6. července 2025 07:00
Ema BártováKolonoskopie je přesnější než test. Strach je zbytečný, na zákrok se můžete nechat uspat
Rakovina tlustého střeva a konečníku patří k těm, na které Češi umírají nejčastěji. Existuje přitom spolehlivá prevence – kolonoskopie, kterou lékaři doporučují všem nad padesát let. Je spolehlivější než dosud používaný test na skryté krvácení. Ale také obávanější, nejde o příjemný zákrok. I to se ale mění, protože stále běžnější je nechat se na zákrok uspat.
Je to podobné jako u mnoha jiných nádorů. Pokud se rakovinu tlustého střeva nebo konečníku podaří díky vyšetření odhalit v počátečních stádiích, šance na úplné vyléčení přesahuje devadesát procent. Právě ono včasné odhalení je zásadní.
Čtěte také: Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věci, ale může vám zachránit život, říká lékař
Metody k tomu vedou v zásadě dvě. Buď test na okultní neboli skryté krvácení do stolice (TOKS), nebo kolonoskopie. První spočívá v tom, že pomocí speciální zkumavky odeberete doma vzorek stolice, donesete do ordinace a lékař hned na místě pomocí jednoduchého testu zjistí, zda krev ve stolici máte, nebo ne. Případně lze zkumavku se žádankou odevzdat v odběrovém místě laboratoře dle pokynů lékaře, k němuž pak dorazí výsledky.
Pokud test potvrdí krev ve stolici, mělo by následovat další vyšetření pomocí kolonoskopie. Nebo se dá jít na kolonoskopii rovnou – při ní se vyšetří konečník a celé tlusté střevo pomocí sondy zaváděné do těla skrz konečník.
Mohlo by vás zajímat: Moderní medicína pro čtyřnožce: Jak laser pomáhá psům zotavit se po úrazech i při chronických bolestech
Dlouhé roky to byl právě test na skryté krvácení, co se doporučovalo jako plošný screening všem lidem od padesáti let výše každý rok, od pětapadesáti pak jednou za dva roky. Drobné, okem neviditelné stopy krve mohou svědčit o tom, že ve střevech je nádor nebo krvácející polyp, z něhož by se nádor mohl vyvinout. Krev nicméně může pocházet i z hemoroidů.
Třetina má rizikový polyp
Test má ovšem své limity. Krvácení objevit nemusí, a přesto se ve střevech může vyvíjet nádor. Proto se nově jako metoda plošného preventivního screeningu doporučuje kolonoskopie, která je mnohem spolehlivější. Pro představu, téměř u třetiny lidí lékaři při kolonoskopii najdou polyp, z něhož by se mohlo vyvinout nádorové onemocnění. Stát se to nemusí, ale bezpečnější je ho odstranit. Na kolonoskopii přitom stačí jít jen jednou za deset let.
„Kolonoskopie je v případě diagnózy rakoviny tlustého střeva nenahraditelná a významně se snižuje úmrtnost, když ji pacient podstoupí včas. Vysoké procento odhalených prekanceróz v podobě nezhoubných polypů, kdy pacient nemusí mít jasné klinické příznaky, je důležitým ukazatelem, že lidé toto vyšetření nemají odkládat,“ vysvětluje lékařka Pavla Adamcová, vedoucí gastroenterologické ambulance brandýské nemocnice.
Přečtěte si také: Blíží se ideální podmínky pro líhnutí komárů. Odborník poradil nejlepší ochranu
Rakovina tlustého střeva a konečníku je jedním z nejčastějších a zároveň nejvážnějších nádorových onemocnění v České republice. Každý rok onemocní přibližně 7 500 lidí a přibližně 3 500 pacientů na tuto nemoc umírá.
Při kolonoskopii lékař přímo vidí sliznici celého tlustého střeva a konečníku. Může ihned odhalit nejen karcinom, ale také přednádorové změny – zejména takzvané adenomatózní polypy – a rovnou je odstranit. Díky tomu je možné rakovině předejít, než vůbec vznikne. A to i tehdy, když polyp nekrvácí a test zaměřený na odhalení stop krve tím pádem žádné riziko neukáže.
Nepřehlédněte: Tichá „epidemie slepoty“: Čechům masivně přibývají oční vady, mladí hrozbu ignorují
Ne všechny nádory ale krvácí pravidelně nebo v takovém množství, aby test vyšel pozitivní. Studie ukazují, že šance se zvyšuje, pokud se test dělá opakovaně. I tak dokáže spolehlivě odhalit jen asi 70 procent nádorů a 40 procent polypů. Vyšší účinnost kolonoskopie ve srovnání s testem na okultní krvácení potvrdila velká randomizovaná studie NordICC, kterou zveřejnil prestižní časopis New England Journal of Medicine. Autoři sledovali více než 84 000 lidí a zjistili, že kolonoskopie snižuje riziko úmrtí na kolorektální karcinom až o padesát procent ve srovnání s populací bez aktivního screeningu.
Řekněte si o narkózu, pokud máte strach
„Pro screeningovou kolonoskopii je třeba se objednat do specializovaného centra na základě žádanky od praktického lékaře nebo gynekologa. V České republice je k dispozici více než dvě stě center pro screeningovou kolonoskopii. Jde převážně o gastroenterologická nebo endoskopická pracoviště,“ říká mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová. Lékař používá přístroj zvaný endoskop k vyšetření celé délky tlustého střeva. Jde o tenký ohebný nástroj, který se zavádí přes konečník. Je vybaven kamerou a světlem, obraz se přenáší ven.
Před zavedením endoskopu se do střeva aplikuje určité množství plynu, aby bylo možné bezpečně zavést endoskop. To může způsobovat nepohodlí, jako je pocit tlaku v břiše podobný zvýšené plynatosti.
Čtěte také: Pozor na led, ale i kávu z džezvy. Lékaři radí, jak se v létě vyvarovat problémů s trávením
Je pochopitelné, že kolonoskopie patří k výkonům, na které se lidem nechce. Vyžaduje, aby člověk zhruba dva dny předem držel přísnou dietu a nakonec musí vypít nápoj přispívající k vyprázdnění, aby byla střeva dokonale čistá a bylo možné je prohlédnout. To vše člověk absolvuje doma, do ambulance přichází na samotný zákrok. Po něm se může zase vrátit domů.
K vyšetření je potřeba žádanka, většinou ji vystavuje praktik. Roztok sloužící k vyprázdnění předepisuje obvykle ambulance, která provádí vyšetření – pokud si můžete vybrat, chtějte ten, jehož stačí vypít dva litry, je to snazší než do sebe dostat obvyklé čtyři litry. Bez kvalitní přípravy nelze bezpečně vyšetřit celé tlusté střevo a vyšetření by pak bylo nutné opakovat.
Mohlo by vás zajímat: Vedra ohrožují miminka na životech, varuje lékařka. Jak nejmenší děti nejlépe chránit?
Zároveň se zajímejte o to, zda bude možné absolvovat vyšetření ve slabší narkóze – většina lidí to vítá. Jen to znamená, že je třeba po vyšetření ještě chvíli zůstat na lůžku a také to, že nebudete ten den moci řídit a například se sami odvézt domů. Rizika komplikací jsou minimální. Obávaná perforace střeva nastává u naprostého minima případů.
Pacienty uklidňuje i lékařka Pavla Adamcová. „Kvalita endoskopů i účinnost léků se neustále zlepšuje. Kolonoskopii vždy provádíme až po podání zklidňující nitrožilní injekce. Ta bývá natolik účinná, že si pacient celý průběh vyšetření nepamatuje. Většinou pociťuje spíše tlak než přímo bolest v podbřišku. Vyšetření trvá přibližně tři čtvrtě hodiny a pokud neodebíráme biopsii, jsou výsledky známy ihned,“ říká. Biopsie znamená, že lékař našel místo, které by mohlo být problematické, odebere z něj vzorek, který se následně pošle k laboratornímu vyšetření.
Přečtěte si také: „Škodlivá“ káva? Lékaři představili její zdravotní benefity. Zmínili i chyby, kterým se vyhnout
Screening, ať už test na okultní krvácení, nebo preventivní kolonoskopie, slouží k vyhledávání pacientů s problémy, které se neprojevují žádnými příznaky. Pokud je lidé mají, měli by se vydat k lékaři co nejdříve. U rakoviny tlustého střeva a konečníku jde zejména o následující projevy: nepravidelná stolice, změna charakteru stolice, příměs krve ve stolici nebo na toaletním papíře, nevysvětlitelné hubnutí a podobně.
Podívejte se na rozhovor z pořadu Co na to vaše zdraví o rakovině střeva a imunitě:
Zdroj: Loono, Mayo Clinic, Cancer