Životní styl

28. dubna 2025 08:00

Marie Makovská

I průmyslově zpracované potraviny mohou být zdravé. Ušetříte s nimi čas a můžete i zhubnout

Průmyslově zpracované potraviny jsou někdy házeny do jednoho pytle jako zdraví škodlivé. Mnoha z nich se ale vyhýbat nemusíte, v dnešní době jsou naprosto přirozenou součástí stravy člověka. Naopak vám tyto potraviny usnadní život a každodenní přípravu jídel a při vhodném složení jídelníčku mohou podpořit zdraví i redukci hmotnosti.

Zpracované potraviny jsou všechny, které prošly jakýmkoliv způsobem úpravy. Ten může být jen mechanický (například namletí masa nebo tepelná úprava zeleniny), nebo chemický, kdy jsou přidána takzvaná aditiva (přídatné látky), které prodlužují trvanlivost potravin a jinak pozitivně působí na jejich vlastnosti.

Přečtěte si také: Čtete složení potravin? Naučte se, jak na to. Vylepšíte svůj jídelníček a ušetříte peníze

Ani chemicky zpracované potraviny nelze hromadně označit za nezdravé. Aditiva mohou být přírodního původu (například různá přírodní barviva nebo pektin z ovoce). I ta navíc mají svá označení „E“ s kódem, známá jako „éčka“. Proto v dnešní době najdete mnoho článků a informací od odborníků na výživu a potraviny, kteří vysvětlují, že všechna éčka nejsou automaticky špatná. Při výběru potravin se proto vyplatí alespoň základně se orientovat ve složení nebo třeba využít aplikaci FÉR potravina, která udělá největší část práce za vás – stačí naskenovat čárový kód a v aplikaci se vám rozbalí nejdůležitější informace o dané potravině.

Teď už ale k tomu, co jsme slíbili v úvodu, a sice seznamu zpracovaných potravin, které vám mohou velmi pomoci při dodržování zdravého životního režimu a při hubnutí.

1. Protein ve vícero podobách

S hubnutím je velmi často spojováno zvýšení příjmu bílkovin, a naopak snížení příjmu sacharidů (především jednoduchých cukrů) a tuků (především těch „nezdravých“). A jak dostat do jídelníčku více bílkovin, když nechcete na každý den nakupovat a připravovat jídla z čerstvého libového masa? Můžete vyzkoušet tyto potraviny, všechny jak jinak než průmyslově zpracované:

  • Konzervované luštěniny (např. fazole, cizrna, předvařená čočka nebo různé směsi) jsou skvělé k přidání do salátů, k těstovinám, můžete z nich udělat pomazánku. Hledejte konzervy, které obsahují jen danou luštěninu, vodu a sůl, případně třeba citronovou šťávu – nic víc není potřeba a mnoho konzervovaných výrobků tohoto typu to splňuje.
  • Hummus, který se vyrábí  z cizrny, si můžete připravit doma. Pokud ale spěcháte nebo se vám zkrátka připravovat nechce, najdete vhodné varianty i v supermarketech. Je zde už potřeba se trochu podrobněji podívat na složení, aby vybraný hummus neobsahoval přehnanou spoustu aditiv.
  • Řecké jogurty nebo tvarohy (bílé, bez přidaného cukru) jsou dalším skvělým zdrojem bílkovin a pokud víte, že potřebujete snížit příjem tuku, můžete vybrat nízkotučnou variantu.

  • Tofu nebo tempeh ze sóji byste si doma nejspíš také jen tak nevyrobili a i tyto zpracované výrobky můžete v obchodech najít s fajn složením. Pro vegany navíc budou představovat jednu z možností, jak svůj jídelníček zpestřit a obohatit o bílkoviny i bez živočišných produktů.
  • Konzervovaný tuňák ideálně ve vlastní šťávě, případně třeba v olivovém nebo řepkovém oleji (zde už ale musíte počítat s vyšším příjmem tuku a přizpůsobit tomu například zbytek jídelníčku během dne). Složení takového „správného“ tuňáka ve vlastní šťávě bude jen: tuňák, vlastní šťáva / voda a sůl. Případně může být dodáno nějaké přírodní aroma nebo zelenina či další složky přírodního původu.

Při výběru konzervovaných a balených potravin se snažte vybrat možnosti, které mají nižší obsah sodíku (soli) a nasycených tuků. Cukr by ve výše zmíněných produktech neměl být přidáván žádný.

  • Protein v prášku nebo hotové nápoje či tyčinky jsou potravinami moderní doby a málokdo, kdo například pravidelně cvičí, si bez nich svůj jídelníček vůbec umí představit. Na trhu je jich obrovské množství, takže o to více záleží na vašem výběru. Proteinové prášky jako hlavní složku obsahují zdroj bílkovin – mohou být např. syrovátkové, ale i rostlinné (nejčastěji sójové, lépe ale směsi třeba konopného proteinu, proteinu z hrachu a hnědé rýže a dalších). Dále v nich můžete najít přídavek různých minerálních látek, vitaminů, trávicích enzymů, ale také sladidel a dalších aditiv, které už nemusí být tak žádoucí. U hotových nápojů a tyčinek není výjimkou ani nevhodný zdroj tuku nebo vyšší obsah cukru, než byste čekali, a tak se opět vyplatí jediné – číst složení.

2. Mražené potraviny

Mražené produkty jsou nejen obvykle dostupnější než čerstvé, ale také si zachovají více živin, než byste možná očekávali. Mají opět nálepku nezdravých zpracovaných potravin, přitom správně (a ve správný čas) zmražené ovoce a zelenina mohou být výživově na velmi podobné úrovni, jako když jsou čerstvé. Naopak během přepravy a skladování mohou plody o své živiny přicházet, takže zmražení v jejich zralé (ne přezrálé) fázi je dobrým způsobem, jak si udělat zásoby na období, kdy je daný druh ovoce nebo zeleniny méně dostupný a drahý.

Tip: Především bobulové ovoce (borůvky, maliny, jahody a další) nebo plody peckovin (třešně, meruňky a další) se v dnešní době vyplatí nakoupit nebo nasbírat v době, kdy u nás přirozeně dozrávají a zmrazit. Využijete je pak do smoothie a snídaňových kaší i na nejrůznější moučníky.

3. Celozrnné výrobky

Těžko bychom konzumovali celá zrna obilovin tak, abychom do jídelníčku nezařadili zpracované potraviny. Celozrnné výrobky jsou důležitou součástí vyvážené stravy, zejména při snižování hmotnosti. Jsou bohaté na vlákninu, která zasytí a podporuje zdravé trávení. Jak ale poznat (především u pečiva), že je opravdu celozrnné? Má to v názvu. Celozrnné pečivo totiž musí obsahovat nejméně 80 % celozrnných mouk. U ostatních, jako jsou vícezrnné, sedmizrnné a podobně, nic takového neplatí. Dále se vyplatí hledat méně zpracované produkty, protože výrobky jako jsou některé cereálie a různé sušenky a další mohou obsahovat přidané cukry, barviva apod.

Podívejte se také na rady a tipy, jak začít se změnou životního stylu:

Ultra zpracované potraviny by měly tvořit jen okraj jídelníčku

Proč si průmyslově zpracované potraviny vysloužily nálepku „zabijáků“, když sem patří většina výrobků, které v obchodech najdeme? Mohou za to spíše zástupci takzvaných „ultra zpracovaných potravin“. Sem patří například:

  • mražená nebo hotová jídla
  • balené pečivo s dlouhou trvanlivostí (pizza, koláče, zákusky, …)
  • tavené sýry
  • některé snídaňové cereálie
  • chipsy
  • cukrovinky a zmrzlina
  • instantní nudle a polévky
  • masné polotovary (párky, nugety, rybí prsty, uzeniny a další)
  • limonády a slazené nápoje

Tyto potraviny by v našem jídelníčku nemusely být vůbec, a pokud tam jsou, protože je zkrátka máme rádi, je doporučeno jich konzumovat co nejméně. Celá vyváženost jídelníčku a zdravý vztah k jídlu spočívá v tom, že si potraviny budeme vybírat s rozumem a konzumovat je s mírou.

Sdílejte článek
Štítky jídlo strava zdraví cukr hubnutí volný čas bílkovina přídatné látky životní styl a volný čas zdravotní ošetření a postupy zájem o jídlo a pití

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 4. 2025

Nečekaná, ale vítaná finanční pomoc by mohla vést k dlouho očekávaným změnám ve vaší životní situaci, Berani. Možná se rozhodnete přestěhovat nebo se rozhodnete pro méně drastické kroky, jako je přestavba nebo rekonstrukce. Někdo z domácnosti by se mohl odstěhovat nebo by se mohl nastěhovat někdo nový. To všechno jsou velmi pozitivní změny, které ve vašem životě přinesou velké změny.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.