zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Štědrý den: Co přináší štěstí, co smůlu - přes den i u večeře

Štědrý den: Co přináší štěstí, co smůlu
Autor: profimedia.cz Štědrý den: Co přináší štěstí, co smůlu
cernanm , Vydáno: 22.12.2020
Vánoční tradice bychom měli tvrdošíjně dodržovat. Jistě si nepřejete, aby byla vaše štědrovečerní domácnost, stejně jako ve všední dny, podobná spíše kanceláři, kdy manžel hledí do tabletu, dcera do mobilu a syn je ponořen do počítačových her.

reklama

Proto doporučujeme oprášit staré zvyky, které dodají svátkům tajemné kouzlo a dopřejí vám aspoň na chvíli zapomenout na to, v jak moderní době žijeme.

Větvička jmelí

Ta nesmí chybět. Dobře si ji prohlédněte. Čím více bílých bobulek objevíte, tím bude větší vaše štěstí v novém roce. Naši předkové také věřili, že jmelí je magická rostlina, schopná vyvolat lásku a dokonce ji i udržet. Potká-li muž dívku pod zavěšeným jmelím, smí ji políbit. Po polibku utrhněte bobulku, ale nesmí se utrhnout všechny. Alespoň jednu si schovejte až do dalších Vánoc, to aby z domu neodešla láska. V Irsku bylo jmelí upevněné nad vchodem pozvánkou k štědrovečerní večeři pro poutníky a naopak mělo zabránit ve vstupu zlým čarodějnicím a záludným duchům.

Jablíčka a ořechy

Naštěstí stále ještě dost známým zvykem je věštění z jablíček. Kdo jablko rozkrojí a uvidí hvězdičku, může si oddechnout, příští rok bude krásný jako z pohádky. Horší je, objeví-li se křížek. Jde o vážné varování, dotyčnému hrozí přinejmenším nemoc. Podobně se hádala budoucnost z vlašských ořechů. Když se po rozlousknutí ukázalo zdravé a svěží jádro, znamenalo to radost a štěstí. Černý vnitřek ořechu předznamenával nepříjemnosti a smutek. Do skořápek se pak umístila svíčka a skořápky se položily do nádoby z vodou. Z toho, jak si takto vzniklá lodička počínala,naši předkové rovněž předpovídali budoucnost.

Házíme střevíci a slupkami

Chcete, aby vás po celý následující rok měli všichni rádi? Pak si o Štědrý den namažte tváře medem. Dívky by neměly zapomínat na házení střevícem. Postaví se zády ke dveřím, do pravé ruky vezmou střevíček a hodí jej za sebe. Pokud obuv dopadne špičkou ke dveřím, děvče se do roka vdá. Chce-li se svobodné děvče dovědět, za koho se provdá, stačí oloupat jablko tak, aby vznikla jedna dlouhá spirála. Spirálou třikrát zatočte nad hlavou a nechte ji spadnout. Na zemi poté (při troše fantazie) uvidíte písmeno, kterým začíná jméno vašeho nastávajícího. Oloupané jablíčko potom rozkrojte na tolik dílů, kolik osob sedí u slavnostního stolu. Každý ať svůj dílek sní. To mu zaruší, že i kdyby zabloudil, najde cestu zpět k těm, s nimiž jedl jablko.

U vánočního stolu

I tady se otevírala šance pro vdavekchtivé. Bylo třeba schovat si patky od vánočky, ale aby se dívka do roka provdala, musela jich nashromáždit devět. Pozor, u štědrovečerní tabule a vůbec o Štědrý den byste u sebe neměli mít nic, co vám nepatří. Přináší to smůlu. Ke stolu se usedá až s první hvězdičkou na obloze, až ta symbolicky ukončuje půst. Pokud je počet stolujících lichý, rychle prostřete ještě pro jednoho. Smrt prý chodí před večeří na kontrolu. Kde je prostřeno pro lichý počet osob, tam existuje nebezpečí, že si zubatá do roka pro někoho přijde. Než naši předkové usedli k štědrovečerní tabuli, stoupli si bosou nohou na ležící sekeru, což jim zajistilo, že je nebudou po celý následující rok bolet nohy.

Mohlo by vás také zajímat:

 

Dejte si na svátečním prostírání záležet trochu víc. Uvidíte, že vám pak i večeře bude víc chutnat.

Kouzlo štědrovečerního stolu: Opravdu si ho umíte vychutnat?

Cukroví si klidně dejte, ale pokaždé jen pár kousků a pořádně si je vychutnejte

Nechcete přes Vánoce přibrat? Zapojte selský rozum!

Horký cider můžete podávat v hrníčku nebo stylově, ve vydlabaných jablkách

Zapomeňte na svařák nebo grog. Zkuste horký cider!

 

-em-

reklama

Související témata: Vánoce , tradice , Štědrý den , štědrovečerní večeře , Vánoce 2016 , pověra , vánoční svátky

reklama

Přečtěte si také

reklama