reklama

Jóga: 6 dobrých důvodů, proč ji cvičit společně s dětmi

Jóga dokáže zklidnit i hodně roztěkané a hyperaktivní děti Foto:
Jóga dokáže zklidnit i hodně roztěkané a hyperaktivní děti
Foto: iStock

Když něco funguje, nemusí se tomu dělat reklama. Platí to jak u hmotných produktů, tak v oblasti cvičení. Jóga je toho zářným příkladem – je prověřená staletími a její benefity na vlastní kůži pocítily tisíce lidí.

Jóga nejsou jen krkolomné pozice a sezení v lotosovém sedu. Jóga je filozofie, životní styl i cesta poznávání sama sebe.

Abyste mohli jógu cvičit, není nutné dojíždět několikrát týdně do jógových studií na vedené lekce, i když zpočátku je to určitě lepší, protože zkušený lektor vás dokáže v pozicích opravit. Lze cvičit doma podle videí na internetu a vnímat při tom jen svoje vlastní pocity. V józe neexistuje správně nebo špatně – vše je záležitostí pocitů.

Nenechávejte si pozitivní účinky jógy na tělo i náladu jen pro sebe, zapojte do cvičení také svoje děti a uvidíte, že i vás bude společná praxe moc bavit.

Zde je několik dobrých důvodů, proč s tím začít už dnes:

Prevence obezity

Učte děti hýbat se už od útlého věku. Když budou brát pohyb jako samozřejmost, je nižší pravděpodobnost, že by v dospělosti musely bojovat s nadváhou. Jóga je v podstatě posilování s vlastní vahou, a proto je pro děti zcela bezpečná.

Vnímání vlastního těla

Prostřednictvím jógy se děti učí vnímat svoje vlastní tělo. Cítí, že to někde táhne, že se jim zrychluje dech, i že něco třeba nejde hned. Vnímat správně svoje tělo je prostředkem k rozvoji dalších pohybových dovedností, ale také k odlišení pocitů těla a emocí.

Soustředěnost a zklidnění

Jóga je skvělá pro děti s poruchou pozornosti – díky balančním pozicím a ásánám, které lze provést jen s plnou soustředěností a klidem, potíže s roztěkaností a hyperaktivitou postupně zmírní. Děti budou díky józe vědět, že některé věci vyžadují klid, čas a trpělivost.

jóga s dětmi Foto:

 

Paměť a fantazie

Zapamatovat si, jak vypadá Pozdrav slunci nebo jak se která pozice jmenuje, namáhá dětskou paměť, a to je dobře. Spousta jógových ásán se nazývá podle zvířat (pes s hlavou dolů, kočka, kráva, orel, kobylka atp.), což dětem cvičení dost přiblíží a zpestří. Vytvořte jim ke cvičení příběhy, fantazii se meze nekladou!

Síla a flexibilita

Vyrovnanost síly a pružnosti těla je nesmírně důležitá pro prevenci bolestí zad v pozdějším věku. Děti budou díky józe silné a flexibilní a budou mít dobrý základ pro jakýkoliv sport, který budou chtít v budoucnu vyzkoušet.

Společná aktivita

Čas, který strávíte s dětmi, je k nezaplacení, zvlášť když se v tomto čase budete věnovat fyzické aktivitě. Pokud si těžko hledáte čas na cvičení jógy vy sami, zkuste to doma společně s nimi. Nečekejte, že si v klidu užijete svou hodinku jógy, ale radujte se ze společných zážitků a zábavy s dětmi.

Zdroj: Fithall.cz

fithall banner nový 2 Foto:  

 

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

jóga zažívání hlavní Foto:

TOP 10 pozic z jógy, které vám zlepší zažívání

Zácpu, poruchy trávení, křeče, nadýmání... To všechno vám může pomoci vyřešit jóga.

Článek

Hormonální jóga přirozenou cestou harmonizuje hladiny hormonů Foto:

Hormonální jóga: Pomohla mi v 37 letech poprvé otěhotnět

Tato odnož jógy pocházející z Brazílie není sice určena výhradně pro něžné pohlaví, ale právě ženám pravidelné cvičení pomáhá s mnohými ryze ženskými problémy. Harmonizuje...

Článek

Cvičme v rytme a spolu! Foto:

Tři pozice z jógy pro lepší sex

Jestli vaše milování už není, jako bývalo, máme pro vás super tip – zkuste jógu. Toto východní cvičení prospěje vašemu tělu i psychice, tak proč by nemohlo prospět vašemu...

Horoskopy 2018

reklama

reklama