Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s migrénou?

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám chce tělo naznačit problémy s migrénou?

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Migréna je chronické onemocnění, při kterém se opakovaně střídají velké a středně těžké bolesti hlavy, často doprovázené i jinými symptomy souvisejícími s nervovou soustavou. Bolest hlavy je typicky unilaterální (postihující jen jednu polovinu hlavy), je pulsující povahy a trvá od 2 do 72 hodin. Projevují se různé příznaky a symptomy, jako je nevolnost, fotofobie (zvýšená citlivost na světlo), zvracení, motání hlavy nebo fonofobie (zvýšená citlivost na zvuk). Při fyzické aktivitě se bolest ještě zhoršuje.

Hlavní teorie o vzniku migrény souvisí se zvýšenou vzrušivostí mozkové kůry a abnormální funkcí neuronů zodpovědných za vnímání bolesti, nacházejících se v trojklanném nervu v mozkovém kmeni.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s migrénou?

Pokud jsme znechuceni z toho, že nás okolí manipuluje a snaží se nás zahnat do kouta, tak se nám může rozjet migréna. Máme-li o sobě nějaké pochybnosti, je tato bolest hlavy ještě intenzivnější. Další možností jsou sexuální tlaky, které přicházejí po delším sexuálním půstu. Migréna může také přijít v době, kdy děláme něco, co nás nebaví a chceme to mít co nejdříve za sebou. Základ bolesti hlavy a migrény hledejte v problémech s rodinou a blízkými. Migréna je tlak na člověka, který nejde svou cestou. Ten, kdo trpí pouze bolestí hlavy, z té cesty sejde občas, lidé trpící migrénou to však mají zakořeněné hluboko v sobě. Tito lidé chtějí mít vše pod kontrolou.

Položte si následující otázky:

Manipuluje vámi někdo? Snaží se vám někdo ublížit? Máte se ráda? Umíte se radovat ze života? Děláte věci a činnosti, které vás nebaví? Musíte mít vše pod kontrolou?

Pokud si na tyto otázky odpovíte, naleznete příčinu své migrény.

Jak k nám problémy s migrénou promlouvají?

Bolestí hlavy.

Jak si vyléčit problémy s migrénou?

Svět není jednobarevný, a tak je nutné ho vidět vícebarevnou optikou. Nemít věci pod kontrolou a dovolit si občas nic nedělat. Naučte se také toleranci k druhým, a především sami k sobě. Nechtějte mít vše dokonalé a pod kontrolou. Nemusíte se omezovat a především máte svobodu v rozhodování, to je nutné mít na paměti. Mějte méně plánů a více radosti ze života, věřte v lásku

Na fyzické úrovni je důležitá životospráva, dostatek spánku, omezení alkoholu. Doplňte vitamíny, především B komplex a hořčík, zinek, draslík. Na epicentrum bolesti můžete přikládat stroužky česneku zabalené v gáze. Pomůžou také bylinky, jako je máta, majoránka a dobromysl.

Afirmace pro léčbu: „Nenechám se manipulovat a jsem svobodná ve svém rozhodování. Život mne obohacuje.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.