reklama

5 důvodů, proč po dietě pravidelně přichází jojo efekt

Po pracném hubnutí se kila vrátila zpátky?  Foto:
Po pracném hubnutí se kila vrátila zpátky?
Foto: iStock

Tento zákeřný fenomén znají téměř všichni, kteří se někdy snažili hubnout. Udržet vysněnou hmotnost je totiž mnohem těžší než zhubnout.

 

Pracně se zbavíte nežádoucích kilogramů, chvilku vysněnou hmotnost udržíte, ale pak se plíživě gramy tuku opět začnou lepit na břicho, stehna i boky. Vrátí se nejen tuk, o který jste přišli, ale přivede s sebou i kamarády, takže ručička váhy ukazuje ještě vyšší hodnotu než před začátkem shazování.

Proč jojo efekt vůbec existuje a proč se dostavuje s neochvějnou jistotou?

Zde je pět důvodů:


Evoluce

Tělo hubnout nechce. Z evolučního hlediska znamenaly zásoby podkožního tuku větší šanci na přežití v dobách nedostatku. To, že dnes nedostatkem netrpíme (spíš naopak), je našemu organismu srdečně jedno. Funguje totiž pořád stejně jako před tisíci lety. Schraňovat zásoby energie v podkoží tedy bude, ať chceme, nebo ne. Pokud o nějaký tuk přijdeme, tělo se bude snažit zase rychle zásoby doplnit.

Set point

Existuje určitá hmotnost, při které organismus funguje optimálně. Pokud se tato hmotnost liší od našich estetických požadavků, je to tělu opět úplně jedno. Pokud se snažíme zhubnout výrazně pod hranici tohoto primárního váhového nastavení, tělo udělá, co může pro to, aby se k němu zase přiblížilo. V okamžiku, kdy hmotnost překročí určitou hodnotu, se set point přednastaví o úroveň výš – proto je pro obézní jedince extrémně těžké redukovanou hmotnost udržet! Naopak to bohužel nefunguje.

Úbytek svalů

Svaly jsou metabolicky aktivní tkání, která potřebuje energii. V okamžiku, kdy hubnete, přicházíte i o tuto aktivní tkáň. Tím, že redukujete množství svalů, si nechtěně snížíte hodnotu bazálního metabolismu a po návratu k původním stravovacím zvyklostem začne hmotnost opět stoupat, protože tělo už nepotřebuje na svůj provoz tolik energie, jako předtím. Naberete zpátky tuk, ale pokud nebudete posilovat, svaly už ne. Po takovém hubnoucím pokusu skončíte s mnohem větším podílem tuku, vyšší hmotností a menším množstvím svalové hmoty!

Hormony

Při hubnutí se začíná vyplavovat hormon hladu ghrelin. Když po redukci hmotnosti začneme jíst víc, hormon se bude vyplavovat stále stejně a my budeme mít pocit, že máme stále hlad, i když kaloricky by měl příjem stačit. Proto nabereme váhu zpátky. Hormon dostanete pod kontrolu silovým nebo intervalovým tréninkem a rozumným jídelníčkem!

Psychika

Dosáhnete cílové hmotnost a polevíte. Už vás nebaví počítat, vážit a hlídat jídlo, nechce se vám tak moc cvičit. Udržení hmotnosti je ale mnohem náročnější než její redukce! Dieta vyžaduje zatnutí zubů na určitou dobu. Udržování váhy chce „držet“ už napořád (a to je důvod, proč diety nefungují!). Po prvních kilech, která se vrátí, se přirozeně dostaví frustrace, lítost i vztek – a negativní emoce jsou mnohdy důvodem, proč jíme jídla, po kterých tloustneme!

Zdroj: Fithall.cz

fithall banner nový 3 Foto:  

Mohlo by vás taky zajímat:

 

Článek

Pravda a lež: 7 dietních lží, které vám ničí postavu Foto:

Pravda a lež: 7 dietních lží, které vám ničí postavu

Cukr, tuk a spousta kalorií… Že cesta k vysněné postavě vypadá jinak, ví každý. Ale co když kila nechtějí jít dolů, i když poctivě kalorie počítáte?

Článek

Honí vás každou chvíli mlsná? Něco je s vaší dietou špatně Foto:

Jak najít tu správnou dietu? Poznejte vedlejší účinky nevhodných diet

Žádná dieta není sama o sobě špatná. Vždy se najdou jedinci, kterým daná dieta sedne, budou hubnout, cítit se skvěle a mít spoustu energie. Pokaždé se ale také najdou...

Článek

Máte zapotřebí bojovat s vlastním tělem? Foto:

6 důvodů, proč se vykašlat na diety

Než se začnete trápit nějakou dietou, přečtěte si, jestli má cenu s ní vůbec začínat.

Článek

4 diety pro ženy Foto:

4 zdravé diety vhodné pro ženy

Ne všechny diety jsou pro ženy vhodné. Seznamte se s těmi, které vám neublíží a fungují.


Horoskopy 2018

reklama

reklama