Celebrity

20. března 2023 10:53

David Laštovka

Luděk Munzar dlouho nemohl přijít na jméno Miroslavu Donutilovi. Co si udělali?

Luděk Munzar, od jehož narození právě uplynulo 90 let, patřil k hereckým legendám. Býval velmi upřímný a otevřený. Když se mu něco nepozdávalo, dokázal se ozvat. Dlouhá léta například nemohl přijít na jméno mladšímu kolegovi Miroslavu Donutilovi. Proč?

Spor mezi Luďkem Munzarem a Miroslavem Donutilem započal v roce 1990, kdy do Národního divadla jako šéf činohry nastoupil Ivan Rajmont. Ve zlaté kapličce se snažil nastolit nový řád. Nejenže měnil stávající repertoár, ale rovněž přivedl mladou generaci herců z mimopražských divadel. Mezi nimi byl i Donutil, který do té doby působil v brněnském divadle Husa na provázku.

A právě s angažováním Miroslava Donutila Munzar se svou manželkou Janou Hlaváčovou, kteří v té době patřili k hvězdám souboru, zásadně nesouhlasili. „Tehdy mě navštívili a jako ministra kultury mě přímo zapřísáhli, abych proces vrůstání sklepního divadla, ve kterém tenkrát hrál pan Donutil, do Národního divadla nedopustil, abych ho zastavil. Rozhodnutí jsem však ponechal na panu Rajmontovi. Pro pana Donutila byly začátky v Národním divadle poměrně složité. Slyšet o sobě pochybnosti od tak velkých umělců, to může s člověkem a jeho sebevědomím zatraceně zahýbat,“ prozradil v cyklu Neobyčejné životy někdejší ministr kultury Milan Uhde.

Patnáct let nenávisti

Zatímco Donutil v Národním divadle zůstal a postupem let se vypracoval v hlavní hereckou tvář zlaté kapličky, Munzar s Hlaváčovou z něj znechuceně odešli. „Můj vztah k Národnímu divadlu byl obrozenecký, národovecký a oni tam začínali hrát jako v malém sklepním divadle. Národní divadlo, jen ta budova, to je součást našeho kulturního dědictví. Jestli někdo tu tradici ironizuje a posmívá se jí, tak se posmívá svým předkům,“ vysvětloval své důvody Luděk Munzar.

Dlouhých patnáct let nemohl Donutilovi přijít na jméno. Nakonec si ale k sobě cestu přece jen našli. I Luděk nakonec uznal, že se v Miroslavovi zmýlil. Ten svůj talent prokázal například v inscenaci Sluha dvou pánů, v níž doslova exceloval. V Národním měla premiéru v roce 1994 a hrála se až do roku 2016. „S panem Munzarem jsme si sedli ke stolku, dali si kávu. Všechno jsme si vypovídali, došlo ke krásnému porozumění a mávnutí rukou,“ prohlásil Miroslav Donutil pro Český rozhlas.

Luděk Munzar, milovník letectví a automobilových závodů, zemřel po dlouhé těžké nemoci ve spánku v lednu roku 2019. Bylo mu 85 let.

Sdílejte článek
Štítky divadlo nenávist herec Miroslav Donutil Jana Hlaváčová Luděk Munzar Ivan Rajmont Národní divadlo v Praze Divadlo Husa na provázku kaplička Milan Uhde

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 6. 6. 2023

Díky společenským událostem nebo skupinovým aktivitám byste se mohli dostat do kontaktu s mnoha lidmi, Berani, a to jak s blízkými přáteli, tak s náhodnými známými. Do vašeho života může vstoupit nová osoba, která pro vás bude mít zásadní význam. Mohou se objevit záležitosti, které vás silně ovlivňují, a vy pravděpodobně nebudete váhat s vyjádřením svých názorů. To je v pořádku, protože budete taktní a ostatní ocení vaši upřímnost.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.