Zdraví a nemoci

21. dubna 2024 06:00

Ema Bártová

Bez alkoholu se hubne lépe. Někdy je ale třeba překonat mučivou chuť na sladké

Češi patří mezi národy s nejvyšší spotřebou alkoholu. Na druhé straně je nemálo těch, kteří ho přestávají pít úplně – protože jim je po něm špatně, chtějí zhubnout nebo snížit zdravotní rizika spojená s jeho konzumací. Někdy jim však odhodlání komplikují nečekané věci.

Klidnější spánek, lepší kondice, hladší pleť, nižší hmotnost. To jsou jen některé z benefitů, jež si lidé pochvalují po tom, co sekli s pitím alkoholu. Jenže někdy se dostaví i projevy, které člověk nečekal – třeba mučivá chuť na sladké. S podobnou se někdy potýkají i ti, kteří se rozhodli skoncovat s cigaretami.

Čtěte také: Jediná cigareta vám vezme až půl hodiny života, varuje odbornice na boj s kouřením

Důvod? Třeba ten, že si podvědomě chtějí dát něco, co jim zlepší náladu podobně jako dvojka vína před spaním. Nebo nevědí, co s rukama a nervozitou před pracovním jednáním v situaci, kdy by si dříve dali cigaretu, a tak stres zaženou kouskem čokolády.

To, že vysazení alkoholu vede k vyšší konzumací sladkých jídel, nejsou jen dojmy. Potvrdila to například předběžná studie z roku 2016 – ta ukazuje, že existuje souvislost mezi tím, že člověk právě přestal pít alkohol, a touhou po cukru. Sledovaní lidé si dávali sladkosti více než kdy předtím, snědli například třikrát více čokolády než respondenti, kteří s vínem či pivem nepřestali. Původně přitom měli vztah k cukru stejný. Podle autorů studie to až tak nesouviselo s chutěmi na alkohol, ty se objevovaly taky, ale jindy.

Co se v těle děje při pití alkoholu

Alkohol zvyšuje hladinu glukózy v krvi, což spouští uvolňování dopaminu – hormonu, který vyvolává příjemné pocity a zároveň zmírňuje stres a negativní emoce. Podobně může na někoho fungovat cukr ve sladkostech, který tu zabírá jako náhražka alkoholu, pokud se jím člověk snažil zahánět úzkosti a nepříjemné stavy.

Sacharóza, jednoduchý cukr obsažený v bonbonech a dalších sladkostech, ale také třeba v limonádách, rovněž spouští uvolňování dopaminu. Proto když přestanete pít alkohol, můžete někdy pociťovat zvýšenou chuť na cukr.

„Mozek si zvykl dostávat dávku něčeho, co je mu příjemné. Jakmile zdroj, v tomto případě alkohol, odstraníme, mozek začne hledat jinou věc, která stimuluje centrum potěšení,“ okomentovala touhu po sladkém v případě, že člověk sekne s pitím, americká psychiatrička Carol Weiss v rozhovoru pro webový magazín Women’s Health. Někdy může člověku chybět cukr prostě proto, že v alkoholu je ho hodně a on byl na jeho pravidelný přísun zvyklý a chybí mu i energie z něj.

Přečtěte si také: Alkohol v těhotenství může změnit vzhled dítěte. Co dokáže jedna sklenička?

Intenzivní touha po sladkém se přitom může objevit i u lidí, kteří nikdy nepili alkoholu moc. Na druhou stranu je pravda, že tohle bažení nepotká každého, kdo skoncuje s pitím, a že pokud se tak stane, většina lidí to zvládne ukočírovat. Může to trvat několik týdnů až měsíců, jen výjimečně se to rozvine v jakousi závislost na sladkém.

Proč se bez alkoholu hubne lépe

Lidé často skoncují s alkoholem kvůli obavám o zdraví – ukazuje se, že neexistuje bezpečné množství a že i příležitostné pití například zvyšuje riziko rozvoje různých druhů rakoviny. Ale má to smysl, i když chcete zhubnout a sem tam sklenka nebo půllitr se vám vejdou do limitu denního energetického příjmu.

Mohlo by vás zajímat: Populární léky na hubnutí mají dost vedlejších účinků: Zvracení, průjem i deprese

Ukazuje se totiž, jako například v této studii, že část lidí nezačne hubnout, dokud alkohol neomezí zcela. Jejich metabolismus se totiž věnuje zpracování alkoholu a už nespaluje tuk, zjednodušeně řečeno.

Přestat s alkoholem má i další výhody, protože pokud člověk pije, má tendenci nejíst zdravě a v přiměřeném množství. „Alkohol zvyšuje chuť k jídlu a zároveň snižuje naši kontrolu nad tím, kolik čeho sníme,“ vysvětluje Pavel Suchánek, odborník na výživu. Nemusí přitom jít o nezřízené pití, asi každý si dovede vybavit, kolik se dá sníst třeba tučného sýra k pár sklenkám vína.

Nadměrná konzumace cukrů může vést až k diabetu, který je postrachem Čechů:

Jak omezit chuť na sladké

Nezřízenou touhu po sladkostech může člověk pociťovat, i když zrovna nepřestal pít alkohol. Následující rady proto platí pro všechny.

Pomáhají například aktivity zlepšující náladu, jako je cvičení či trávení času v přírodě nebo s přáteli, a věnování se koníčkům, protože výsledkem bývá zvýšená tvorba hormonů, jako je serotonin, dopamin, endorfiny a oxytocin. Ty všechny mohou pozitivně ovlivnit, jak se cítíme.

Zásadní roli hraje také dostatečný spánek trvající sedm až osm hodin denně. Nutný je i vyvážený jídelníček, který obsahuje komplexní sacharidy (například tmavé pečivo), bílkoviny z libového masa a mléčných výrobků a tuky, a jenž zabrání kolísání hladiny cukru v krvi.

Zdroje: healthline.com, webmd.com, womenshealthmag.com

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 8. 10. 2024

Ve vzduchu je spousta transformační energie, kterou byste měli využít. Možná jste příznivci diety, kterou zahájíte zítra. Když přijde zítřek a je tu obrovské jídlo v podobě pizzy, limonády a hranolků, najednou dieta opět začne zítra. Využijte silnou energii dnešního dne, abyste se tohoto návyku zbavili a provedli ve svém životě skutečnou změnu.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.