Odbornice na etiketu o svatbách: 5 pravidel, která musí dodržovat všichni hosté

Den jak sen (3) - First look

Každá významná událost má svoje pravidla, která by hosté měli dodržovat, a svatba rozhodně není výjimkou. Alespoň základní znalost toho, co by se mělo plnit a co by se naopak dělat nemělo, vás může ochránit před faux-pas a případným zkažením celého dne. Odbornice na etiketu proto promluvila o pěti zásadních úkolech všech hostů.

Svatby jsou mnohdy největší a nejzásadnější událostí v životech dvou milujících se lidí. Přípravy jsou pro ženicha i nevěstu stresující a náklady na oslavu lásky často šplhají i do statisíců. Proto je podstatné vědět, jak se na takové události chovat a nezkazit ji sobě, ostatním přítomným a především novomanželům.

Newyorčanka Mariah, zakladatelka a majitelka společnosti Old Soul Etiquette, je odbornicí na etiketu. Podělila se o pět zásadních rad pro svatebčany, jejichž uposlechnutí významně sníží riziko faux-pas a díky kterým takto velká událost může proběhnout zcela bez problémů.

Potvrzení účasti

Jakmile obdržíte pozvánku na svatbu, začínají povinnosti související s vaší přítomností. „Vždy potvrďte účast a ujistěte se, že tak konáte zavčasu,“ poradila Mariah deníku The Sun. Ženich s nevěstou kvůli organizaci potřebují vědět, s kým mohou počítat a s kým nikoliv. To jim výrazně ulehčí práci. To ostatně potvrzují i páry z dokureality Den jak sen, která vás provede každé pondělí večer na Primě nebo zpětně on-line přípravami jedné originální svatby.

Doprovod

Příchod s nečekaným, nebo dokonce se zcela neznámým člověkem by novomanžele nepotěšil. „S doprovodem dorazte jen v případě, že jste k tomu dostali svolení. Velmi dobře si vyberte, koho s sebou vezmete,“ radí odbornice na etiketu.

Dochvilnost

Na takové události, jakou je svatba, bývá každý krok pečlivě naplánován a vše začíná na čas, od samotného obřadu až po hostinu. „Buďte včas všude, kde máte být na určitou hodinu,“ apeluje Mariah.

Oblečení

V žádném případě není přípustné, aby někdo ze svatebčanů v tento velký den zastínil samotnou nevěstu. „Jako host rozhodně nepřicházejte oblečeni v bílé barvě, v některých kulturách ani v červené,“ říká nekompromisně žena, která je certifikovanou koučkou etikety.

Fotografie

Svatba je radostnou událostí, kde se hojně fotografuje a natáčejí videa. Zásada, na kterou spousta lidí zapomíná, se týká sociálních sítí. „Nesdílejte na internetu žádné fotografie ze svatby, dokud tak neučiní samotní novomanželé,“ dodala Mariah s tím, že radost ze zveřejnění prvních detailů ze svatby by měla zůstat privilegiem nevěsty a ženicha.