Ryby, pampeliška i vepřové sádlo. Vědci odhalili 100 nejzdravějších potravin světa
O tom, jaké jídlo je zdraví prospěšné a jaké naopak tělu škodlivé, se vedou letité diskuse. Jednou to jsou tuky, jindy zase sacharidy či cukry. Spousta lidí si poté neví rady, jaké potraviny jsou opravdu ty správné a v jídelníčku by rozhodně chybět neměly. Vědci z Koreje se rozhodli všechny tyto otázky objasnit a sestavili speciální žebříček nejzdravějších potravin, které přispívají k našemu zdraví.
Vědci prozkoumali celou tisícovku různorodých potravin. Systematicky je ohodnotili na základě údajů, jako je obsah potřebných živin, nebo jejich kombinací. Důraz rovněž kladli na obsah vitaminů, minerálů a dalších užitečných látek. Dle vědeckých studií totiž tělu nejvíce prospívá, když jsou tyto komponenty správně „namixované“. Autoři z BBC z nich následně sestavili žebříček těch nejprospěšnějších potravin.
Vepřové sádlo v první desítce
V první stovce žebříčku se objevují zejména zelenina, ovoce, ořechy, ryby a mořské plody. Najdete v něm ovšem i vepřové sádlo, které by do něj většina lidí rozhodně nezařadila.
10. místo obsadila mořská ryba chňapal, která je velmi bohatá na všechny prospěšné živiny, autoři seznamu však upozorňují, že někdy může obsahovat i nebezpečné toxiny. 9. místo patří červené řepě, konkrétně její nati, která je nabitá minerály, vitaminy skupiny B a vitaminem K. 8. místo si zasloužilo sádlo, jež rozhodně patří k nejpřekvapivějším potravinám z celého seznamu.
Podle BBC se jedná o prospěšný zdroj vitaminů skupiny B a minerálů. Vepřové sádlo je přitom méně nasycený a zdravější tuk než sádlo jehněčí nebo hovězí. Rozhodně to ale neznamená, že bychom měli každý den jíst chleba se sádlem a myslet si, že díky němu budeme zdraví. Zejména pro lidi, kteří se snaží redukovat hmotnost, by tato pochutina neměla být běžně konzumovanou potravinou.
Síla semínek
Na 7. místě žebříčku najdeme mangold. Jedná se o listovou zeleninu, která se chlubí nejen vysokým obsahem minerálů a vitaminů, ale také betalainů, rostlinných barviv s antioxidačními účinky. 6. a 5. místo obsadila semínka dýňová, která jsou bohatým zdrojem železa, mědi a manganu, a chia, jež kromě řady vitaminů obsahují vlákninu i bílkoviny a jsou navíc zdravou přísadou, která zasytí a zlepšuje trávení.
4. a 3. místo obsadily opět ryby, konkrétně platýs a okoun mořský. Zejména proto, že jsou zdrojem omega-3 mastných kyselin a jódu. Tuk z rybích jater je navíc bohatý na vitamin A i D. Konzumace rybího masa je zdraví vysoce prospěšná, a to hlavně proto, že snižuje riziko onemocnění kardiovaskulárního systému.
2. místo si zasloužilo exotické ovoce nabité vitaminy s názvem čerimoja. Jedná se o plod láhevníku a je to opravdový skvost, který se řadí mezi nejprospěšnější, ale i nejchutnější vůbec. V obchodech tuto lahůdku nejspíš neseženete, můžete si ji ale vypěstovat i doma.
Jaký je rozdíl mezi potravinami v Česku a Německu?
Vítězem je všem známá a dostupná potravina
Absolutním vítězem se stala potravina, která je všem moc dobře známá. Jedná se o mandle. Jako všechny ořechy obsahují sice hodně tuku, ovšem v podobě mono-nenasycených mastných kyselin, které jsou v přiměřeném množství prospěšné. Jsou navíc zdrojem vitaminu E, vitaminů skupiny B a minerálů, jako je železo, vápník, hořčík nebo zinek. „Mandle prospívají kardiovaskulárnímu zdraví a můžou pomáhat také při cukrovce,“ dodávají autoři žebříčku.
Mezi další výživové jedničky vědci zahrnuli například petržel, řeřichu, vlašské ořechy, mandarinky, hrách, různé druhy ryb (včetně v Česku oblíbeného kapra), jarní cibulku, citrusy, špenát, plody moře, zelí, chilli, kapustu či brokolici.
Seznam 100 nejzdravějších potravin světa
- Mandle
- Čerimoja
- Okouník tichomořský
- Platýs
- Chia semínka
- Dýňová semínka
- Mangold (zelenina podobná špenátu)
- Vepřové sádlo
- Nať z červené řepy
- Chňapal červený (mořská ryba)
- Sušená petržel
- Vločky ze sušeného celeru
- Řeřicha potoční neboli potočnice lékařská
- Mandarinky
- Hrách setý
- Štika obecná
- Treska pestrá
- Jarní cibulka
- Červené zelí
- Treska velkohlavá
- Hřebenatka (mořští mlži)
- Růžový grapefruit
- Pampeliškové listy
- Mražený špenát
- Chilli koření
- Bazalka
- Kapustové listy
- Škeble
- Chilli papričky
- Rapini (listová zelenina)
- Kapusta
- Treska bezvousá
- Treska obecná
- Listy hořčice (brukve sítinovité)
- Římský salát
- Koriandr
- Obecně „bílé ryby“
- Jikry
- Meruňky
- Řeřicha setá
- Čínské zelí
- Mořčák evropský – rybovitý obratlovec
- Sleď
- Petržel
- Čerstvý špenát
- Vlašské ořechy
- Třešně
- Hlávkový salát
- Vigna čínská (druh fazolí)
- Hrachové lusky
- Plantain (zeleninový banán)
- Fazole navy (druh bílých fazolí)
- Letní dýně
- Losos kisuč
- Tuňák obecný
- Holobřiší (rybovití obratlovci)
- Fazol měsíční
- Řapíky a mladé listy rostliny taro
- Zelený salát
- Zelená rajčata
- Červená rajčata
- Paprika
- Pažitka
- Rukola
- Losos nerka
- Makrela
- Grapefruit
- Žluté kiwi
- Zelené kiwi
- Kajenský pepř
- Pórek
- Červený listový salát
- Zelené fazolky
- Okoun
- Pstruh duhový
- Višně
- Losos gorbuša
- Vidlatka (mořská ryba)
- Kumquat (ovoce připomínající miniaturní pomeranče)
- Dýně velkoplodá
- Kapr
- Pomeranč
- Červený rybíz
- Granátové jablko
- Rebarbora
- Jalapeňo papričky
- Zimní dýně
- Mrkev
- Chobotnice pobřežní
- Sušená švestka
- Meloun cukrový
- Vodní kaštan
- Květák
- Brokolice
- Růžičková kapusta
- Kořen lopuchu
- Dýně
- Zázvor
- Fíky
- Batáty (sladké brambory)