Seriály a filmy

19. října 2015 01:00

Iva Kropáčková

CO DĚLAT, KDYŽ... se majitel bytu, který mi pronajímá, dožaduje klíčů. Má na to právo?

Majitel bytu chce zřejmě řešit rozbitý vztah s manželkou u nájemnice. Jak vyřešit nepříjemný problém? Jde to?

Dotaz: Mám velký problém s majitelem bytu, od kterého mám pronajatý na jeden rok byt. Je mi 28 let, jsem svobodná a pan majitel je čerstvě rozvedený. Před týdnem mě navštívil a chtěl klíče od bytu. Prý na ně má jako majitel bytu nárok. Odmítla jsem mu je dát a tak denně na mě zvoní a dožaduje se pod různými záminkami vstupu. Má na to právo? Co mám dělat? Mám se raději odstěhovat?

Odpověď: Majitel na klíče od bytu nárok nemá, pokud jste si ale nesjednali ve smlouvě jinak. Dle § 2219 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen "o.z.") má nájemce pouze povinnost umožnit pronajímateli v nezbytném rozsahu prohlídku věci, jakož i přístup k ní nebo do ní za účelem provedení potřebné opravy nebo údržby věci za podmínky, že to pronajímatel oznámí nájemci předem v přiměřené době. Předchozí oznámení se nevyžaduje, je-li nezbytné zabránit škodě nebo hrozí-li nebezpečí z prodlení.

Hypotéka od 1,69 % Přehled nabídek českých bank během jedné minuty

Jako nájemce jste povinna umožnit pronajímateli vstup do bytu pro kontrolu stavu bytu, ovšem vždy jen za vaší přítomnosti a po předchozí domluvě. Domnívám se ale, že takové zásahy nesmí být zcela nepřiměřené jak je tomu ve Vašem případě, kdy se situace jeví jako porušování práva na ochranu Vašeho majetku a soukromí. Nájem na dobu určitou lze vypovědět (kromě důvodů případně sjednaných ve smlouvě) z důvodu stanoveného v § 2287 o.z., tj. z důvodu nastalé změny okolností z nichž strany při vzniku závazku ze smlouvy o nájmu zřejmě vycházely. Na danou situaci se ale jeví vhodnějším řešením využití § 2232 o.z., tedy výpověď nájmu z důvodu zvlášť závažného porušení povinností pronajímatele.

ONLINE PORADNA: Máte problém, se kterým si nevíte rady? Zeptejte se advokáta online (bez nutnosti zveřejnění). Vstupte do naší Právní poradny.

Na otázky v naší poradně odpovídá advokát Mgr. et Mgr. Viktor Fojt, zakládající partner advokátní kanceláře Fojt | Kocour. Působí také jako hlavní advokát pro internetovou aplikaci, která nabízí právní dokumenty snadno a jednoduše: www.generatorsmluv.cz.

SMLOUVA RYCHLE, JEDNODUŠE, SE ZÁRUKOU... Hrozí vám exekuce? Potřebujete prodat nebo koupit dům či auto? Chcete pronajmout byt? Budete se rozvádět? Většina životních situací se musí vyřešit podpisem na smlouvě... Běžné právní dokumenty už ale nemusíte řešit s advokáty, aby byly naprosto v pořádku. Na Prima Rádci máte možnost získat právní dokumenty pro nejrůznější situace, navíc jen během několika minut. Smlouvy stojí od 50 do 300 korun. Prvních 100 zájemců od nás navíc získá kredit 200 korun na vygenerování jakýchkoliv právních dokumentů. Kredit získáte po registraci zde.

Zodpovězené dotazy:

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek
Štítky smlouvy

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 9. 2023

Vaše mysl dnes bzučí jako pilná včela, Berani. Udržujte si lehkou a společenskou atmosféru. Nezaobírejte se příliš detaily. Možná máte tendenci dělat si starosti s výsledky, ale pravdou je, že problémy se vyřeší docela dobře samy, pokud si zachováte jasný pohled na své cíle. Není tak důležité, jak se tam dostanete, jako to, kam chcete dojít.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.