Životní styl

3. listopadu 2022 08:35

Tomáš Durčák

5 mýtů o másle, kterým stále věříme: Je nezdravé, rychle se kazí a ghí je lepší

Diskuse o tom, které typy potravin jsou, či nejsou zdravé, probíhá prakticky nepřetržitě už řadu dekád. A zrovna máslo si během let postupně vyzkoušelo, jaké to je být „zabijáckým démonem“ i „zázračnou superpotravinou“. Jak už to ale bývá, pravda je někde uprostřed a ne všem na první pohled extrémním názorům se vyplatí věřit. Čemu byste o tomto tradičním tuku rozhodně věřit neměli?

1. Máslo obsahuje typ tuku, který je pro zdraví nejhorší

Asi nejčastější – a mnoho let dokonce propagovaný – mýtus je tvrzení, že tento typ tuku je pro lidské tělo zcela špatný a nezdravý. Pravda však vypadá trochu jinak.

Ano, máslo obsahuje velké množství tuku (minimálně 82 %, aby jej výrobce vůbec mohl nazvat máslem) i nasycených mastných tuků. Zejména ty byly v minulosti označovány za strašáka a viníka kardiovaskulárních onemocnění. Až v nedávné době se objevily studie, které ukázaly, že riziko konzumace másla je mnohem menší, než se předpokládalo – mimo jiné vyvrátily i spojení nasycených mastných kyselin a onemocnění srdce.

Rostoucí cena másla před Vánoci mnoha domácnostem těšícím se na cukroví přidělává vrásky:

Tím nikdo netvrdí, že nasycené mastné kyseliny jsou automaticky zdravé. „Živočišné tuky byly dlouho postaveny do stínu margarínů z důvodu obsahu nasycených mastných kyselin, dnes už se ale ví, že pokud konzumujete hlavně kvalitní rostlinné oleje, rozumné množství živočišných tuků organismu neškodí,“ píše na svém webu Karolína Four, inženýrka v oboru výživy a kvality potravin.

2. Konzumace másla vede k obezitě

Byť má mnoho z nás stále zafixováno, že tuky rovná se tloustnutí a obezita, opět jde o rozšířený mýtus, který už byl vyvrácen. Vědecké studie už před lety paradoxně dokonce ukázaly, že lidé, kteří mají v průměru vyšší příjem tučných mléčných výrobků, například másla, ve skutečnosti čelí nižšímu riziku obezity, ne naopak.

Za mnohem větší problém je u rizika obezity považován například cukr. Samozřejmě stále platí „všeho s mírou“, ale fakt, že ve svém jídelníčku máte máslo, není žádný alarmující problém ani v případě, že se snažíte hubnout a zůstat fit.

3. Máslo příliš dlouho nevydrží a rychle se kazí

Dalším mýtem okolo hojně používaného živočišného tuku je jeho údajná poměrně rychlá kazivost. Nebojte, opravdu není potřeba koupené máslo co nejdříve spotřebovat. Pokud jej uchováváte v lednici, vydrží máslo bez problémů šest až devět měsíců. Za těchto podmínek se nemusíte radikálně obávat ani data spotřeby, cca další měsíc po spotřebě lze máslo bezpečně používat.

Zároveň je možné dobu možného skladování másla ještě prodloužit tím, že jej zmrazíte. Máslo uložené například v sáčku a originálním obalu v mrazáku vydrží ještě mnohem déle, až jeden rok. To vám ostatně potvrdí četné hospodyňky, které si máslo na vánoční cukroví kupují dávno před předvánočním zdražováním a skladují jej právě v mrazničce.

4. Margarín je zdravější volbou než máslo

Máte-li v hlavě zafixováno, že margarín je zdravější než máslo, znamená to jediné. Stali jste se úspěšnou obětí marketingových kampaní nezaložených na pravdě. Skutečnost je totiž mnohdy spíš opačná – různé roztíratelné tuky na bázi másla a margaríny jsou ve skutečnosti pro vaše srdce méně zdravé než samotné máslo nebo minimálně ne zdravější než máslo.

Obsahují totiž transmastné kyseliny neboli ztužené tuky, které jsou průmyslově vyráběny hydrogenací (ztužováním). Tyto silně zpracované tuky jsou pro lidské zdraví ještě horší než nasycené mastné tuky a je vhodné vyhýbat se jim tak hodně, jak je to jenom možné. Reklamám, které tvrdí, že margarín je pro vaše srdce zdravý, proto není radno automaticky věřit, obyčejné máslo je totiž v tomto případě zdravější.

5. Zázrak jménem ghí

Ghí neboli přepuštěné máslo se v posledních letech stalo pro některé zdravím posedlé osoby doslova modlou. Objevily se dokonce informace, že jde o „superpotravinu“, která vám pomůže vyléčit všemožné nemoci, spraví vysoký tlak či cholesterol a posílí imunitu jako nic jiného. Jistou spojitost s těmito tvrzeními má pravděpodobně fakt, že ghí je citelně dražší než máslo a cena za kilogram tohoto „zázraku“ se běžně pohybuje od 300 Kč výše.

„Ne, ghí není zdravé. Je to máslo zbavené vody z bílkoviny, tak jak by to asi udělalo, že by najednou obsahovalo tolik léčivých látek?“ varuje před přílišným optimismem a používáním ghí Karolína Four na svém Instagramu.

„Ani ghí není žádný výživový zázrak, jak se dnes s oblibou tvrdí. Jeho vliv na vyléčení všech známých nemocí, imunitu, tlak a cholesterol je pouhý mýtus. Ghí obsahuje vysoký podíl cholesterolu (máslo obsahuje cholesterol, ale jedná se jen o 82-83% tuk, ghí je 100% tuk), který při zahřívání navíc oxiduje. Oxidovaný cholesterol přispívá ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění ještě výrazněji,“ dodává na svém webu.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.