22. prosince 2020 07:00
Martina ČerňanskáŠtědrý den: Co přináší štěstí, co smůlu - přes den i u večeře
Štědrý den: Co přináší štěstí, co smůlu Zdroj: profimedia.cz
Vánoční tradice bychom měli tvrdošíjně dodržovat. Jistě si nepřejete, aby byla vaše štědrovečerní domácnost, stejně jako ve všední dny, podobná spíše kanceláři, kdy manžel hledí do tabletu, dcera do mobilu a syn je ponořen do počítačových her.
Proto doporučujeme oprášit staré zvyky, které dodají svátkům tajemné kouzlo a dopřejí vám aspoň na chvíli zapomenout na to, v jak moderní době žijeme.
Větvička jmelí
Ta nesmí chybět. Dobře si ji prohlédněte. Čím více bílých bobulek objevíte, tím bude větší vaše štěstí v novém roce. Naši předkové také věřili, že jmelí je magická rostlina, schopná vyvolat lásku a dokonce ji i udržet. Potká-li muž dívku pod zavěšeným jmelím, smí ji políbit. Po polibku utrhněte bobulku, ale nesmí se utrhnout všechny. Alespoň jednu si schovejte až do dalších Vánoc, to aby z domu neodešla láska. V Irsku bylo jmelí upevněné nad vchodem pozvánkou k štědrovečerní večeři pro poutníky a naopak mělo zabránit ve vstupu zlým čarodějnicím a záludným duchům.
Jablíčka a ořechy
Naštěstí stále ještě dost známým zvykem je věštění z jablíček. Kdo jablko rozkrojí a uvidí hvězdičku, může si oddechnout, příští rok bude krásný jako z pohádky. Horší je, objeví-li se křížek. Jde o vážné varování, dotyčnému hrozí přinejmenším nemoc. Podobně se hádala budoucnost z vlašských ořechů. Když se po rozlousknutí ukázalo zdravé a svěží jádro, znamenalo to radost a štěstí. Černý vnitřek ořechu předznamenával nepříjemnosti a smutek. Do skořápek se pak umístila svíčka a skořápky se položily do nádoby z vodou. Z toho, jak si takto vzniklá lodička počínala,naši předkové rovněž předpovídali budoucnost.
Házíme střevíci a slupkami
Chcete, aby vás po celý následující rok měli všichni rádi? Pak si o Štědrý den namažte tváře medem. Dívky by neměly zapomínat na házení střevícem. Postaví se zády ke dveřím, do pravé ruky vezmou střevíček a hodí jej za sebe. Pokud obuv dopadne špičkou ke dveřím, děvče se do roka vdá. Chce-li se svobodné děvče dovědět, za koho se provdá, stačí oloupat jablko tak, aby vznikla jedna dlouhá spirála. Spirálou třikrát zatočte nad hlavou a nechte ji spadnout. Na zemi poté (při troše fantazie) uvidíte písmeno, kterým začíná jméno vašeho nastávajícího. Oloupané jablíčko potom rozkrojte na tolik dílů, kolik osob sedí u slavnostního stolu. Každý ať svůj dílek sní. To mu zaruší, že i kdyby zabloudil, najde cestu zpět k těm, s nimiž jedl jablko.
U vánočního stolu
I tady se otevírala šance pro vdavekchtivé. Bylo třeba schovat si patky od vánočky, ale aby se dívka do roka provdala, musela jich nashromáždit devět. Pozor, u štědrovečerní tabule a vůbec o Štědrý den byste u sebe neměli mít nic, co vám nepatří. Přináší to smůlu. Ke stolu se usedá až s první hvězdičkou na obloze, až ta symbolicky ukončuje půst. Pokud je počet stolujících lichý, rychle prostřete ještě pro jednoho. Smrt prý chodí před večeří na kontrolu. Kde je prostřeno pro lichý počet osob, tam existuje nebezpečí, že si zubatá do roka pro někoho přijde. Než naši předkové usedli k štědrovečerní tabuli, stoupli si bosou nohou na ležící sekeru, což jim zajistilo, že je nebudou po celý následující rok bolet nohy.
Mohlo by vás také zajímat:
-em-