Česko je špičkou v umělém oplodnění, může ho hradit i pojišťovna. Kdy máte nárok?

České páry, kterým se z různých důvodů nedaří počít potomka, dnes mají k dispozici řadu moderních postupů asistované reprodukce. Ženy podstupující umělé oplodnění navíc za určitých podmínek mohou mít celý proces proplacen ze zdravotního pojištění, a to i opakovaně.

Metody umělého oplodnění prošly za poslední více než půlstoletí v Česku velkým vývojem. Vůbec první dítě ze zkumavky se ještě v tehdejším Československu narodilo 4. listopadu 1982 a letos si připomínáme čtvrtstoletí od narození prvního dítěte ze zmrazeného embrya metodou in vitro.

Toto prvenství si na začátku roku 1998 připsal Ústav pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí a od té doby se klasickou metodou oplodnění in vitro (IVF) podařilo v Česku přivést na svět nespočet dětí. Jaké možnosti mají v rámci asistované reprodukce ženy u nás dnes?

Olga Lounová se před těhotenstvím nebála veřejně mluvit o tom, že si pro jistotu nechala zmrazit vajíčka:

Češi jsou v umělém oplodnění světovou špičkou

Asistovanou reprodukci metodou IVF v České republice nabízí bezmála pět desítek center, které pro ni mají povolení. Není proto problém najít takové centrum v každém větším městě. A co víc, české reprodukční kliniky se celosvětově řadí k absolutní špičce.

Dle dostupných dat mají dnes Češky o umělé oplodnění historicky největší zájem. Zároveň však tvoří minimálně polovinu všech jejich pacientek zájemkyně ze zahraničí (tento trend byl narušen během pandemie nemoci covid-19). Může za to nejen věhlas české asistované reprodukce, ale i velmi benevolentní zákony.

Umělé oplodnění formou IVF hrazené pojišťovnou

Většinu zájemců samozřejmě zajímá cena umělého oplodnění, málokdo totiž tuší, že může být zákrok zdarma. Při splnění určitých podmínek mohou být zdravotní služby spojené s umělým oplodněním hrazeny ze zdravotního pojištění. „Aktuálně jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění zdravotní služby ve formě mimotělního oplodnění (tzv. IVF = in vitro fertilizace) ženám s oboustrannou neprůchodností vejcovodů ve věku od 18 let do dne dosažení 40 let a ostatním ženám ve věku od 22 let do dne dovršení 40 let,“ říká Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP).

Pokud žena tyto podmínky splní, pojišťovna jí uhradí výkony až u tří cyklů umělého oplodnění metodou IVF s přenosem embryí. Je-li u prvních dvou cyklů přeneseno jen jediné embryo, má nárok i na uhrazení čtvrtého cyklu.

Podobné články

Hrazení tohoto zákroku probíhá ze strany pojišťoven formou balíčkových plateb a nemusí se dle VZP v plné výši vztahovat na všechny léčivé přípravky: „Tyto léky, kterými se musí pacientka hormonálně stimulovat, jsou pojišťovnami hrazeny jen částečně, respektive do určitého množství, to znamená, že na ně pacientka může doplácet. Výše úhrady a spoluúčasti pacientky dále závisí na použitých metodách a léčivých přípravcích.“

Hrazení metody IUI

Ještě před využitím metody oplodnění in vitro bývá zpravidla lékaři využívána metoda zavedení spermií do pohlavních orgánů ženy (odborně intrauterinní inseminace, odtud zkratka IUI). I zde má přitom pacientka nárok na uhrazení nákladů na celý výkon ze strany zdravotní pojišťovny.

Podobné články

„Pojišťovna hradí služby spojené s tímto výkonem šestkrát za život ženy. Pouhé zavedení spermií do pohlavích orgánů ženy se zároveň nezapočítává do výše uvedeného limitu cyklů IVF třikrát, respektive čtyřikrát za život ženy,“ vysvětluje Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Zdravotní pojišťovny rovněž upozorňují, že většina poskytovatelů asistované reprodukce zároveň nabízí nadstandardní služby i metody, na něž se však hrazení péče nevztahuje. V takovém případě by daná klinika měla na vyžádání poskytnout ceník těchto služeb. „Tento ceník by však neměl obsahovat žádnou péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění, například ultrazvukové vyšetření. Centrum by si nemělo účtovat ani konzultace,“ radí ženám VZP.

Umělé oplodnění bez partnera

Česká legislativa nyní neumožňuje podstoupit umělé oplodnění bez partnera. Pár navíc musí tvořit muž a žena. Ženy, které jsou samy nebo tvoří lesbický pár, proto hledají jiné možnosti, jako je zprostředkování procedury na klinikách v zahraničí. Možná je i domluva se známým, se kterým je však nutné počít dítě přirozenou cestou.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.