé v Jinonicích. Naše rodina si ho vzala na rok,“ svěřila se herečka, dělící se nyní o domácnost se dvěma psy dcery Karolíny. Jak popsala dále před premiérou, tak trochu chlupáče rozmazluje. „Slíbila jsem, že je nebudu krmit od stolu, protože vím, že to pro pejsky není dobré,“ přiznala herečka.

Čtěte také: Vědci přišli s odhalením, co může za fenomén psích očí

V českém Gumpovi, který má v neděli večer televizní premiéru na Primě, si Holubová zahrála s fenečkou Konvalinkou. V jejím náručí sice fenka blaženě vrtí ocáskem, v reálu však celý život rodila štěňata, a když v deseti letech onemocněla rakovinou, majitelé ji vyhodili na pole. „Absolutně nechápu, jak může někdo ubližovat takovému tvorečku,“ rozčilovala se Holubová poté, co se seznámila s osudem chlupaté kolegyně Konvalinky. „Já bych za to dávala strašně tvrdý tresty. Nejenom za špatné chování ke psům, ale ke zvířatům jako takovým,“ má jasno herečka.

Kamarádská Konvalinka se bohužel premiéry filmu nedožila. Její tělo, vysílené opakovanými porody štěňat na obchod, nakonec podlehlo rakovině a vyčerpání po mrtvičce.

Patricie Pagáčová ví, jak voní psí pomsta

Bohaté zkušenosti se sdílením domácnosti se psy má rovněž Patricie Pagáčová. „My máme dva pejsky a oni s námi samozřejmě spí v posteli. Ale když máme čerstvě povlečenou postel, tak je tam ideálně týden nepouštíme, abychom to hned neměli od chlupů,“ netají se společným pelíškem, který s manželem Tyborem sdílejí se čtyřnohými členy rodiny. Dcerka Bibiana má samozřejmě postýlku sama pro sebe. „Ten náš mladší parchantík čtyřnohej, když jsme ho tam nepustili, tak jsme ráno měli v pokoji na zemi truc ho*no,“ pokračuje o psí pomstě, kterou je jeden z mazlíků poctil přímo na Štědrý den.

To Bolek Polívka, druhý hlavní dvounohý hrdina filmu, je prý v životě věrný jedné rase. „V mládí jsem měl ohaře a pak už pořád jenom boxery. A když se mě někdo ptá, kolik je mi roků, odpovídám, že mi táhne na pátého boxera,“ uvádí herec.

Příběh ze života chlupáče Gumpa

Se svojí zkušenost s výchovou psů v českých domácnostech se podělil také herec Ivan Trojan, jehož hlasem ve filmu promlouvá přímo hlavní hrdina filmu, pes Gump. „Máme doma pejska. Už druhého jezevčíka. Tím že máme velkou rodinu, děti ho honily, aby mu vzaly hračku, která se má házet a on pro ni má běžet a přinést ji, ale on se to naučil naopak. Nevítá. Sebere hračku a schová se s ní. To je jeho způsob vítání,“ uvedl v zákulisí natáčení Ivan Trojan.

Ostatně ani pes Gump není v soukromém životě bez pána. Tím je Filip Rožek, autor knižní předlohy a spoluproducent filmu. „Když jsem si Gumpa vzal z útulku, dlouho jsem se bál, pustit ho z vodítka. Jednou jsme spolu byli v Táboře u Lužnice, pustil jsem ho a on utekl. Bál jsem se, co se stane, představoval si hrozné scénáře… A pak jsem ho objevil v lese, jak se mi směje, že tam běhám sem a tam a hledám ho. Nakonec jsem místo toho, abych ho honil, začal utíkat. A on začal honit mě. Tak jsme si to tímhle způsobem vyříkali a už mi nikdy neutekl,“ končí happyendem příběh ze života pravého Gumpa FIlip Rožek.

Před pěti lety Rožek spoluzaložil organizaci Se psem mě baví svět, která pomáhá týraným a opuštěným psům najít štěstí. Projekt Gump vznikl právě na základě příběhů psů z této organizace.

Podívejte se, jak například  "Gump" spolu s českými osobnostmi pomáhá týraným a opuštěným psům:

Režisérská sázka na výchovu láskou

Psího bezdomovce se ujal také kameraman i režisér filmu F. A. Brabec. I on musel na začátku soužití projít těžkou zkouškou. „Vzali jsme si domů psa, nějakého odloženého, takzvaně byl zadarmo – čistokrevný ohař. Odjeli jsme do práce, a když jsme se vrátili, byla naše sedačka asi za 25 tisíc korun rozkousaná napadrť. Jediné, na co jste se zmohl, byl smích. ,No ty jsi frajer, jestli ty jsi zadarmo, tak jsem raději mohl dát dvacet tisíc za psa, který by tohle neudělal’,“ vypráví Brabec, který má jinak o výchově psů jasno. Psa by prý nikdy pořádně nepraštil, nemá rád fyzickou výchovu, a proto vychovává dobrotou a láskou.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 9. 2023

Experimenty kombinující kreativitu a technologie mohou vést k možnostem zvýšení vašich příjmů. Jste vnímaví k novým nápadům a ochotní vynaložit úsilí, abyste je využili ve svůj prospěch. Pravděpodobně objevíte nové talenty, o kterých jste nevěděli, že je máte. Tento den je vhodný k tomu, abyste se přihlásili do kurzu, navštívili přednášku nebo vyhledali doučování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.