Celebrity

22. března 2023 05:30

Tomáš Durčák

Lásku k prezidentovi Dagmar Havlové předpověděla kartářka. Svatba šokovala celý národ

Sledujte dokument o Dagmar Havlové

Všichni ji máme zafixovanou jako vždy elegantně oblečenou a příjemně vystupující vdovu po prezidentu Václavu Havlovi. Dagmar Havlová však dřív platila za velkou divadelní i filmovou hvězdu. Její nástup do role první dámy se ale neobešel bez kontroverze – stalo se tak totiž ani ne rok po smrti její předchůdkyně Olgy Havlové. V současné době se především snaží udržovat celosvětově naživu Havlův odkaz.

Dagmar Veškrnová, herečka a matka samoživitelka

Dívka z brněnské umělecké rodiny měla zdánlivě svou životní dráhu již odmalička jasnou. Brněnská opereta, Divadlo na provázku, Divadlo Jiřího Wolkera, Semafor, Divadlo na Vinohradech. Zde všude postupně herecká hvězda, tehdy ještě Dagmar Veškrnové, jen a jen stoupala. V roce 1975 se také provdala za svou první lásku, Radvíta Nováka, s nímž má dceru Ninu, dnes soudkyni.

Otevřenou zpověď Dagmar Havlové při příležitosti jejího životního jubilea sledujte 22. března speciální vydání pořadu Showtime!

Byť sňatek po pěti letech skončil rozvodem a z Dagmar se stala matka samoživitelka, s manželem se rozešla v dobrém. A když v roce 2015 umíral na srdeční chorobu, byla v jeho posledních chvílích u něj. „Jsem šťastná, že mi Bůh dovolil držet ho za ruku, když se odebral k němu,“ svěřila se posléze Havlová na sociálních sítích. To už se však nacházela v úplně jiné fázi svého života, která má svůj prvopočátek vlastně až na začátku 90. let.

Kartářka jí vyvěštila vztah s politikem a novou úlohu

Tehdy se jí totiž přihodila zvláštní věc – kartářka Věra Kubísková jí předpověděla, že nepovedeným prvním manželstvím nic nekončí a čekají ji velké věci. „Čeká vás velká osudová láska s mužem-politikem, který má významné společenské postavení. Váš život čekají velké změny, přerušíte hereckou kariéru a vydáte se vstříc nové úloze,“ dozvěděla se tehdy Dagmar z věštby.

Když se tak na podzim roku 1996 poprvé ukázala ve společnosti po boku čerstvě ovdovělého prezidenta Václava Havla, možná tomu sama nevěřila stejně jako široká veřejnost. Ještě v prosinci téhož roku čekal prezidentovo okolí šok. Krátce po operaci nádoru na plicích, kdy mu šlo o život, totiž svým spolupracovníkům oznámil, že se chce podruhé oženit.

První dáma, která změnila názor konzervativních Čechů

„Koncem prosince 1996 si nás zavolal na kliniku. Seděl na posteli, vedle něho Dagmar Veškrnová v modrých šatech a oba se tvářili spiklenecky. Čekali jsme, co nám řekne. Prezident začal, jak měl ve zvyku, dost rozvláčně, ale najednou to přišlo. ‚Rozhodli jsme se, že se ožením. Tady s Dášou.‘ ‚Proč?‘ Vypadlo ze mě. ‚Protože se máme rádi,‘ odpověděl,“ vzpomíná na onen šokující moment ve své knize jeho tehdejší mluvčí Ladislav Špaček.

Na rady, aby se sňatkem ještě počkal, neboť ani ne před rokem pochoval svou první ženu Olgu, a tak se svatba příliš nehodí, Havel nedbal. A byť Dagmar dle Špačka opravdu miloval a věřil v její popularitu, následná kritika ze strany Čechů jej velmi zarmoutila. „Doufal, že Dagmar bude u veřejnosti oblíbená. To hluboké zklamání, že se to nepodařilo, se na něm podepisovalo a bezpochyby tím trpěl jeho zdravotní stav,“ popsal Špaček. Své si prožila i nová první dáma. Ta musela kromě nelibosti veřejnosti přivřít oči i před minimálně jednou Havlovou milenkou.

Nakonec se jí však podařilo něco nevídaného. Během prvních let v pozici první dámy dokázala prakticky beze zbytku smazat svou image střelené holky z filmů a divadla. Místo toho se z ní stávala elegantní žena s vybraným chováním a vždy perfektním oděvem. „Stala se z ní dáma, kterou všude na světě přijímali s úctou i respektem, zatímco důstojně reprezentovala naši zemi,“ popsal pochvalně Špaček, jak se Dagmar se svou rolí s grácií poprala. A že jí tento um vydržel až dodnes, všem opět s přehledem ukázala při nedávné inauguraci Petra Pavla.

K hlavní náplni Dagmar Havlové dnes patří filantropie a snaha zachovat unikátní odkaz Václava Havla, který se těšil respektu a uznání napříč celým světem. Činí tak nejen prostřednictví nadace Vize 97, ale také díky Knihovně Václava Havla a svému členství v řadě dalších českých i zahraničních charitativních organizací. Podporuje také projekt Lavička Václava Havla – v roce 2021 se účastnila například odhalení lavičky v hlavním městě Peru.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.