Nechutná vám zdravé jídlo? Ať už za váš odpor může rodina nebo vy sami, jde to změnit
Nemá smysl nutit se do potravin a jídel, která vyloženě nesnášíte. Obecně se ale můžete naučit jíst zdravě a tak, aby vám jídlo zároveň chutnalo. Zdroj: iStock
Asi každý z nás zná nějakého zarytého odpůrce zdravého stravování, který vše „zdravé“ sabotuje a vždy si dá raději pivo, bůček a cigaretu. Toho ke změně jen tak nepřesvědčíte, zvlášť když budete používat to zakleté slovo „zdravý“. Všem ostatním, kteří by rádi jedli zdravě, ale mají pocit, že jim to nechutná, může pomoci některý z následujících tipů.
Veškerá nechuť jedince ke zdravému jídlu může pramenit z různých zkušeností, klidně už z raného dětství, kdy dítěti rodiče něco nutili, nebo z období, kdy se opakovaně a neúspěšně snažil zhubnout. Došlo tak k vybudování určitého vztahu k jídlu, který možná není nastaven úplně vhodně, a tak si jím daný člověk sám v průběhu života ubližuje a škodí, a později může negativně ovlivnit i vztah k jídlu u svých dětí.
Nikdy není od věci poradit se s odborníkem, například psychoterapeutem se zaměřením na stravování a poruchy příjmu potravy. A možná vám pomohou také některé z těchto bodů, pokud se v nich najdete:
1. Do kategorie „zdravé“ zahrnujete jen malou část potravin
Velkou chybou, kterou dělá mnoho lidí a není se čemu divit, je, že do kategorie „zdravá strava“ zahrnují jen malou část potravin. Může za to velké množství samozvaných odborníků na výživu, ale i to, že se informace o výživě zkrátka vyvíjely. Byly doby, kdy byl například jakýkoliv tuk považován za špatný, nebo vejce za zdroj škodlivého cholesterolu.
Tip: V první řadě je tedy důležité oprostit se od rozdělování potravin na zdravé a nezdravé. Nezdravé je totiž vždy jen množství. Jsou samozřejmě potraviny, které bychom nemuseli jíst vůbec, protože tělu nic hodnotného nedají – například fast food a smažená jídla, vysoce průmyslově zpracované cukrovinky nebo alkohol. Ale pokud vám chutnají, jejich konzumace vám dělá radost nebo ji máte spojenou se setkáváním s přáteli? Pak do vašeho jídelníčku patří a měli byste se jen soustředit na to, aby tvořily jeho doplňkovou část, ne základ. Člověk, který má zdravou životosprávu a vyvážený pestrý jídelníček (řekněme zhruba z 80 %), si klidně může dát čas od času fast food, zákusek nebo pár drinků na večírku (zbývajících 20 % jídelníčku), aniž by jeho zdraví či hmotnost nějak utrpěly.
2. Máte zdravé jídlo spojené s hubnutím a hladověním
Nechuť ke zdravému jídlu také často pramení z toho, že jej máme spojené s hubnutím a určitou formou omezování. Při redukci hmotnosti totiž mnoho lidí hlad pocítí, alespoň než si na nový režim zvykne. Nebo si během redukce hmotnosti dovolí jen velmi omezený výběr potravin, což souvisí s bodem výše. Hubnutí ale není jen o suchém kuřecím masu se zeleninou.
Tip: Pokud chcete zhubnout, více než jindy platí, že je důležitá pohybová aktivita (energetický výdej), který by měl převažovat nad tím, co sníte (energetickým příjmem). Samozřejmě není vhodné počítat jen kalorie a naordinovat si například náročný tréninkový plán, ke kterému si vypočtete „povolené“ množství jídla v podobě fast foodu a coly. Podívejte se na jídelníček jako celek a zvažte, kde by se dalo ubrat (například slazené nápoje, sladkosti a různé pochutiny), a kde naopak přidat (bílkoviny, celozrnné obiloviny, zelenina a ovoce, …). Když se ve svém životním stylu zorientujete a dobře ho nastavíte, nemusíte se bát, že byste si kvůli touze po zhubnutí už nikdy nemohli dát kousek čokolády nebo sklenku vína.
Podívejte se také na rady a tipy, jak úspěšně zhubnout:
3. Jíte „zdravé jídlo“ jen za trest
Ani přehnané počítání kalorií není zdravé, někdo tak snadno může sklouznout k tomu, že se přehnaně trestá za každý nesplněný úkol. „Nešla jsem běhat nebo cvičit, a tak nebudu večeřet,“ nebo „Neodolala jsem a snědla jsem pizzu, tak to musím strávit hodinu na páse a zítra budu jíst jen zeleninu“.
Tip: Nepřepočítávejte pohyb na stravu a netrestejte se. Jídlo je tu proto, abychom ho jedli (ideálně s chutí a s radostí) a pohyb je tu proto, abychom se hýbali – také s radostí, a ne za trest. Jakmile se naučíte, že je salát trest za vaši neaktivitu, těžko ho budete jíst s chutí, přestože jinak máte třeba zeleninu rádi. Zkuste najít vyváženou cestu, kdy budete dělat aktivitu, která vás baví a doplňovat ji pestrými jídly, která by vám ale měla i chutnat.
4. Jedete jen podle programu všechno nebo nic
Pokud se někdo do všeho vrhá po hlavě, je pravděpodobné, že i v případě životního stylu to bude podobné: „Od zítřka držím dietu, proto budu jíst jen maso, rýži a saláty a pít vodu. Jinak nic.“ Jak dlouho to může vydržet? Jistě, někdo to opravdu pár měsíců zvládne (nebo i déle) a nemá s podobným režimem problém. Ale to nejspíš nebude ten, kdo se považuje za člověka, který nemá rád zdravé jídlo.
Tip: Zkuste už výše zmíněné pravidlo 80:20. Zkuste si nastavit jídelníček, kdy se budete minimálně z 80 % stravovat „zdravě“ a podle plánu a z 20 % si dopřejete i jiné potraviny a nápoje, které vám chutnají.
5. Málo kombinujete nebo jídlo nikdy dostatečně nedochutíte
Všeobecná představa o zdravé stravě je taková, že jde primárně o zeleninu, maso připravené na přírodno nebo přílohy mdlých chutí, jako je suchá rýže nebo brambory. Je to ale podobný mýtus jako v prvním bodě. Jednak je zdravá strava mnohem pestřejší a může zahrnovat všechny potraviny a jídla (jak už bylo zmíněno, závisí to hlavně na množství), a i kdybyste zrovna měli na talíři „jen“ maso se zeleninou a rýží, můžete ho tak skvěle dochutit, že nebude mdlé ani suché.
Mohlo by vás zajímat: Statisíce lidí nevědí, že se jim rozjíždí cukrovka. Díky brzkému odhalení se dá zastavit
Tip: Zkoušejte a experimentujte. Používejte omáčky, vývary, bylinky, koření, kombinujte… Omáčky nejsou jen ty v plastových lahvích z obchodu, naopak mnohem lépe jídlo dochutíte například omáčkou ze zeleninového základu (například z rajčat nebo kořenové zeleniny), mnoha pokrmům dodá chuť dobře připravený vývar, který můžete skladovat i v mrazáku, rýži nebo jinou přílohu můžete oživit kombinací s luštěninami, zeleninou, obilovinami a podobně.
Pro představu můžete srovnat dvě verze kuřete s rýží: 1. Kuřecí prsa připravená na sucho na pánvi + vařená rýže ve vodě + ledový salát a rajče; 2. Kuřecí prsa na kousky připravená na nepřilnavé pánvi s krájenými rajčaty a bylinkami + rýže, kterou slijete těsně před uvařením a poté ji dovaříte ve vývaru a dochutíte, můžete přidat například spařené špenátové listy. (Druhé jídlo rozhodně nebude suché ani mdlé.)
6. Váš jídelníček neobsahuje dost živin, a tak máte chutě
Lidé, kteří mají často chutě na něco sladkého nebo na chipsy nebo oříšky, mívají často společné to, že jejich strava není dostatečně výživná a nikdy nejsou úplně nasyceni. A to i v případě, kdy snědí jídlo, které považují za zdravé, například ovesnou kaši k snídani nebo salát či těstoviny k obědu. Neustálé chutě a ujídání pak můžou vést k tomu, že člověk po ničem jiném netouží a ono „zdravé“ jídlo mu nestačí a nepřijde mu dost chutné.
Tip: Základem nutričně bohatého jídla, které vás kvalitně zasytí, jsou bílkoviny, komplexní sacharidy a zdravé tuky. Jakmile vám opakovaně některé z těchto živin chybí, můžete mít neustále pocit, že se potřebujete něčím „dojíst“ nebo si dát „něco sladkého na dobití energie“. Ovesná kaše sice může vypadat, že je sytá a výživná, ale pokud si dáte jen vločky s trochou mléka a ovocem, postrádá dostatek bílkovin i tuku – přidejte proto například mléčný výrobek, jako je bílý jogurt nebo tvaroh. Těstoviny si zakápněte rostlinným olejem a přidejte maso, vejce a tuňáka nebo dostatek sýra, pokud nejíte živočišné produkty, tak alespoň luštěniny či tofu. A také v případě salátů platí, že samotná zelenina nestačí – přidejte opět zdroj bílkovin a tuku.
7. Máte otupělé smysly
Především ti, kteří kouří, pijí alkohol nebo jsou zvyklí na hodně slaná, kořeněná a výrazná jídla, mohou mít pocit, že je „zdravé jídlo“ mdlé. To může být pravda a v tom případě je potřeba pokrmy v první řadě správně připravit a dochutit (viz bod 5). Pokud jsou ale smysly (konkrétně chuť a čich) opravdu otupělé, bude potřeba nějaký čas na to, abyste si zvykli na „přirozenou“ stravu a její chuť.
Tip: Ze spektra „zdravé potraviny“ si vybírejte ty, které máte zároveň rádi. Nepřehánějte to se solením a slazením, omáčkami a dresinky… Zkuste se postupně zbavit (nebo alespoň omezit) kouření, alkohol, slazené sycené limonády, uzeniny, fast food, chipsy a další vysoce průmyslově zpracované potraviny včetně sladkostí a znovu získat schopnost vnímat opravdovou chuť potravin. Pokud například lidé na nějakou dobu přestanou jíst cukr, sladkosti a veškerá sladká jídla, cítí pak sladkou chuť i u obyčejného mléka, které obsahuje mléčný cukr (laktózu). Snáze se pak zbavíte nadbytku cukru v jídelníčku a nahradíte ho třeba ovocem.
Zdroj: Autorský článek (autorka je Ing. v oboru Výživa a potraviny)