reklama

Krásné zrzky: Jaká jsou jejich tajemství?

Zrzavé vlasy a modré oči, to je pěkně sexy kombinace Foto:
Zrzavé vlasy a modré oči, to je pěkně sexy kombinace
Foto: iStock

Rusé vlasy byly vždy malou záhadou, kterou rozluštila až moderní věda. Ženy s vlasy barvy ohně už od pradávna dráždily mužskou fantazii. Jsou považovány za ty nejvášnivější. Jaká tajemství skrývají zrzavé ženy?

Už ve starém Římě se za rusovlasé otrokyně platilo mnohem více než za ostatní dívky. Zrzavé vlasy byly považovány za vzácné zboží a do antického pupku světa byly dopravovány z barbarského severu. Bohaté Římanky se sice vyzbrojily hennou, aby se odstínům ohně a mědi přiblížily, ale přírodní rusé vlasy byly nejcennější.

Renesanční malíř Titzian ve své tvorbě obdivoval krásu rusovlasých žen do té míry, že se červeně zbarveným vlasům dodnes říká “tizianová”.

Zrzky jako čtyřlístky

Odjakživa vzbuzují přírodní zrzky obdiv okolí. Za jejich výjimečnou barvu vlasů může vlastně zmutovaný gen MC1R, který majitelkám rudé hřívy většinou nadělí i světlou pleť a spousty pih. Když k tomu přidáte ještě modré oči, hotový zázrak je na světě. Tato kombinace totiž představuje pouhé 1 % z populace zrzavých a potkat takového člověka je stejné, jako najít třeba čtyřlístek.

Nejvíce rusovlasých lidí žije ve Skotsku, Holandsku nebo Irsku, kde je zrzavá celá desetina obyvatel, ale recesivní gen se dá vysledovat i v Polynésii či u kmenů střední Asie.

zrzky Foto:                                                                                                                            Foto: iStock

 

Rusovlásky nešediví

Rusovlásky mají nejméně vlasů oproti brunetám a blondýnám, ale zato se mohou pochlubit, že nikdy nešedivějí. Jejich kštice totiž postupně vybledne do odstínů žluté a pak rovnou zbělá. S barvením je to o dost horší. Pokud si přírodní zrzka usmyslí, že půjde na blond a najde dobrého koloristu, ještě to jakž takž jde, ale tmavé barvy na rusých vlasech drží velice špatně a výsledek barvení bývá nejistý.

Vystačí si i bez sluníčka

Možná jste to netušili, ale zrzky jsou daleko citlivější na bolest než ostatní populace. Mají až o 20 % větší spotřebu anestetik při operacích a jejich práh bolesti je nižší než u blondýn či brunetek. Nejcitlivější jsou pak na bolest způsobenou teplem a chladem. Na druhou stranu se mohou pochlubit výrobou vlastního vitamínu D, který jejich tělo dokáže produkovat i za špatného počasí, zatímco nezrzaví lidé se musí spolehnout na dostatek slunečního záření.

zrzky Foto:                                                                                                                         Foto: iStock

 

Rusovlasé krásky

Vzpomeňme si ještě na slavné rusovlásky historie. Ohnivé vlasy prý měla Máří Magdaléna, na rudé paruky nedala dopustit královna Alžběta I. I slavné herečky propadly kouzlu rudých vlasů. Z těch přírodních to vždy byla Annie Girardotová, Lucille Ballová, Julianne Mooreová, Nicole Kidmanová, Cynthia Nixonová či Julia Robertsová. Zrzavé barvy čas od času rády předvedou i Beyonce nebo Rihanna, ale ty se už musí spolehnout na ruce odborníků.

-ku-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Vlasový contouring - hra světla a stínu, která dokáže zázraky Foto:

Vlasový contouring - hra světla a stínu, která dokáže zázraky

Contouring mnoho z vás zná jako tvarování pomocí světlých a tmavých odstínů make-upu, díky němuž lehce dosáhnete zúžení nosu, zkrácení vysokého čela nebo zjemnění brady....

Článek

Je to barva nebo skutečné šediny?  Foto:

Zešedívíte? A kdy? Fakta versus pověry o šedivých vlasech

Existuje spousta povídaček o tom, jak předcházet šedým vlasům nebo s nimi zatočit. Některé jsou pravdivé, některé patří (naštěstí) jen do říše pohádek.

Článek

Barvení vlasů zvládnete i doma... Foto:

Domácí barvení vlasů: triky, které vám ho usnadní

Ať už se barvíte pravidelně, nebo se na první pokus teprve chystáte, mohly by vám přijít vhod vyzkoušené triky i pár zajímavých novinek.

Horoskopy 2018

reklama

reklama