reklama

Stále mladá, stále krásná: Tohle jezte a vaše pleť taková bude

Starejte se o svou pleť nejen zvnějšku, ale i zevnitř Foto:
Starejte se o svou pleť nejen zvnějšku, ale i zevnitř
Foto: Thinkstock

Nejdůležitější částí péče o pleť je správná výživa. Pokud nebudete dodávat pleti dostatek vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek, ani sebelepší krém vám nepomůže. Poradíme vám, co jíst.

 

Aby vaše pleť vydržela dlouho zdravá a krásná, je potřeba se o ni starat a to nejen zvnějšku. Zařaďte proto do jídelníčku každý den dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, protože právě v syrovém stavu mají tyto potraviny nejvyšší podíl zdraví prospěšných látek.

 

 

Jaké látky vaše pleť nejvíc potřebuje?


Vitamín C

Přestože je velmi potřebný pro lidské zdraví, většina z nás ho nepřijímá v dostatečném množství. Jde o antioxidant, jenž aktivně bojuje proti následkům oxidace vlivem škodlivých vnějších faktorů, které urychlují stárnutí pleti, ať už jde o znečištěné životní prostředí či neustálý stres. Vitamií C redukuje jemné linky, ale umí si poradit i s hlubšími vráskami. Dokáže podpořit tvorbu kolagenu, který naše pokožka přirozeně obsahuje, ale s věkem dochází k jeho ztrátám.

ThinkstockPhotos-484759080 Foto:

 

Nejvíc tohoto vitamínu obsahují šípky, černý rybíz, žluté papriky, růžičková kapusta, kiwi, brokolice, papája nebo například pomeranč.

Vitamín C neboli kyselinu askorbovou obsahují i dobré pleťové krémy, jeho obsah v nich by měl být minimálně 10 procent. Kyselina aplikovaná zvnějšku umí zesvětlovat pigmentové skvrny, takže sjednocuje barevný tón pleti. Pokožku rozjasňuje, což jí dodává mladistvý vzhled. Vitamín C v krémech podléhá působení vzduchu, je tedy lepší, když je krém v aplikátoru s pumpičkou.

Vitamín E

Tokoferol, jak se tomuto vitamínu také říká, je skvělým pomocníkem proti volným radikálům, které z velké části za stárnutí pokožky mohou. Jednak je sám antioxidant, hlavně ale zvyšuje efektivitu jiných antioxidantů.

ThinkstockPhotos-450637043 Foto:

 

Mezi jeho přírodní zdroje patří olej z pšeničných klíčků, máslo, burské oříšky, sója, salát či maso savců.

Vitamín E se přidává také do pleťových krémů s liftingovým účinkem, kde zjemňuje kůži, urychluje její regeneraci a hojení, stará se o hydrataci pleti a její svěží vzhled. Díky svým ochranným účinkům posiluje odolnost pleti vůči škodlivým vnějším vlivům.

Vitamín A

Samotný vitamín i jeho deriváty dokážou účinně vyhladit a zjemnit povrch pleti, bojují proti tmavých skvrnám a podporují produkci kolagenu, který je důležitý pro pevnou a pružnou pleť bez vrásek.

ThinkstockPhotos-164019401 Foto:

 

Přírodním zdrojem vitamínu A je zejména rybí tuk, játra, mrkev, špenát, kapusta, ale i meloun, meruňky, zelí, brokolice či kukuřice.

I vitamín A se přidává do krémů. Ale pozor, reaguje se slunečními paprsky, takže způsobuje nejen citlivou pleť, ale dokonce může docházet ke vzniku pigmentových skvrn. Vitamín A též oslabuje obranné schopnosti pleti, takže ta se nemůže bránit škodlivým vnějším vlivům. Z těchto důvodů se přidává do nočních krémů a ty by se neměly používat přes den.

Zelený čaj

ThinkstockPhotos-178097138(1) Foto:

Jako silný antioxidant, který brání škodlivým vlivům ničit krásnou pokožku, je přínosný, pokud se podává zevnitř i zvenku. Dále je plný zdraví prospěšných látek – vitamínů, minerálů i stopových prvků, které zklidňují pleť a mají protizánětlivé účinky, urychlují regeneraci kůže, redukují nedostatky pleti. Pomáhá s hydratací pleti a vyživuje ji. Dopřejte si každý den alespoň jeden šálek zeleného čaje a také dbejte, aby váš denní krém výtažky ze zeleného čaje obsahoval, protože ty stimulují buněčnou aktivitu a okysličování pleti, zvyšují její odolnost a částečně chrání i před UV zářením.

 

A nezapomeňte. Důležitou součásní péče je i dostatek spánku. V noci v těle probíhají regenerační procesy, které nenahradí ani ty nejdražší krémy. Nedostatek spánku znamená, že pokožka rychleji zestárne, vypadá unaveně a šedivě. 

-lk-

Článek

Možná zbytečně utrácíte za krémy, které omlazující látky neobsahují Foto:

Zpomalte stárnutí! 4 důležité složky, které by měl obsahovat váš pleťový krém

Stárnout je přirozené. Na druhou stranu není žádný důvod, proč si trochu nepomoci vhodně zvolenou kosmetikou.

Článek

Mletá káva: 6 způsobů Foto:

Mletá káva: 6 způsobů, jak ji využít v péči o pleť a vlasy

Využití kávové sedliny v každodenní péči o pleť a vlasy se vám jednoznačně vyplatí.


Horoskopy 2018

reklama

reklama