Životní styl

20. listopadu 2022 13:00

Tomáš Durčák

Vrozené vady a zdraví dítěte. Která těhotenská vyšetření můžete podstoupit zdarma?

Těhotné ženy mají ve snaze zajistit, že bude jejich dítě před i po narození zcela zdravé, na výběr ze dvou možností. Na jedné straně existují vyšetření, která mohou podstoupit zcela zdarma, jelikož jim je proplatí pojišťovna. Na druhé pak nejrůznější placené screeningy a genetické testy.

Genetické testy před těhotenstvím

Moderní genetika už dnes dokáže odhalit širokou škálu vrozených vad či zdravotních problémů nejen u nenarozených dětí. Specifické genetické testy lze podstoupit již před těhotenstvím a zjistit, zda s partnerem například nejste přenašeči některých rizikových dědičných chorob.

Těhotenství si aktuálně užívá i moderátorka Eva Perkausová:

Může jít o poruchy, pro jejichž vyvinutí potomek musí mít poškozenou kopii genu jak od matky, tak od otce. Patří k nim například cystická fibróza, fenylketonurie nebo srpkovitá anémie. Tato vyšetření dnes nicméně zpravidla nabízejí jen soukromé laboratoře, jejich cena se pohybuje v řádu jednotek tisíc korun za osobu a pojišťovny je neproplácejí.

Standardní těhotenská vyšetření

Naprostou majoritu z pohledu zachytávání možných zdravotních vad dítěte však mají vyšetření, která se provádějí již během těhotenství. Mimo standardní pravidelné prohlídky či základní ultrazvukové kontroly jsou z tohoto pohledu klíčová dvě vyšetření, jež se provádějí v prvním a druhém trimestru těhotenství.

Obě spadají pod celoplošné preventivní programy, takže se nemusíte bát, že vás o nich nikdo neinformuje nebo se vám vyhnou. Jejich cílem je odhalit u ještě nenarozeného dítěte co nejdříve možné vývojové vady – zejména s důrazem na ty, které mohou u rodičů vést k rozhodnutí těhotenství ukončit.

Z výsledků tak lze například zjistit, zda dítě nemá rozštěp nebo nebude po narození trpět některou z chorob, jež vznikají vadami chromozomů. Nejrozšířenější v této kategorii je Downův syndrom, spadá sem ale také Turnerův syndrom nebo Edwardsův syndrom.

Prvotrimestrální screening

První ze dvou nejčastěji prováděných podrobných vyšetření těhotných žen probíhá zpravidla ve 12. až 14. týdnu těhotenství a má dvě části. první, biochemickou, tvoří odběr krve a její následná analýza. Celou ji standardně hradí zdravotní pojišťovny. Druhou částí je ultrazvukové vyšetření, které by lékaři mělo dát kompletní obrázek o prognóze zdravého vývoje dítěte.

Tady pozor, ultrazvuková část nepatří ke standardně hrazeným, takže budoucí rodiče vyjde na částku zhruba do 1 500 korun. Některé pojišťovny za něj nabízejí zpětné proplacení, o nějž si však musíte sami zažádat. „Ultrazvuková část nemá stanovenou úhradu, klientky VZP však na toto ultrazvukové vyšetření mohou čerpat příspěvek z fondu prevence,“ stojí na webu Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Druhotrimestrální screening

Druhé podrobné vyšetření plodu může žena podstoupit, jak už název napovídá, ve druhém trimestru. Přibližně mezi 16. a 18. týdnem těhotenství by mělo dojít k biochemickému vyšetření krve matky, rovněž plně hrazenému pojišťovnou.

Seznam pojišťovnou hrazených těhotenských vyšetření

1. Komplexní prenatální vyšetření (vstupní prohlídka) – 8. až 10. týden

2. Následující pravidelná vyšetření (zpravidla 6) probíhající v rozmezí jednoho měsíce, v poslední fázi těhotenství jen s týdenními rozestupy.

3. Výše zmíněné prvotrimestrální vyšetření (biochemická část, ultrazvukovou lze často proplatit zpětně)

4. Výše zmíněné druhotrimestrální vyšetření (biochemická část opět hrazená, zbytek si lze zpravidla opět nechat proplatit zpětně

5. Dvě pravidelná ultrazvuková vyšetření ve 20.-22. a následně 30.-32. týdnu, na nichž lékař hodnotí dosavadní průběh těhotenství.

6. Krevní obraz (zpravidla doplněn opakovaným testem na HIV? Syfilis a žloutenku typu B)

7. Test na těhotenskou cukrovku (probíhá mezi 24.-28. týdnem těhotenství, kromě vyšetření krve a moči žena podstupuje také orální toleranční glukózový test.

8. Stěr z pochvy a konečníku na přítomnost streptokoka skupiny B (probíhá mezi 35. a 37. týdnem těhotenství.

Ve 20. až 22. týdnu se provádí podrobné ultrazvukové vyšetření, na němž se zkoumá morfologie plodu a případně se hledají menší vývojové vady, které by mohly uniknout při vyšetření v prvním trimestru. Ani jedno ze zmiňovaných sice nespadá mezi hrazená vyšetření, většina pojišťoven ale maminkám opět nabízí možnost nechat si je zpětně proplatit.

To samé z pohledu hrazení platí pro ultrazvukovou kontrolu ve 36. až 37. týdnu těhotenství. „Na obě tato podrobná screeningová vyšetření taktéž mohou klientky VZP čerpat příspěvek z fondu prevence,“ doplňuje VZP.

Detailní neinvazivní těhotenské vyšetření

V případě, že hrazená vyšetření ukazují na vyšší pravděpodobnost výskytu některé vývojové vady, existují již několik let moderní, neinvazivní těhotenská vyšetření, při nichž se zkoumá přímo DNA dítěte.

Takzvaný NIPT test je podrobné screeningové vyšetření, které lze provést do 20. týdne těhotenství. Jelikož dokáže ve struktuře chromozomů dítěte odhalit i velmi malé odchylky a celkem zjistit až 90 různých chromozomů, jeho popularita u maminek rok od roku stoupá.

Jde nicméně o velmi nákladné vyšetření, jehož cena se v závislosti na konkrétní nemocnici může pohybovat mezi 10 000 až 30 000 korunami. A co je hlavní, žádná zdravotní pojišťovna tento test nehradí ani na něj nijak nepřispívá. Zde pro představu najdete popis těchto testů a jejich nabídka včetně cen v pražské Fakultní nemocnici v Motole.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.